1.1

Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 2019

21st edition

Binche - Binche 198.6 km

8 October 2019

Rider Team Time
1.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy 4h32'37"
2.
Oliver NAESEN
Ag2r La Mondiale
3.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma
4.
Timo ROOSEN
Team Jumbo - Visma
5.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
6.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
7.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
8.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits
9.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ
10.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha - Alpecin
11.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
12.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ Continental Team
13.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal
14.
Alain RIOU
Team Arkéa - Samsic
15.
Andrea PASQUALON
Wanty - Gobert Cycling Team
16.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma 00'19"
17.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal 00'29"
18.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo 00'34"
19.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team 01'23"
20.
Tim MERLIER
Corendon - Circus 01'24"
21.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma
22.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ
23.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits
24.
Roy JANS
Corendon - Circus
25.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
26.
Lionel TAMINIAUX
Wallonie Bruxelles
27.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
28.
Clément RUSSO
Team Arkéa - Samsic
29.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
30.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles
31.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling
32.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
33.
Silvan DILLIER
Ag2r La Mondiale
34.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
35.
Glenn DEBRUYNE
Cibel
36.
Ludwig DE WINTER
Wanty - Gobert Cycling Team
37.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
38.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha - Alpecin
39.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles
40.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team
41.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step
42.
Tuur DEPREZ
Cibel
43.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
44.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling
45.
Yves COOLEN
Beat Cycling Club
46.
Alex MENGOULAS
Beat Cycling Club
47.
Dmitry STRAKHOV
Team Katusha - Alpecin 01'35"
48.
Maarten WYNANTS
Team Jumbo - Visma
49.
Senne LEYSEN
Roompot - Charles
50.
Adrien PETIT
Total Direct Energie 01'41"
51.
Connor SWIFT
Team Arkéa - Samsic 01'47"
52.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus 01'55"
53.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal
54.
Jens DEBUSSCHERE
Team Katusha - Alpecin
55.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal 01'57"
56.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits 02'05"
57.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
58.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus
59.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Gobert Cycling Team 02'07"
60.
Pierre-Luc PÉRICHON
Cofidis, Solutions Crédits 02'11"
61.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles
62.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma 02'15"
63.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 02'23"
64.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits 03'12"
65.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step 05'40"
66.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
67.
Tim DECLERCQ
Deceuninck - Quick Step 05'44"
68.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie
69.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits 05'57"
70.
Franklin SIX
Wallonie Bruxelles 06'00"
71.
Nils POLITT
Team Katusha - Alpecin 06'25"
72.
Aksel NÕMMELA
Wallonie Bruxelles 08'00"
73.
Colin HEIDERSCHEID
Leopard Pro Cycling
74.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling
75.
Anthony JULLIEN
Ag2r La Mondiale
76.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
77.
Florentin LECAMUS-LAMBERT
Team Arkéa - Samsic 08'10"
78.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels
79.
Jack BURKE
Leopard Pro Cycling 09'35"
80.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy 09'57"
81.
Enzo BERNARD
Total Direct Energie

Race information

Start, finish: Binche - Binche

Distance: 198.6 km

Date: 8 October 2019