Tour de l'Avenir 2021  |  General Classification    

58th edition

General Classification

13 August 2021 - 22 August 2021

Rider Team Time
1.
Tobias Halland JOHANNESSEN
Uno-X - Dare Development Team 28h11'19"
2.
Carlos RODRÍGUEZ CANO
Ineos Grenadiers 00'07"
3.
Filippo ZANA
Bardiani - CSF - Faizané 02'05"
4.
Gijs LEEMREIZE
Jumbo - Visma 02'54"
5.
Hugo TOUMIRE
Cofidis 12'02"
6.
Martin MESSNER
WSA - KTM - Graz 12'40"
7.
Anders Halland JOHANNESSEN
Uno-X - Dare Development Team 13'38"
8.
Jacob HINDSGAUL MADSEN
Uno - X Pro Cycling Team 15'33"
9.
Daan HOOLE
Trek - Segafredo 16'25"
10.
Joris DELBOVE
St. Michel - Auber 93 16'53"
11.
Marco FRIGO
SEG Racing Academy 18'27"
12.
Matthew DINHAM
Team BridgeLane 19'20"
13.
Gleb BRUSSENSKIY
Astana - Premier Tech 19'29"
14.
Florian LIPOWITZ
Tirol - KTM Cycling Team 20'34"
15.
Harold Martin LOPEZ GRANIZO
Best PC Ecuador 21'48"
16.
Georg STEINHAUSER
Tirol - KTM Cycling Team 25'59"
17.
Michel HESSMANN
Jumbo - Visma Development Team 26'44"
18.
Andres Camilo ARDILA ORDOÑEZ
UAE Team Emirates 27'01"
19.
Henok MULUBRHAN
Team Qhubeka CT 27'08"
20.
Jakub ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper 28'00"
21.
Raúl GARCÍA PIERNA
Equipo Kern Pharma 32'25"
22.
Savva NOVIKOV
Equipo Kern Pharma 34'40"
23.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Pro Cycling Team 36'15"
24.
Nils BRUN
Elite without contract 37'30"
25.
Jenno BERCKMOES
Elite without contract 38'47"
26.
Gianmarco GAROFOLI
Development Team DSM 40'12"
27.
Gal GLIVAR
Adria Mobil 40'31"
28.
Kristjan HOČEVAR
Adria Mobil 41'06"
29.
Igor ARRIETA LIZARRAGA
Equipo Kern Pharma 41'09"
30.
Ben HEALY
Trinity Racing 43'22"
31.
Negasi Haylu ABREHA
Team Qhubeka CT 43'35"
32.
Yesid Albeiro PIRA PARADA
Caja Rural - Seguros RGA 43'38"
33.
Nixon Efrain ROSERO
Elite without contract 44'32"
34.
Casper VAN UDEN
Development Team DSM 47'23"
35.
Jacques LEBRETON
Cofidis 47'27"
36.
Mick VAN DIJKE
Jumbo - Visma 47'51"
37.
Petr KELEMEN
Elkov - Kasper 48'21"
38.
Antoine HUBY
Elite without contract 48'28"
39.
Marijn VAN DEN BERG
Groupama - FDJ Continental Team 52'00"
40.
Asbjorn HELLEMOSE
Trek - Segafredo 53'41"
41.
Leon HEINSCHKE
Development Team DSM 54'32"
42.
Andrey STEPANOV
Elite without contract 55'10"
43.
William BLUME LEVY
Team ColoQuick 58'04"
44.
Mats WENZEL
Leopard Pro Cycling 58'11"
45.
Maksym BILYI
D'Amico - UM Tools 58'41"
46.
Johannes STAUNE MITTET
Jumbo - Visma Development Team 58'49"
47.
Richard Rolando HUERA MONTENEGRO
Elite without contract 58'51"
48.
Antoine RAUGEL
Groupama - FDJ Continental Team 1h00'11"
49.
Alexandr SEMENOV
Vino - Astana Motors 1h00'16"
50.
Filippo BARONCINI
Trek - Segafredo 1h00'34"
51.
Jaël JOALLAND
Elite without contract 1h02'35"
52.
Carson MILES
Elite without contract 1h02'42"
53.
Stan VAN TRICHT
Deceuninck - Quick Step 1h04'27"
54.
Axel LAURANCE
B&B Hotels p/b KTM 1h04'31"
55.
Rik KARIER
Elite without contract 1h05'20"
56.
Nurbergen NURLYKHASSYM
Vino - Astana Motors 1h05'22"
57.
Marcus Sander HANSEN
BHS - PL Beton - Bornholm 1h06'11"
58.
Fabio CHRISTEN
Nippo - Provence - PTS Conti 1h06'29"
59.
Mattéo VERCHER
Auvergne Rhone Alpes 1h07'07"
60.
Alex BAUDIN
Elite without contract 1h07'28"
61.
Gauthier NAVARRO
Elite without contract 1h09'45"
62.
Ethan VERNON
Elite without contract 1h10'18"
63.
Pavel BITTNER
Development Team DSM 1h10'41"
64.
Oliver STOCKWELL
Elite without contract 1h11'39"
65.
Louis BLOUWE
Bingoal - WB Development Team 1h12'00"
66.
Yaroslav PARASHCHAK
Iseo - Rime - Carnovali 1h13'21"
67.
Matúš ŠTOCEK
Topforex - ATT Investments Pro Cycling Team 1h13'39"
68.
Arnaud DE LIE
Elite without contract 1h14'16"
69.
Lukáš KUBIŠ
Dukla Banska Bystrica 1h15'53"
70.
Gwen LECLAINCHE
Elite without contract 1h16'49"
71.
Alexandre VINOKOUROV
Vino - Astana Motors 1h18'26"
72.
Sergey KURIANOV
Elite without contract 1h20'40"
73.
Itsuki KOIDE
Elite without contract 1h21'24"
74.
Matevz GOVEKAR
Tirol - KTM Cycling Team 1h23'29"
75.
Raphael PARISELLA
Rally Cycling 1h23'47"
76.
Alexander TARLTON
Team Lotto - Kern Haus 1h25'02"
77.
Lewis ASKEY
Groupama - FDJ Continental Team 1h25'22"
78.
Tom PAQUET
Leopard Pro Cycling 1h26'00"
79.
Robert DONALDSON
Elite without contract 1h26'17"
80.
Jarrad DRIZNERS
Hagens Berman - Axeon 1h27'55"
81.
Lucas AVADANIAN
Elite without contract 1h28'21"
82.
Aljaz JARC
Adria Mobil
83.
Anže SKOK
Ljubljana - Gusto - Santic 1h28'29"
84.
Mario GAMPER
Union Raiffeisen Radteam Tirol 1h29'07"
85.
Enzo LEIJNSE
Development Team DSM 1h29'33"
86.
Marc Oliver PRITZEN
Team Qhubeka CT 1h30'47"
87.
Igor CHZHAN
Vino - Astana Motors 1h33'55"
88.
Dillon CORKERY
EvoPro Racing 1h34'35"
89.
Maximilian SCHMIDBAUER
WSA - KTM - Graz 1h35'32"
90.
Filip LOHINSKY
Dukla Banska Bystrica 1h36'15"
91.
Nicolas VINOKOUROV
Vino - Astana Motors 1h37'33"
92.
Liam CURLEY
Elite without contract 1h38'36"
93.
Oleksandr SHEVCHENKO
Eurocar - Grawe Ukraine 1h38'45"
94.
Ruben EGGENBERG
Swiss Racing Academy 1h39'24"
95.
Adam WARD
Elite without contract 1h40'11"
96.
Nik ČEMAŽAR
Elite without contract 1h40'23"
97.
Paul DAUMONT
Elite without contract 1h40'43"
98.
Louis COQUERET
Leopard Pro Cycling 1h40'58"
99.
Sebastian KOLZE CHANGIZI
Team ColoQuick 1h49'16"
100.
Jean Eric HABIMANA
Skol - Adrien Cycling Academy 1h54'19"
101.
Johan PRICE PEJTERSEN
Uno - X Pro Cycling Team 1h54'46"
102.
Brendan LE CAM
Auvergne Rhone Alpes 1h57'35"