2.1

Sibiu Cycling Tour 2018  |  Prologue. Sibiu - Sibiu   

6th edition

2.2 km, 5 July 2018

Rider Team Time
1.
Davide BALLERINI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'59"
2.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus 00'02"
3.
Ivar SLIK
Monkey Town Continental Team 00'03"
4.
Jason VAN DALEN
Delta Cycling Rotterdam
5.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec
6.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 00'04"
7.
Martin LAAS
Team Illuminate
8.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus 00'05"
9.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
10.
Wim KLEIMAN
Monkey Town Continental Team
11.
Luuc BUGTER
Delta Cycling Rotterdam 00'06"
12.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam
13.
Sjoerd BAX
Delta Cycling Rotterdam 00'07"
14.
Daniel CRISTA
15.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica
16.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Renfer SA 00'08"
17.
Peter SCHULTING
Monkey Town Continental Team
18.
Maarten DE JONGE
Monkey Town Continental Team
19.
František SISR
CCC Sprandi Polkowice 00'09"
20.
Marijn VAN DEN BERG
Delta Cycling Rotterdam
21.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica
22.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus
23.
Josef ČERNÝ
Elkov - Author
24.
Marius PETRACHE
Romania
25.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 00'10"
26.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
27.
Adriaan JANSSEN
Delta Cycling Rotterdam 00'11"
28.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus 00'12"
29.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
30.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
31.
Joël SUTER
Akros - Renfer SA
32.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
33.
Marek ČANECKÝ
Dukla Banska Bystrica 00'13"
34.
Stefan BISSEGGER
Akros - Renfer SA
35.
Charles KAGIMU
Bike Aid
36.
Jan RAJCHART
Elkov - Author
37.
Sven VAN LUIJK
Monkey Town Continental Team
38.
Nicolai TANOVITCHII
Team Novak
39.
Emil DIMA
MsTina - Focus 00'14"
40.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch
41.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
42.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Author
43.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 00'15"
44.
Colin STÜSSI
Amore & Vita - Prodir
45.
Paolo TOTÒ
Sangemini - MG. Kvis - Vega
46.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica 00'16"
47.
Michele GAZZARA
Sangemini - MG. Kvis - Vega
48.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir 00'17"
49.
Justin PAROZ
Akros - Renfer SA
50.
Chris HORNER
Team Illuminate
51.
Martin MAHĎAR
Dukla Banska Bystrica
52.
Emanuele ONESTI
D'Amico - Utensilnord 00'18"
53.
Tomáš BUCHÁČEK
Elkov - Author
54.
Adrian HONKISZ
Wibatech - Merx 7R 00'19"
55.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
56.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
57.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate
58.
Bartosz WARCHOŁ
Wibatech - Merx 7R
59.
Loïs DUFAUX
Akros - Renfer SA
60.
Geoffrey Kiprotich LANGAT
Bike Aid
61.
Franco Gabriel OROCITO
D'Amico - Utensilnord 00'20"
62.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
63.
Mirko TROSINO
Amore & Vita - Prodir
64.
Jose Manuel GUTIÉRREZ REVUELTA
Massi - Kuwait Team
65.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
66.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate 00'21"
67.
Yannis VOISARD
Akros - Renfer SA
68.
Oleksandr PREVAR
Team Novak 00'22"
69.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
70.
Antonio SANTORO
Monkey Town Continental Team
71.
Dario PUCCIONI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
72.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author 00'23"
73.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida 00'24"
74.
Veaceslav RUSNAC
Moldova 00'25"
75.
Andrii BRATASHCHUK
Team Novak
76.
Ettore CARLINI
D'Amico - Utensilnord
77.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - Utensilnord
78.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec
79.
Antonio DI SANTE
Sangemini - MG. Kvis - Vega 00'26"
80.
Andrea RUSCETTA
MsTina - Focus 00'27"
81.
Martin VLČÁK
Dukla Banska Bystrica
82.
Ruben CASENY CATALA
Massi - Kuwait Team 00'28"
83.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
84.
Andrei VRABII
Moldova
85.
Oskar MALATSETXEBARRIA IBAIBARRIAGA
Massi - Kuwait Team 00'29"
86.
Dan-mihai BABAITA
Romania
87.
Péter LASZLO
Team Novak
88.
Carol Eduard NOVAK
Team Novak
89.
Nicola GAFFURINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega
90.
Jorge FERRER BUENO
Massi - Kuwait Team 00'30"
91.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Sprandi Polkowice 00'31"
92.
Lorant BALAZSI
Team Novak 00'32"
93.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo
94.
Hilari REDONDO CORBERA
Massi - Kuwait Team 00'33"
95.
Simon PELLAUD
Team Illuminate 00'35"
96.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 00'40"
97.
Wojciech SYKAŁA
Wibatech - Merx 7R 00'45"
98.
Andrei RUSCOV
Moldova 00'46"
99.
Roland HORVATH
00'52"
100.
Cameron PIPER
Team Illuminate 00'54"
101.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'07"
102.
Davide GABBURO
Amore & Vita - Prodir 01'57"
103.
Kacper KISTOWSKI
Wibatech - Merx 7R 02'11"
104.
Francesco BETTINI
D'Amico - Utensilnord 03'55"
105.
Norbert BANASZEK
Wibatech - Merx 7R
106.
Valentin PLESEA
Romania

Stage information

Start, finish: Prologue. Sibiu - Sibiu

Race Type: Prologue

Distance: 2.2 km

Date: 5 July 2018