1.1

Gooikse Pijl 2018

7th edition

Gooik - Gooik 198.1 km

23 September 2018

Rider Team Time
1.
Jordi MEEUS
SEG Racing Academy 4h32'04"
2.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Lotto NL - Jumbo
3.
Martin MORTENSEN
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
4.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
5.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
6.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy 00'04"
7.
Dylan GROENEWEGEN
Team Lotto NL - Jumbo
8.
Olav HJEMSAETER
Team Coop
9.
Yoeri HAVIK
Vlasman CT
10.
Roy JANS
Cibel - Cebon
11.
Timothy DUPONT
Wanty - Groupe Gobert
12.
Trond Håkon TRONDSEN
Team Coop
13.
Sebastian LANDER
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
14.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
15.
Aksel NÕMMELA
Beat Cycling Club
16.
Arvid DE KLEIJN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
17.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
18.
Lukas SPENGLER
WB Aqua Protect Veranclassic
19.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling
20.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
21.
Toni FRANZ
Team Differdange - Losch
22.
Kristian AASVOLD
Team Coop
23.
Jimmy DUQUENNOY
WB Aqua Protect Veranclassic
24.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
25.
John MANDRYSCH
Team Dauner D&DQ - Akkon
26.
Sven THURAU
Team Dauner D&DQ - Akkon
27.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
28.
Daan VAN SINTMAARTENSDIJK
Alecto Cyclingteam
29.
Fabian SCHORMAIR
Team Lotto - Kern Haus
30.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Joker - Icopal
31.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
32.
Arthur BAUDE
Ago - Aqua Service
33.
Ross LAMB
T.Palm - Pôle Continental Wallon
34.
Sergio TORRES JORRO
Tarteletto - Isorex
35.
Marco DOETS
Alecto Cyclingteam
36.
Jason VAN DALEN
Delta Cycling Rotterdam
37.
Johannes HODAPP
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
38.
Jens REYNDERS
Leopard Pro Cycling
39.
Vincent DE SY
T.Palm - Pôle Continental Wallon
40.
Justin TIMMERMANS
Delta Cycling Rotterdam
41.
Lars VAN DEN BERG
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
42.
Georgios STAVRAKAKIS
SEG Racing Academy
43.
Øivind LUKKEDAL
Team Coop
44.
Erik Nordsaeter RESELL
Uno - X Norwegian Development Team
45.
Gijs MEIJER
Delta Cycling Rotterdam
46.
Marijn VAN DEN BERG
Delta Cycling Rotterdam
47.
Aksel Fischer AASHEIM
Joker - Icopal
48.
Pierre GOEBEERT
Ago - Aqua Service
49.
Alex MENGOULAS
Beat Cycling Club
50.
Beau DUVIGNEAU
Vlasman CT
51.
Stef KRUL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
52.
Lennert TEUGELS
Cibel - Cebon
53.
Niels DE ROOZE
Tarteletto - Isorex
54.
Andrew LEIGH
Tarteletto - Isorex
55.
Jelle CANT
Tarteletto - Isorex
56.
Mario SPENGLER
Leopard Pro Cycling
57.
Adriaan JANSSEN
Delta Cycling Rotterdam
58.
Aimé DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise
59.
Brecht RUYTERS
Cibel - Cebon
60.
Folkert OOSTRA
Alecto Cyclingteam
61.
Jasper SCHOUTEN
Alecto Cyclingteam
62.
Jon KNOLLE
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
63.
Tiago DA SILVA
Team Differdange - Losch
64.
Thomas DEGAND
Wanty - Groupe Gobert
65.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal CeramicSpeed Cycling Team
66.
Vincent HOPPEZAK
Delta Cycling Rotterdam
67.
Robert RETSCHKE
Team Lotto - Kern Haus
68.
Jarno GMELICH MEIJLING
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
69.
Gijs VAN HOECKE
Team Lotto NL - Jumbo
70.
Louis LEINAU
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
71.
Christopher HEIDER
Team Dauner D&DQ - Akkon
72.
Cees BOL
SEG Racing Academy
73.
Michiel DIELEMAN
Cibel - Cebon
74.
Marc DÖRRIE
Team Lotto - Kern Haus 00'17"
75.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems - Crelan 00'29"
76.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team 00'42"
77.
Minne VERBOOM
SEG Racing Academy 01'08"
78.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo 01'49"
79.
Daan OLIVIER
Team Lotto NL - Jumbo
80.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
81.
Dorian LÜBBERS
Team Lotto - Kern Haus
82.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
83.
Felix DOPCHIE
Ago - Aqua Service 02'12"
84.
Joann LEINAU
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 02'32"
85.
Kevin VERWAEST
Team Differdange - Losch 02'51"
86.
Robbie VAN BAKEL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 02'57"
87.
Sylvain MONIQUET
Ago - Aqua Service
88.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team
89.
Dylan BOUWMANS
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
90.
Dominik BAUER
Team Dauner D&DQ - Akkon
91.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
92.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
93.
Charlie QUARTERMAN
Leopard Pro Cycling 03'08"
94.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo
95.
Max Emil Boholm KORNER
T.Palm - Pôle Continental Wallon
96.
Ole FORFANG
Joker - Icopal
97.
Alexander KÜSTERS
Team Dauner D&DQ - Akkon

Race information

Start, finish: Gooik - Gooik

Distance: 198.1 km

Date: 23 September 2018