1.1

Trofeo Playa de Palma 2018

20th edition

Playa de Palma - Palma 159.6 km

28 January 2018

Rider Team Time
1.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo 3h47'29"
2.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
3.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
4.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias
5.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
6.
Albert TORRES BARCELO
Inteja Dominican Cycling Team
7.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
8.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
9.
Leonardo BASSO
Team Sky
10.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Elite without contract
11.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH
12.
Kevyn ISTA
WB Aqua Protect Veranclassic
13.
Romain LE ROUX
Team Fortuneo - Samsic
14.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
15.
Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA
Team Euskadi
16.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA
17.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias
18.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
19.
Michał GOŁAŚ
Team Sky
20.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias
21.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
22.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
23.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
24.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
25.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi
26.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
27.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
28.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos - BH
29.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe 00'04"
30.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
31.
Dimitri PEYSKENS
WB Aqua Protect Veranclassic
32.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos - BH
33.
Philip DEIGNAN
Team Sky
35.
Pim LIGTHART
Roompot - Nederlandse Loterij 00'10"
36.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 00'12"
37.
Gianni MOSCON
Team Sky 00'16"
38.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
39.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
40.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
41.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal
42.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team
43.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal 00'22"
44.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 00'26"
45.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 00'34"
46.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
47.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 00'38"
48.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal 00'40"
49.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
50.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Team Euskadi
51.
Eliot LIETAER
WB Aqua Protect Veranclassic
52.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 00'51"
53.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
54.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal 00'53"
55.
Raul COLOMBO
Biesse - Carrera - Gavardo 04'59"
56.
Julien MORTIER
WB Aqua Protect Veranclassic
57.
Kenny DEHAES
WB Aqua Protect Veranclassic
58.
Alberto AMICI
Biesse - Carrera - Gavardo
59.
Enrico SALVADOR
Biesse - Carrera - Gavardo
60.
Gregory RAST
Trek - Segafredo
61.
Ian STANNARD
Team Sky
62.
Sebastián MORA VEDRI
Elite without contract
63.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Team Euskadi
64.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
65.
Dylan VAN BAARLE
Team Sky
66.
Julio Alberto AMORES PALACIOS
Vitus Pro Cycling
67.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi
68.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
69.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH
70.
Kenny ELISSONDE
Team Sky
71.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
72.
Danilo CELANO
Caja Rural - Seguros RGA
73.
Aitor GONZÁLEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias
74.
Pierre-Luc PÉRICHON
Team Fortuneo - Samsic
75.
Franck BONNAMOUR
Team Fortuneo - Samsic
76.
Benoît JARRIER
Team Fortuneo - Samsic
77.
Bram WELTEN
Team Fortuneo - Samsic
78.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
79.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
80.
Luca Felix HAPPKE
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 06'06"
81.
Aaron GROSSER
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
82.
Peter SIMON
Pannon Cycling Team
83.
Per MÜNSTERMANN
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
84.
Thomas DERUETTE
WB Aqua Protect Veranclassic
85.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Burgos - BH
86.
Ricardo GARCIA AMBROA
Team Euskadi
87.
Jon KNOLLE
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
88.
Nicolo GOZZI
Biesse - Carrera - Gavardo
89.
Maxime DANIEL
Team Fortuneo - Samsic
90.
Lorenzo DELCO
Biesse - Carrera - Gavardo
91.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe
92.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
93.
Dániel DINA
Pannon Cycling Team
94.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
95.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
96.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
97.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
98.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano - Uli
99.
Miguel Ángel BENITO DIEZ
Caja Rural - Seguros RGA
100.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 07'14"
101.
Felix INTRA
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 11'31"
102.
Botond HOLLÓ
Pannon Cycling Team 12'16"
103.
Viktor FILUTAS
Pannon Cycling Team
104.
Miklós SZABÓ
Pannon Cycling Team
105.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA 13'44"
106.
Illart ZUAZUBISKAR GALLASTEGI
Elite without contract 15'21"
107.
Gergő OROSZ
Pannon Cycling Team
108.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos - BH 16'11"
109.
Mark ZATHURECZKY
Pannon Cycling Team 16'40"

Race information

Start, finish: Playa de Palma - Palma

Distance: 159.6 km

Date: 28 January 2018