1.1

G.P. de Wallonie 2019

60th edition

Blegny - Citadelle de Namur 205.9 km

18 September 2019

Rider Team Time
1.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 4h56'07"
2.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 00'02"
3.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
4.
Jonathan HIVERT
Total Direct Energie
5.
Lilian CALMEJANE
Total Direct Energie 00'04"
6.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits
7.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles
8.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team
9.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale
10.
Aimé DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
11.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
12.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
13.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
14.
Cyril GAUTIER
Vital Concept - B&B Hotels
15.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team
16.
Adam DE VOS
Rally - UHC Cycling
17.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie
18.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal
19.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels
20.
Alexander KAMP
Riwal - Readynez Cycling Team
21.
Philipp WALSLEBEN
Corendon - Circus 00'11"
22.
Laurens HUYS
Wallonie Bruxelles 00'12"
23.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
24.
Sylvain MONIQUET
Wallonie Bruxelles Development Team 00'15"
25.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
26.
Clément CHAMPOUSSIN
Ag2r La Mondiale 00'18"
27.
Huub DUYN
Roompot - Charles
28.
Jan BAKELANTS
Team Sunweb
29.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 00'19"
30.
Ide SCHELLING
SEG Racing Academy
31.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
32.
Loïc VLIEGEN
Wanty - Gobert Cycling Team
33.
Kevin VERMAERKE
Hagens Berman - Axeon 00'24"
34.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles 00'33"
35.
Pierre GOUAULT
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
36.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 00'36"
37.
Julien MORTIER
Wallonie Bruxelles 00'38"
38.
Maxime CHEVALIER
Vital Concept - B&B Hotels
39.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles
40.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Charles
41.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
42.
Andreas Lorentz KRON
Riwal - Readynez Cycling Team 00'43"
43.
Jaakko HÄNNINEN
Ag2r La Mondiale
44.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
45.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus 00'45"
46.
Simon GUGLIELMI
Groupama - FDJ Continental Team
47.
Franck BONNAMOUR
Team Arkéa - Samsic 00'48"
48.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team
49.
Mattia PETRUCCI
Groupama - FDJ Continental Team 00'55"
50.
Thibault FERASSE
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 01'29"
51.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie 01'40"
52.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team 01'51"
53.
Piotr HAVIK
Beat Cycling Club 02'05"
54.
Stan VAN TRICHT
Belgium 02'08"
55.
Cristian SCARONI
Groupama - FDJ Continental Team
56.
Jordi VAN DINGENEN
Tarteletto - Isorex
57.
Elias VAN BREUSSEGEM
Tarteletto - Isorex
58.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo
59.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling
60.
Christophe MASSON
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
61.
Sven BURGER
SEG Racing Academy
62.
Ian GARRISON
Hagens Berman - Axeon
63.
Michiel STOCKMAN
Tarteletto - Isorex
64.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
65.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
66.
Elie GESBERT
Team Arkéa - Samsic 02'36"
67.
Viktor VERSCHAEVE
Belgium 02'41"
68.
Adam LEWIS
Beat Cycling Club
69.
Alex MENGOULAS
Beat Cycling Club
70.
Emil Nygaard VINJEBO
Riwal - Readynez Cycling Team
71.
Jonas GOEMAN
Tarteletto - Isorex 02'49"
72.
Mathieu BURGAUDEAU
Total Direct Energie 02'51"
73.
Yacob Abraha DEBESAY
Groupama - FDJ Continental Team
74.
Ylber SEFA
Tarteletto - Isorex 02'54"
75.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits 02'56"
76.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
77.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 03'03"
78.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic 03'12"
79.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits 03'13"
80.
André Rodrigues CARVALHO
Hagens Berman - Axeon 03'14"
81.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Gobert Cycling Team 03'23"
82.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 03'25"
83.
Sébastien GRIGNARD
Belgium
84.
Stijn STEELS
Roompot - Charles 03'30"
85.
Kaden GROVES
SEG Racing Academy
86.
Tiago Gomes ANTUNES
SEG Racing Academy
87.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
88.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
89.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 03'50"
90.
Ilan VAN WILDER
Belgium
91.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles 04'45"
92.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise 05'47"
93.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
94.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles
95.
Théo NONNEZ
Groupama - FDJ Continental Team 06'16"
96.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo 06'55"
97.
Julien MORICE
Vital Concept - B&B Hotels 10'17"
98.
Kévin REZA
Vital Concept - B&B Hotels
99.
Mathias VAN GOMPEL
Sport Vlaanderen - Baloise
100.
Emmanuel MORIN
Cofidis, Solutions Crédits
101.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels
102.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
103.
Benoît JARRIER
Team Arkéa - Samsic
104.
Itmar EINHORN
Israel Cycling Academy
105.
Clément RUSSO
Team Arkéa - Samsic
106.
Morgan KNEISKY
Groupama - FDJ Continental Team
107.
Karel VACEK
Hagens Berman - Axeon
108.
Laurent PICHON
Team Arkéa - Samsic
109.
Daan HOEYBERGHS
Beat Cycling Club
110.
Anthony JULLIEN
Ag2r La Mondiale
111.
Yves COOLEN
Beat Cycling Club
112.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles
113.
Valentin FERRON
Total Direct Energie
114.
Clément DAVY
Groupama - FDJ Continental Team
115.
Daniel ABRAHAM GEBRU
Beat Cycling Club
116.
Zico WAEYTENS
Cofidis, Solutions Crédits
117.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept - B&B Hotels
118.
Jonny BROWN
Hagens Berman - Axeon 10'31"
119.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
120.
Adrien PETIT
Total Direct Energie 11'41"
121.
Ludwig DE WINTER
Wanty - Gobert Cycling Team
122.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise 11'47"
123.
Guillaume SEYE
Beat Cycling Club 12'23"
124.
Alexander EVANS
SEG Racing Academy 12'49"
125.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal 13'19"
126.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal 13'58"
127.
Tyler MAGNER
Rally - UHC Cycling
128.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 14'19"
129.
Michael GOGL
Trek - Segafredo
130.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles

Race information

Start, finish: Blegny - Citadelle de Namur

Distance: 205.9 km

Date: 18 September 2019