1.1

Trofeo Campos - Ses Salines 2018

27th edition

Campos - Ses Salines 177.7 km

25 January 2018

Rider Team Time
1.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo 4h02'18"
2.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
3.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
4.
Kenny DEHAES
WB Aqua Protect Veranclassic
5.
Albert TORRES BARCELO
Inteja Dominican Cycling Team
6.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Elite without contract
7.
Daniele BENNATI
Movistar Team
8.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
9.
Leonardo BASSO
Team Sky
10.
Aaron GROSSER
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
11.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH
12.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
13.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias
14.
Bram WELTEN
Team Fortuneo - Samsic
15.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
16.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
17.
Kevyn ISTA
WB Aqua Protect Veranclassic
18.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH
19.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
20.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij
21.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
22.
Egoitz FERNANDEZ AYARZAGUENA
Team Euskadi
23.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
24.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
25.
Ian STANNARD
Team Sky
26.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
27.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
28.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
29.
Per MÜNSTERMANN
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 00'06"
30.
Kenny ELISSONDE
Team Sky
31.
Raul COLOMBO
Biesse - Carrera - Gavardo
32.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias
33.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
34.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Burgos - BH
35.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
36.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
37.
Eloy TERUEL ROVIRA
Elite without contract 00'08"
38.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos - BH
39.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
40.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
41.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
42.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi
43.
Enrico SALVADOR
Biesse - Carrera - Gavardo
44.
Dylan VAN BAARLE
Team Sky
45.
Michał GOŁAŚ
Team Sky
46.
Mathias VAN GOMPEL
Sport Vlaanderen - Baloise
47.
Gianni MOSCON
Team Sky
48.
Ricardo GARCIA AMBROA
Team Euskadi
49.
Maxime DANIEL
Team Fortuneo - Samsic
50.
Jordi SIMON CASULLERAS
Burgos - BH
51.
Michael Carbel SVENDGAARD
Team Fortuneo - Samsic
52.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
53.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
54.
Dániel DINA
Pannon Cycling Team
55.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
56.
Sebastián MORA VEDRI
Elite without contract
57.
Eliot LIETAER
WB Aqua Protect Veranclassic
58.
Felix INTRA
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
59.
Pim LIGTHART
Roompot - Nederlandse Loterij
60.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA
61.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
62.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
63.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias
64.
Márton DINA
Pannon Cycling Team
65.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
66.
Sindre Skjøstad LUNKE
Team Fortuneo - Samsic
67.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
68.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
69.
Kévin LEDANOIS
Team Fortuneo - Samsic
70.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
71.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
72.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
73.
Julio Alberto AMORES PALACIOS
Vitus Pro Cycling 00'18"
74.
Peter SIMON
Pannon Cycling Team 00'20"
75.
Héctor CARRETERO MILLAN
Movistar Team
76.
Louis LEINAU
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
77.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal
78.
Juan Antonio LÓPEZ CÓZAR JÁIMEZ
Team Euskadi
79.
Andrea ZANARDINI
Biesse - Carrera - Gavardo
80.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal 00'29"
81.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 00'32"
82.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic 00'39"
83.
Viktor FILUTAS
Pannon Cycling Team
84.
Philip DEIGNAN
Team Sky
85.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic 00'40"
86.
Benoît JARRIER
Team Fortuneo - Samsic 00'50"
87.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos - BH
88.
Pierre-Luc PÉRICHON
Team Fortuneo - Samsic
89.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal 00'53"
90.
Unai IRIBAR
Elite without contract 00'54"
91.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
92.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
93.
Diego LOPEZ FUENTES
Team Euskadi
94.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias 00'56"
95.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias
96.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 01'23"
97.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic 01'30"
98.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal 01'55"
99.
James SHAW
Lotto - Soudal
100.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo 02'21"
101.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy 02'38"
102.
Lorenzo DELCO
Biesse - Carrera - Gavardo
103.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Nederlandse Loterij 03'16"
104.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Team Euskadi
105.
Aitor GONZÁLEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias
106.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH
107.
Jon KNOLLE
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
108.
Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA
Team Euskadi
109.
Illart ZUAZUBISKAR GALLASTEGI
Elite without contract
110.
Miklós SZABÓ
Pannon Cycling Team
111.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
112.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA
113.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe
114.
Leopold KÖNIG
Bora - Hansgrohe
115.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 04'57"
116.
Luca Felix HAPPKE
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
117.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA 05'17"
118.
Gergő OROSZ
Pannon Cycling Team
119.
Botond HOLLÓ
Pannon Cycling Team 06'03"
120.
Alberto AMICI
Biesse - Carrera - Gavardo 06'07"
121.
Enrico LOGICA
Biesse - Carrera - Gavardo 08'05"
122.
Nicolo GOZZI
Biesse - Carrera - Gavardo

Race information

Start, finish: Campos - Ses Salines

Distance: 177.7 km

Date: 25 January 2018