SPP

Vuelta a España 1963  |  General Classification    

18th edition

General Classification

1 May 1963 - 15 May 1963

Rider Team Time
1.
Jacques ANQUETIL
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 64h46'20"
2.
José Martín COLMENAREJO PÉREZ
Faema - Flandria 3'06"
3.
Miquel PACHECO FONT
Kas - Kaskol 3'32"
4.
Bas MALIEPAARD
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 5'06"
5.
Francisco GABICAGOGUEASCOA "GABICA"
Kas - Kaskol 7'57"
6.
Antonio SUÁREZ VÁZQUEZ
Faema - Flandria 8'13"
7.
Eusebio VÉLEZ DE MENDIZÁBAL
Kas - Kaskol 8'34"
8.
Antonio GÓMEZ DEL MORAL
Faema - Flandria 9'10"
9.
Jean STABLINSKI
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 9'31"
10.
Guillaume VAN TONGERLOO
G.B.C. - Libertas 10'48"
11.
Antonio BARRUTIA ITURRIAGOITIA
Kas - Kaskol 13'45"
12.
Frans AERENHOUTS
G.B.C. - Libertas 16'09"
13.
Fernando MANZANEQUE SÁNCHEZ
Ferrys 16'30"
14.
Antoni KARMANY I MESTRES
Ferrys 24'45"
15.
Edgard SORGELOOS
G.B.C. - Libertas 26'00"
16.
José Antonio MOMEÑE CAMPO
Kas - Kaskol 27'24"
17.
Gérard THIÉLIN
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 28'01"
18.
Valentín URIONA LAUCIRIGA
Kas - Kaskol 28'21"
19.
Anatole NOVAK
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 28'35"
20.
Sebastián ELORZA URÍA
Kas - Kaskol 31'54"
21.
Dieter PUSCHEL
Wiel's - Groene Leeuw 32'01"
22.
Roger BAENS
G.B.C. - Libertas 32'29"
23.
Julio JIMÉNEZ MUÑOZ
Faema - Flandria 33'50"
24.
Esteban MARTÍN JIMÉNEZ
Ferrys 35'22"
25.
Carlos ECHEVERRÍA ZUDAIRE
Kas - Kaskol 36'26"
26.
Jose URRESTARAZU MUNDUATE
Kas - Kaskol 38'25"
27.
Julio SANZ
Picadero 39'16"
28.
José Manuel QUESADA
Faema - Flandria 40'10"
29.
Rogelio HERNÁNDEZ SANTIBÁÑEZ
Kas - Kaskol 40'41"
30.
Manuel MARTÍN PIÑERA
Kas - Kaskol 44'21"
31.
Josep SEGÚ I SORIANO
Faema - Flandria 45'24"
32.
João Henrique ROQUE DOS SANTOS
Sporting - Gazcidla 45'34"
33.
Jaime ALOMAR FLORIT
Pinturas Ega 46'54"
34.
Mario Pereira DA SILVA
F.C. Porto 49'47"
35.
Jorge Henrique Viegas CORVO
Ginasio de Tavira 56'01"
36.
Juan SÁNCHEZ CAMERO
Faema - Flandria 57'40"
37.
Antonio CARRERAS
Wiel's - Groene Leeuw 58'01"
38.
Guy IGNOLIN
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 59'09"
39.
François LE HER
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 1h00'00"
40.
Francesc Josep SUÑÉ MONTRAGULL
Faema - Flandria 1h01'01"
41.
Seamus ELLIOTT
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 1h02'14"
42.
Willy DERBOVEN
G.B.C. - Libertas 1h05'02"
43.
Julio SAN EMETERIO
Ferrys 1h07'55"
44.
Agostinho CORREIA
Aguias de Alpiarca 1h08'31"
45.
Antonio BERTRÁN PANADÉS
Ferrys 1h09'24"
46.
Martin VAN GENEUGDEN
G.B.C. - Libertas 1h10'15"
47.
Salvador HONRUBIA
Pinturas Ega 1h10'40"
48.
Willy SCHROEDERS
G.B.C. - Libertas 1h12'23"
49.
Frans VAN IMMERSEEL
G.B.C. - Libertas 1h14'44"
50.
João Peixoto ALVES
Benfica 1h16'55"
51.
José GÓMEZ DEL MORAL
Faema - Flandria 1h19'46"
52.
Jan LAUWERS
G.B.C. - Libertas 1h21'30"
53.
Ernesto BONO
Firte 1h32'04"
54.
Jesús GALDEANO
Cité 1h35'48"
55.
Indalecio DE JESUS
Ginasio de Tavira 1h36'15"
56.
Raúl REY FORMOSEL
Ferrys 1h42'46"
57.
Albert VAN D'HUYNSLAEGER
Rüberg - Liga 1h47'00"
58.
Jorge NICOLAU
Pinturas Ega 1h48'51"
59.
José Alfonso RODRIGO ALCINO
Individual 1h49'02"
60.
Celso GAMBI
Firte 1h50'43"
61.
Laurentino MENDES
Ovarense 2h08'57"
62.
Roger THULL
Rüberg - Liga 2h12'28"
63.
Abel LE DUDAL
Saint Raphaël - Gitane - R. Geminiani - V.C. 12ème 2h13'11"
64.
Bruno MARTINATO
Rüberg - Liga 2h34'35"
65.
Leopold ROSSEEL
Rüberg - Liga 3h03'51"