1.1

Trofeo Felanitx - Porreres 2017

26th edition

Porreres - Campos 161.8 km

26 January 2017

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Lotto - Soudal 3h41'35"
2.
Jonas VAN GENECHTEN
Cofidis, Solutions Crédits
3.
Daniel MCLAY
Fortuneo - Vital Concept
4.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
5.
Raymond KREDER
Roompot - Nederlandse Loterij
6.
Jonathan DIBBEN
Team Sky
7.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
8.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
9.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Team Sky
10.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Louletano - Hospital de Loule
11.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
12.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
13.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Elite without contract
14.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskadi Basque Country - Murias
15.
Enrique SANZ UNZUÉ
Team Raleigh Gac
16.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
17.
Albert TORRES BARCELO
Inteja Dominican Cycling Team
18.
Jose MIRALLES RIGO
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
19.
Dylan PAGE
Caja Rural - Seguros RGA
20.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits
21.
Michaël VAN STAEYEN
Cofidis, Solutions Crédits
22.
Oliver WOOD
Team Wiggins
23.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
24.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe
25.
Jürgen ROELANDTS
Lotto - Soudal
26.
José Daniel VIEJO REDONDO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
27.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH
28.
Boris VALLÉE
Fortuneo - Vital Concept
29.
Rik VAN IJZENDOORN
Team Novo Nordisk
30.
Aritz BAGÜÉS KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
31.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
32.
Joan RUIZ VICENS
Burgos - BH
33.
Marco ZAMPARELLA
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
34.
David GALARRETA UGARTE
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
35.
Christopher LATHAM
Team Wiggins
36.
Erwann CORBEL
Fortuneo - Vital Concept 00'07"
37.
Gaspar MAS NICOLAU
Nice Cycling Team
38.
Konrad GEßNER
Rad-Net Rose Team
39.
Marco BERNARDINETTI
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
40.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
41.
Mark STEWART
AN Post - Chain Reaction
42.
Uri MARTINS SANDOVAL
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
43.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Movistar Team
44.
Carlos Antonio JIMÉNEZ LOZANO
Equipo Bolivia
45.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Equipo Bolivia
46.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH
47.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 00'11"
48.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits
49.
Brian KAMSTRA
Team Novo Nordisk
50.
Eloy TERUEL ROVIRA
Team Sapura Cycling
51.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
52.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH
53.
Theo REINHARDT
Rad-Net Rose Team
54.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Crédits
55.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team
56.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
57.
Jérôme PULIDORI
Nice Cycling Team
58.
Corentin CHERHAL
Team Novo Nordisk
59.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
60.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
61.
Pedro GREGORI MARTINEZ
Equipo Bolivia
62.
Arnaud GÉRARD
Fortuneo - Vital Concept
63.
Julio Alberto AMORES PALACIOS
Inteja Dominican Cycling Team
64.
Raul CASTRILLO SEDANO
Burgos - BH
65.
Gabriel CULLAIGH
SEG Racing Academy
66.
Joel GARCÍA
Inteja Dominican Cycling Team
67.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
68.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk
69.
Rory SUTHERLAND
Movistar Team
70.
Samuel HARRISON
Team Wiggins
71.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
72.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team
73.
Andrey SOLOMENNIKOV
Gazprom - Rusvelo
74.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
75.
David BELDA GARCÍA
Burgos - BH
76.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
77.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
78.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
79.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
80.
Héctor CARRETERO MILLAN
Movistar Team
81.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
82.
Jan BÁRTA
Bora - Hansgrohe
83.
Illart ZUAZUBISKAR GALLASTEGI
Elite without contract
84.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
85.
Romain GIOUX
Team Novo Nordisk 00'28"
86.
Thomas VAUBOURZEIX
Nice Cycling Team 00'30"
87.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos - BH
88.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo 00'33"
89.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
90.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
91.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Equipo Bolivia
92.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Inteja Dominican Cycling Team 00'35"
93.
Nils SCHOMBER
Rad-Net Rose Team 00'39"
94.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
95.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal
96.
Kévin LEDANOIS
Fortuneo - Vital Concept 00'45"
97.
Michał GOŁAŚ
Team Sky 00'47"
98.
Christian KNEES
Team Sky 00'50"
99.
Ryan MACANALLY
Nice Cycling Team 00'51"
100.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
101.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
102.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Equipo Bolivia 00'55"
103.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Euskadi Basque Country - Murias 01'01"
104.
Maxime DANIEL
Fortuneo - Vital Concept 01'05"
105.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky
106.
Ian BOSWELL
Team Sky
107.
Alex DOWSETT
Movistar Team
108.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
109.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
110.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
111.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias
112.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
113.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal 01'19"
114.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal
115.
Benoît JARRIER
Fortuneo - Vital Concept 01'29"
116.
Laurent PICHON
Fortuneo - Vital Concept
117.
Gregory OBANDO BRENES
Inteja Dominican Cycling Team
118.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos - BH 01'43"
119.
Bart DE CLERCQ
Lotto - Soudal 01'44"
120.
Sebastián MORA VEDRI
Team Raleigh Gac
121.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
122.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
123.
William de Jesus GUZMAN ROSARIO
Inteja Dominican Cycling Team 03'39"
124.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA 03'47"
125.
Steven BURKE
Team Wiggins 04'32"
126.
Cristian GALVÁN
Elite without contract
127.
Gilber ZURITA
Equipo Bolivia
128.
Javier ARANDO
Equipo Bolivia
129.
Jasper FRAHM
Rad-Net Rose Team 04'51"
130.
Eneko LIZARRALDE DELGADO
Euskadi Basque Country - Murias
131.
Andre LOOIJ
Roompot - Nederlandse Loterij 04'57"
132.
Pello OLABERRIA ARRUABARRENA
Euskadi Basque Country - Murias 05'01"
133.
Mikel ELORZA PAGALDAI
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
134.
Kersten THIELE
Rad-Net Rose Team
135.
Lucas LISS
Rad-Net Rose Team
136.
Adrián Santiago NUÑEZ HERNANDEZ
Inteja Dominican Cycling Team
137.
Ignacio SARABIA DIAZ
Inteja Dominican Cycling Team
138.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 05'25"
139.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo 06'00"
140.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
141.
Bacilio RAMOS TICONA
Equipo Bolivia 06'34"
142.
Cédric JOLIDON
Nice Cycling Team 12'19"

Race information

Start, finish: Porreres - Campos

Distance: 161.8 km

Date: 26 January 2017