Season Calendar 2017

Season calendar for year
Filter races by country
Filter races by category
Filter races by minimum stars
Date Race Winner
January
17/01 - 22/01
Santos Tour Down Under (2.UWT)
stages
Richie PORTE
29/01
Cadel Evans Great Ocean Road Race (1.UWT)
Nikias ARNDT
29/01
G.P. Cycliste La Marseillaise (1.1)
Arthur VICHOT
February
01/02 - 05/02
Herald Sun Tour (2.1)
stages
Damien HOWSON
01/02 - 05/02
Etoile de Bessèges (2.1)
stages
Lilian CALMEJANE
01/02 - 05/02
Volta a la Comunitat Valenciana (2.1)
stages
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
11/02
Vuelta Ciclista a la Región de Murcia (1.1)
Alejandro VALVERDE BELMONTE
12/02
Clásica de Almería (1.1)
Magnus CORT NIELSEN
12/02
Trofeo Laigueglia (1.HC)
Fabio FELLINE
14/02 - 19/02
Tour of Oman (2.HC)
stages
Ben HERMANS
15/02 - 19/02
Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol (2.1)
stages
Alejandro VALVERDE BELMONTE
15/02 - 19/02
Volta ao Algarve (2.HC)
stages
Primož ROGLIČ
18/02 - 19/02
Tour du Haut-Var (2.1)
stages
Arthur VICHOT
21/02 - 23/02
Tour de la Provence (2.1)
stages
Rohan DENNIS
23/02 - 26/02
Abu Dhabi Tour (2.UWT)
stages
Rui Alberto Faria da COSTA
25/02
Classic Sud Ardèche - Souvenir Francis Delpech (1.1)
Mauro FINETTO
25/02
Omloop Het Nieuwsblad (1.UWT)
Greg VAN AVERMAET
26/02
Drôme Classic (1.1)
Sébastien DELFOSSE
26/02
Kuurne - Brussel - Kuurne (1.HC)
Peter SAGAN
March
01/03
Le Samyn (1.1)
Guillaume VAN KEIRSBULCK
04/03
Strade Bianche (1.UWT)
Michał KWIATKOWSKI
05/03 - 12/03
Paris - Nice (2.UWT)
stages
Sergio Luis HENAO MONTOYA
05/03
G.P. Industria e Artigianato (1.HC)
Adam YATES
05/03
Dwars door West-Vlaanderen - Johan Museeuw Classic (1.1)
Jos VAN EMDEN
08/03 - 14/03
Tirreno - Adriatico (2.UWT)
stages
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
11/03
Ronde van Drenthe (1.1)
Jan-Willem VAN SCHIP
15/03
Nokere Koerse (1.HC)
Nacer BOUHANNI
17/03
Handzame Classic (1.1)
Kristoffer HALVORSEN
18/03
Milano - Sanremo (1.UWT)
Michał KWIATKOWSKI
18/03
Classic Loire-Atlantique (1.1)
Laurent PICHON
20/03 - 26/03
Volta Ciclista a Catalunya (2.UWT)
stages
Alejandro VALVERDE BELMONTE
22/03
Dwars door Vlaanderen (1.UWT)
Yves LAMPAERT
23/03 - 26/03
Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2.1)
stages
Lilian CALMEJANE
24/03
Record Bank E3 Harelbeke (1.UWT)
Greg VAN AVERMAET
26/03
Gent - Wevelgem (1.UWT)
Greg VAN AVERMAET
28/03 - 30/03
Driedaagse De Panne (2.HC)
stages
Philippe GILBERT
31/03
Route Adélie de Vitré (1.1)
Laurent PICHON
April
01/04
Volta Limburg Classic (1.1)
Marco CANOLA
01/04
G.P. Miguel Induráin (1.1)
Simon YATES
02/04
La Roue Tourangelle (1.1)
Flavien DASSONVILLE
02/04
Ronde van Vlaanderen (1.UWT)
Philippe GILBERT
03/04 - 08/04
Vuelta al Pais Vasco (2.UWT)
stages
Alejandro VALVERDE BELMONTE
04/04 - 07/04
Circuit de la Sarthe-Pays de Loire (2.1)
stages
Lilian CALMEJANE
05/04
Scheldeprijs - Schoten (1.HC)
Marcel KITTEL
09/04
Paris - Roubaix (1.UWT)
Greg VAN AVERMAET
09/04
Klasika Primavera de Amorebieta (1.1)
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
09/04
Giro dell'Appennino (1.1)
Danilo CELANO
11/04
Paris - Camembert (1.1)
Nacer BOUHANNI
12/04
Brabantse Pijl (1.HC)
Sonny COLBRELLI
13/04
G.P. de Denain (1.HC)
Arnaud DÉMARE
15/04
Tour du Finistère (1.1)
Julien LOUBET
16/04
Amstel Gold Race (1.UWT)
Philippe GILBERT
17/04 - 21/04
Tour of the Alps (2.HC)
stages
Geraint THOMAS
17/04
Tro-Bro Léon (1.1)
Damien GAUDIN
18/04 - 23/04
Tour of Croatia (2.1)
stages
Vincenzo NIBALI
19/04
La Flèche Wallonne (1.UWT)
Alejandro VALVERDE BELMONTE
23/04
Liège - Bastogne - Liège (1.UWT)
Alejandro VALVERDE BELMONTE
25/04 - 30/04
Tour de Romandie (2.UWT)
stages
Richie PORTE
28/04 - 30/04
Tour de Yorkshire (2.1)
stages
Serge PAUWELS
29/04 - 01/05
Vuelta a Asturias (2.1)
stages
Raúl ALARCÓN GARCÍA
May
01/05
Rund um den Finanzplatz (1.UWT)
Alexander KRISTOFF
05/05 - 28/05
Giro d'Italia (GT)
stages
Tom DUMOULIN
05/05 - 07/05
Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid (2.1)
stages
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
07/05
G.P. Città de Lugano (1.1)
Iuri FILOSI
09/05 - 14/05
4 Jours de Dunkerque (2.HC)
stages
Clément VENTURINI
14/05 - 20/05
Amgen Tour of California (2.UWT)
stages
George BENNETT
17/05 - 21/05
Tour of Norway (2.HC)
stages
Edvald BOASSON HAGEN
19/05 - 21/05
Vuelta a Castilla y León (2.1)
stages
Jonathan HIVERT
21/05 - 28/05
Tour of Japan (2.1)
stages
Óscar PUJOL MÚÑOZ
24/05 - 28/05
Baloise Belgium Tour (2.HC)
stages
Jens KEUKELEIRE
27/05
G.P. de Plumelec - Morbihan (1.1)
Alexis VUILLERMOZ
31/05 - 04/06
Tour de Luxembourg (2.HC)
stages
Greg VAN AVERMAET
June
02/06 - 04/06
G.P. Beiras e Serra da Estrela (2.1)
stages
Jesus DEL PINO CORROCHANO
04/06 - 11/06
Critérium du Dauphiné (2.UWT)
stages
Jakob FUGLSANG
07/06 - 11/06
Okolo Slovenska (2.1)
stages
Jan TRATNIK
08/06
Grosser Preis des Kantons Aargau - Gippingen (1.HC)
Sacha MODOLO
10/06 - 18/06
Tour de Suisse (2.UWT)
stages
Simon ŠPILAK
11/06
Rund um Köln (1.1)
Gregor MÜHLBERGER
11/06
Ronde van Limburg (1.1)
Wout VAN AERT
15/06 - 18/06
Route du Sud (2.1)
stages
Silvan DILLIER
25/06
Piemonte Tricolore - NC Italy (1.HC)
Fabio ARU
July
01/07 - 23/07
Tour de France (GT)
stages
Christopher FROOME
02/07 - 08/07
Österreich-Rundfahrt (2.1)
stages
Stefan DENIFL
02/07
Slag om Norg (1.1)
Gianni VERMEERSCH
08/07
G.P. Jean-Pierre Monseré (1.1)
Laurens SWEECK
16/07 - 29/07
Tour of Qinghai Lake (2.HC)
stages
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
16/07
Trofeo Matteotti (1.1)
Sergey SHILOV
19/07
G.P. Pino Cerami (1.1)
Wout VAN AERT
22/07 - 26/07
Tour de Wallonie (2.HC)
stages
Dylan TEUNS
25/07
Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika (1.1)
Sergey SHILOV
29/07
Clasica Ciclista San Sebastian (1.UWT)
Michał KWIATKOWSKI
29/07 - 04/08
Tour de Pologne (2.UWT)
stages
Dylan TEUNS
30/07
Prudential RideLondon - Surrey Classic (1.UWT)
Alexander KRISTOFF
31/07 - 06/08
Tour of Utah (2.HC)
stages
Rob BRITTON
August
03/08
European Championships Time Trial
Victor CAMPENAERTS
04/08 - 15/08
Volta a Portugal (2.1)
stages
Raúl ALARCÓN GARCÍA
06/08
European Championships Road Race
Alexander KRISTOFF
07/08 - 13/08
BinckBank Tour (2.UWT)
stages
Tom DUMOULIN
08/08 - 12/08
Tour de l'Ain (2.1)
stages
Thibaut PINOT
10/08 - 13/08
Czech Cycling Tour (2.1)
stages
Josef ČERNÝ
10/08 - 13/08
Arctic Race of Norway (2.HC)
stages
Dylan TEUNS
18/08
Veenendaal - Veenendaal Classic (1.1)
Luka MEZGEC
19/08 - 10/09
Vuelta a España (GT)
stages
Christopher FROOME
20/08
EuroEyes Cyclassics Hamburg (1.UWT)
Elia VIVIANI
20/08
G.P. Jef Scherens - Leuven (1.1)
Timothy DUPONT
22/08 - 25/08
Tour du Poitou-Charentes (2.1)
stages
Mads PEDERSEN
23/08
Druivenkoers - Overijse (1.1)
Jérôme BAUGNIES
27/08
Schaal Sels (1.1)
Taco VAN DER HOORN
27/08
Bretagne Classic - Ouest France (1.UWT)
Elia VIVIANI
September
02/09
Brussels Cycling Classic (1.HC)
Arnaud DÉMARE
03/09 - 10/09
Tour of Britain (2.HC)
stages
Lars BOOM
03/09
G.P. de Fourmies (1.HC)
Nacer BOUHANNI
08/09
GP de Québec (1.UWT)
Peter SAGAN
10/09
GP de Montréal (1.UWT)
Diego ULISSI
13/09
Coppa Agostoni / Giro della Brianza (1.1)
Michael ALBASINI
13/09
G.P. de Wallonie (1.1)
Tim WELLENS
14/09
Coppa Bernocchi (1.1)
Sonny COLBRELLI
15/09
Kampioenschap van Vlaanderen - Koolskamp (1.1)
Fernando GAVIRIA RENDÓN
16/09
Memorial Marco Pantani (1.1)
Marco ZAMPARELLA
16/09
Primus Classic (1.HC)
Matteo TRENTIN
17/09
G.P. d'Isbergues (1.1)
Benoît COSNEFROY
17/09
World Championships Team Time Trial (WCTT)
Team Sunweb
20/09
World Championships Time Trial (WCTT)
Tom DUMOULIN
24/09
World Championships Road Race (WCRR)
Peter SAGAN
28/09
Coppa Sabatini (1.1)
Andrea PASQUALON
30/09
Omloop van de Westhoek / Eurometropool (1.1)
André GREIPEL
30/09
Giro dell'Emilia (1.HC)
Giovanni VISCONTI
October
01/10
G.P. Bruno Beghelli (1.HC)
Luis León SÁNCHEZ GIL
01/10
Tour de l'Eurométropole (1.HC)
Daniel MCLAY
01/10
Tour de Vendée (1.1)
Christophe LAPORTE
03/10
Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke (1.1)
Jasper DE BUYST
03/10
Münsterland Giro (1.HC)
Sam BENNETT
03/10
Tre Valli Varesine (1.HC)
Alexandre GENIEZ
05/10
Milano - Torino (1.HC)
Rigoberto URÁN URÁN
05/10
Paris - Bourges (1.1)
Rudy BARBIER
07/10
Il Lombardia (1.UWT)
Vincenzo NIBALI
08/10
Paris - Tours (1.HC)
Matteo TRENTIN
10/10 - 15/10
Presidential Cycling Tour of Turkey (2.UWT)
stages
Diego ULISSI
11/10
Famenne Ardenne Classic (1.1)
Moreno HOFLAND
14/10
Tacx Pro Classic - Ronde van Zeeland (1.1)
Timo ROOSEN
15/10
Chrono des Nations (1.1)
Martin Toft MADSEN
17/10
Nationale Sluitingsprijs Putte-Kapellen (1.1)
Arvid DE KLEIJN
19/10 - 24/10
Gree - Tour of Guangxi (2.UWT)
stages
Tim WELLENS
22/10
Japan Cup (1.HC)
Marco CANOLA