2.1

Tour of Estonia 2021  |  General Classification    

8th edition

General Classification

28 May 2021 - 29 May 2021

Rider Team Time
1.
Karl Patrick LAUK
Elite without contract 8h02'59"
2.
Martin LAAS
Bora - Hansgrohe 00'07"
3.
Polychronis TZORTZAKIS
Kuwait Pro Cycling Team
4.
Marceli BOGUSŁAWSKI
Mazowsze Serce Polski 00'12"
5.
Maciej PATERSKI
Voster - ATS Team 00'27"
6.
Norman VAHTRA
Israel Start - Up Nation 00'28"
7.
Antti Jussi JUNTUNEN
Ampler Development Team 00'31"
8.
Adrian BANASZEK
Mazowsze Serce Polski 00'32"
9.
Mārtiņš PLUTO
A Bloc CT 00'38"
10.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko 00'40"
11.
Kristers ANSONS
Ampler Development Team 00'45"
12.
Matthew GIBSON
Ribble - Weldtite Pro Cycling 00'50"
13.
Mihkel RÄIM
Mazowsze Serce Polski 00'52"
14.
Michał PODLASKI
Elite without contract 00'54"
15.
Andžs FLAKSIS
Elite without contract 01'02"
16.
Hugo FORSSELL
Elite without contract 01'11"
17.
Tobiasz PAWLAK
Mazowsze Serce Polski 01'16"
18.
Pavel GRUBER
Tufo - Pardus - Prostejov
19.
Peeter PRUUS
Elite without contract 01'27"
20.
Oskar NISU
EvoPro Racing 02'46"
21.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo 02'49"
22.
Jakub MURIAS
Voster - ATS Team 02'53"
23.
Daniel BIGHAM
Ribble - Weldtite Pro Cycling 02'56"
24.
Charalampos KASTRANTAS
Kuwait Pro Cycling Team 03'02"
25.
Justas BENIUŠIS
Lviv Cycling Team 03'10"
26.
Vincent LOUICHE
Ferei - CCN 03'14"
27.
Venantas LAŠINIS
Lviv Cycling Team 03'19"
28.
Jonathan AHLSSON
Elite without contract 03'22"
29.
Piotr PĘKAŁA
Elite without contract 03'24"
30.
Edgaras KOVALIOVAS
Elite without contract 03'27"
31.
Filip ŘEHA
Tufo - Pardus - Prostejov 03'39"
32.
Declan IRVINE
Team Novo Nordisk
33.
Māris BOGDANOVIČS
Elite without contract 03'43"
34.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
35.
Siim KISKONEN
Elite without contract 03'44"
36.
Adrian KUREK
Mazowsze Serce Polski 03'46"
37.
James JOBBER
Kuwait Pro Cycling Team 03'54"
38.
Alekss KRASTS
Elite without contract 03'55"
39.
Martins BLUMS
Elite without contract 03'59"
40.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 04'06"
41.
Norbert BANASZEK
Mazowsze Serce Polski 04'13"
42.
Andris VOSEKALNS
Hengxiang Cycling Team 04'18"
43.
Artur SOWINSKI
Elite without contract 04'24"
44.
James SHAW
Ribble - Weldtite Pro Cycling 04'26"
45.
Oliver MOORS
Ribble - Weldtite Pro Cycling 05'10"
46.
Ukko Iisakki PELTONEN
Ampler Development Team 05'17"
47.
Daniel BABOR
Tufo - Pardus - Prostejov 06'34"
48.
Jakub KACZMAREK
Mazowsze Serce Polski 07'42"
49.
Pauls RUBENIS
Ampler Development Team 09'23"
50.
Joonas KURITS
Ampler Development Team 09'59"
51.
Veeti VAINIO
Elite without contract 10'13"
52.
Andre ROOS
Ampler Development Team 22'42"