2.HC

Tour de l'Avenir 2018  |  General Classification    

56th edition

General Classification

17 August 2018 - 26 August 2018

Rider Team Time
1.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum 26h28'53"
2.
Thymen ARENSMAN
SEG Racing Academy 01'28"
3.
Gino MÄDER
303 Project 01'35"
4.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 01'36"
5.
Clément CHAMPOUSSIN
303 Project 01'56"
6.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec 02'16"
7.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon 02'35"
8.
Eddie DUNBAR
Team Sky 02'47"
9.
Tobias Svendsen FOSS
Uno - X Norwegian Development Team 03'28"
10.
Michel RIES
Polartec - Kometa 04'25"
11.
Mark DONOVAN
Team Wiggins 05'36"
12.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias 05'43"
13.
Jonas GREGAARD WILSLY
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 06'05"
14.
Felix GALL
Development Team Sunweb 06'12"
15.
Franklin ARCHIBOLD
UCI WCC Mens team 07'16"
16.
Georg ZIMMERMANN
Tirol Cycling Team 07'33"
17.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team 08'10"
18.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 08'18"
19.
Gordian BANZER
Akros - Renfer SA 08'52"
20.
Andrea BAGIOLI
UAE Team Emirates 09'08"
21.
Alessandro MONACO
303 Project
22.
Mikkel BJERG
Hagens Berman - Axeon 09'38"
23.
Hafetab Weldegebreal WELDU
Dimension Data for Qhubeka Continental Team 12'44"
24.
Marc HIRSCHI
Development Team Sunweb 12'49"
25.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 13'36"
26.
Marcel NEUHAUSER
Tirol Cycling Team 13'52"
27.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal 16'02"
28.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
GW - Shimano 16'10"
29.
Simon GUGLIELMI
303 Project 17'35"
30.
Brandon MCNULTY
Rally Cycling 18'36"
31.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
EPM 19'04"
32.
Callum SCOTSON
Mitchelton - BikeExchange 22'56"
33.
Ide SCHELLING
SEG Racing Academy 24'05"
34.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam 24'24"
35.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team 24'53"
36.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi 26'22"
37.
Kévin GENIETS
303 Project 26'25"
38.
Rémy ROCHAS
Delko Marseille Provence KTM 26'26"
39.
Samuele BATTISTELLA
303 Project 27'19"
40.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 28'06"
41.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Team Ecuador 28'10"
42.
Ian GARRISON
Hagens Berman - Axeon 28'15"
43.
Wilson Steven HARO CRIOLLO
Team Ecuador 29'45"
44.
Luc WIRTGEN
Leopard Pro Cycling 30'48"
45.
Barnabás PEÁK
Quick Step Floors 30'52"
46.
Marcelo Raimundo SALVADOR
303 Project 30'59"
47.
Robert STANNARD
Mitchelton - BikeExchange 31'04"
48.
Piotr PEKALA
303 Project 31'57"
49.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo 32'37"
50.
Kevin INKELAAR
Polartec - Kometa 33'34"
51.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates 34'19"
52.
Damien TOUZÉ
St. Michel - Auber 93 34'56"
53.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi 35'19"
54.
Mikkel Frolich HONORÉ
Team Waoo 35'36"
55.
Marlon GAILLARD
Direct Energie 35'49"
56.
Magnus BAK KLARIS
BHS - Almeborg Bornholm 36'01"
57.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling 36'02"
58.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal 36'51"
59.
Johannes SCHINNAGEL
Tirol Cycling Team 37'37"
60.
Pit LEYDER
Leopard Pro Cycling 37'53"
61.
Tiago Gomes ANTUNES
SEG Racing Academy 37'57"
62.
Antonio BARAC
303 Project 38'44"
63.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
Team Ecuador 39'00"
64.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team 39'54"
65.
Jaka PRIMOŽIC
Slovenia 40'53"
66.
Cameron BEARD
Destil - Parkhotel Valkenburg 41'12"
67.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team ColoQuick 41'34"
68.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 41'37"
69.
Jake STEWART
303 Project 41'42"
70.
Max KANTER
Development Team Sunweb 41'45"
71.
Markus WILDAUER
Tirol Cycling Team 41'47"
72.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team 42'03"
73.
Joseph ARERUYA
Delko Marseille Provence KTM 42'35"
74.
Daire FEELEY
303 Project 42'38"
75.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Polartec - Kometa 42'52"
76.
Samuel MUGISHA
Dimension Data for Qhubeka Continental Team
77.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
EPM 43'06"
78.
Alain RIOU
303 Project 43'15"
79.
Julian MERTENS
303 Project 43'20"
80.
Stephen WILLIAMS
SEG Racing Academy 43'45"
81.
Thomas VEREECKEN
Belgium 44'17"
82.
Thomas CHAMPION
Vendee U Pays De La Loire 46'35"
83.
Sven BURGER
Tirol Cycling Team 47'20"
84.
Matthew TEGGART
Team Wiggins 48'02"
85.
Samuel JENNER
Mitchelton - BikeExchange 48'11"
86.
Clément DIDIER
Auvergne Rhone Alpes 49'03"
87.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon 49'34"
88.
Gerben THIJSSEN
303 Project 49'36"
89.
Mark DOWNEY
Team Wiggins 49'45"
90.
Dimitri BUSSARD
303 Project 50'02"
91.
Tyler STITES
Aevolo 52'01"
92.
Edoardo AFFINI
SEG Racing Academy 52'45"
93.
Adam HARTLEY
303 Project 54'00"
94.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus 55'14"
95.
Pierre IDJOUADIENE
Roubaix - Lille Métropole 55'23"
96.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
303 Project 56'18"
97.
Zeke MOSTOV
Hagens Berman - Axeon 57'46"
98.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team 58'34"
99.
Masaki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team 1h00'20"
100.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins 1h02'20"
101.
Szymon SAJNOK
CCC Sprandi Polkowice 1h02'50"
102.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy 1h03'17"
103.
Emilien JEANNIERE
Vendee U Pays De La Loire 1h04'21"
104.
Leo BOILEAU
Auvergne Rhone Alpes 1h05'01"
105.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
303 Project 1h06'23"
106.
Daragh O'MAHONY
Ireland 1h06'55"
107.
Kakeru OMAE
303 Project 1h08'04"
108.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
Hagens Berman - Axeon 1h10'10"
109.
Szymon TRACZ
One Pro Cycling 1h10'11"
110.
Rasmus Fossum TILLER
Joker - Icopal 1h10'22"
111.
Dmitrii MARKOV
Russia 1h11'01"
112.
Romain GUILLOT
Auvergne Rhone Alpes 1h11'52"
113.
Antoine DEBONS
303 Project 1h12'36"
114.
Valentin BRICAUD
Vendee U Pays De La Loire 1h13'02"
115.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team 1h13'20"
116.
Anton POPOV
Russia 1h16'40"
117.
Žiga HORVAT
Adria Mobil 1h20'36"
118.
Matthew GIBSON
JLT - Condor 1h21'19"
119.
Joris VINCENT
Vendee U Pays De La Loire 1h21'23"
120.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team 1h22'26"
121.
Emile BRENANS
Auvergne Rhone Alpes 1h28'57"
122.
Ayumu WATANABE
Japan 1h29'05"
123.
Nik CEMAŽAR
Slovenia 1h45'44"
124.
Jordan CARDENAS
Ecuador 1h47'59"