Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 1969  |  General Classification    

22nd edition

General Classification

12 May 1969 - 25 May 1969

Rider Team Time
1.
Jean-Pierre DANGUILLAUME
Individual 51h19'25"
2.
Ryszard SZURKOWSKI
Individual 42"
3.
Dieter GONSCHOREK
Individual 1'58"
4.
Yuri DMITRIYEV
Individual 7'35"
5.
Dieter MICKEIN
Individual 7'57"
6.
Klaus AMPLER
Individual 11'02"
7.
Charly ROUXEL
Individual 12'50"
8.
Andrzej BŁAWDZIN
Individual 13'41"
9.
Gainan SAIDKHUZHIN
Individual 13'59"
10.
Axel PESCHEL
Individual 14'12"
11.
Vladimir SOKOLOV
Individual 16'42"
12.
Vladislav NELIUBIN
Individual 17'44"
13.
Vladimir CHERKASOV
Individual 19'03"
14.
Krzysztof STEC
Individual 20'02"
15.
Bernd KNISPEL
Individual 22'35"
16.
Jan MAGIERA
Individual 22'38"
17.
Zygmunt HANUSIK
Individual 25'36"
18.
Dieter GRABE
Individual 25'52"
19.
Jacques BOTHEREL
Individual 26'47"
20.
Arthur VAN DE VIJVER
Individual 28'11"
21.
János JUSZKÓ
Individual 29'13"
22.
Marian FORMA
Individual 29'19"
23.
Zenon CZECHOWSKI
Individual 31'04"
24.
Michel ROQUES
Individual 31'37"
25.
Ivan BOBEKOV
Individual 36'50"
26.
Jan HØEGH
Individual 36'52"
27.
Nicolae DAVID
Individual 39'24"
28.
Daniel DUCREUX
Bic 39'25"
29.
Jaan KLASSEPP
Individual 40'31"
30.
Edward SAVIN
Individual 47'22"
31.
Per NØRUP-HANSEN
Individual 47'55"
32.
József PETERMAN
Individual 48'14"
33.
Walter ZIEGLER
Individual 48'48"
34.
Manfred DÄHNE
Individual 49'19"
35.
Wesko KUTUJEV
Individual 49'44"
36.
Angel KIRILOV
Individual 51'10"
37.
Knut OLSEN
Individual 52'12"
38.
Gerard BESNARD
Individual 52'45"
39.
Ole HØJLUND PEDERSEN
Individual 52'56"
40.
Heriberto DÍAZ ORNELAS
Individual 55'46"
41.
Jean RONSMANS
Goldor - Hertekamp - Gerka 56'46"
42.
Pavel SHIVAROV
Individual 57'55"
43.
Imre GÉRA
Individual 1h05'52"
44.
Ivan BASILEV
Individual 1h09'00"
45.
Antal MEGYERDI
Individual 1h10'47"
46.
Imre TÓTH
Individual 1h11'51"
47.
Ferenc KESERŰ
Individual 1h16'28"
48.
Adolfo BELMONTE HEREDIA
Individual 1h20'35"
49.
Rudy DE GROOTE
Individual 1h22'00"
50.
Frans VERHAEGEN
Individual 1h23'10"
51.
Dumitru NEMTEANU
Individual 1h23'14"
52.
Abderrahmane "FARAK" EL FAROUKI
Individual 1h31'03"
53.
Willy SCHEERS
Faema 1h34'20"
54.
Teodor Gheorghe PUTERITY
Individual 1h38'11"
55.
Jesús SARABIA
Individual 1h54'00"
56.
Dimitar KOTEV
Individual 1h57'13"
57.
Marko MARKOV
Individual 2h20'33"
58.
Gheorghe MOLDOVEANU
Individual 2h22'52"
59.
Wilhelm EGYED
Individual 2h45'06"
60.
Madjid HAMZA
Individual 2h58'39"
61.
Thami LAHSINI
Individual 3h32'59"
62.
Gabriel CUELLAR
Individual 3h35'57"
63.
Mohamed BRAIRE
Individual 3h46'08"
64.
Jamaa BENKASSEM
Individual 5h32'58"
65.
Vesa KIVINIEMI
Individual 5h40'05"
66.
Tarma HOIKKALA
Individual 6h29'15"
67.
Bouchaib MORSSALINE
Individual 6h59'43"