Tour of Utah 2019  |  General Classification    

3rd edition

General Classification

12 August 2019 - 18 August 2019

Rider Team Time
1.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 18h46'09"
2.
James PICCOLI
Elevate - KHS Pro Cycling 00'50"
3.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First 01'32"
4.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon 02'26"
5.
Niklas EG
Trek - Segafredo 02'57"
6.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling 03'20"
7.
Lawson CRADDOCK
EF Education First 04'08"
8.
Keegan SWIRBUL
Floyd's Pro Cycling 04'40"
9.
Peter STETINA
Trek - Segafredo 05'22"
10.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy 05'28"
11.
Rob BRITTON
Rally - UHC Cycling 05'33"
12.
Scott BOWDEN
Team BridgeLane 07'51"
13.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 09'14"
14.
Griffin EASTER
303 Project 11'44"
15.
Serghei ȚVETCOV
Floyd's Pro Cycling 11'50"
16.
Alex HOEHN
Aevolo 12'27"
17.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Kometa Cycling Team 14'18"
18.
Lachlan MORTON
EF Education First 14'22"
19.
Efren SANTOS MORENO
Canel's - Specialized 15'26"
20.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 16'06"
21.
Filippo FIORELLI
Nippo Vini Fantini Faizanè 17'37"
22.
Eder FRAYRE MOCTEZUMA
18'08"
23.
Kevin VERMAERKE
Hagens Berman - Axeon 18'18"
24.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 20'12"
25.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 20'48"
26.
Gregory DANIEL
DC Bank Pro Cycling Team 21'47"
27.
Hayden MCCORMICK
Team BridgeLane 22'16"
28.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling 22'44"
29.
Lorenzo FORTUNATO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
30.
Bernat FONT MAS
303 Project 23'39"
31.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo 24'25"
32.
Edward ANDERSON
Hagens Berman - Axeon 25'04"
33.
Pablo Andrés ALARCON CARES
Canel's - Specialized
34.
Andrew VOLLMER
Aevolo 25'26"
35.
Dominik BAUER
Team Dauner - Akkon 26'11"
36.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 27'48"
37.
Alex HOWES
EF Education First 27'50"
38.
Travis MCCABE
Floyd's Pro Cycling 30'27"
39.
Conor SCHUNK
31'03"
40.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 32'41"
41.
Flavio Alejandro DE LUNA DAVILA
303 Project 33'05"
42.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 33'21"
43.
Gabriel Francisco ROJAS CAMPOS
Aevolo 33'52"
44.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 34'51"
45.
Jordan CHEYNE
Elevate - KHS Pro Cycling 37'24"
46.
Alexander COWAN
Floyd's Pro Cycling 38'49"
47.
Oscar Eduardo SANCHEZ GUARIN
Canel's - Specialized 39'11"
48.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 40'50"
49.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 41'03"
50.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 41'53"
51.
Umberto MARENGO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 42'44"
52.
Benjamin WOLFE
Arapahoe - Hincapie p/b BMC 43'00"
53.
Cade BICKMORE
Aevolo 44'34"
54.
Matt ZIMMER
DC Bank Pro Cycling Team 44'42"
55.
Taylor LINDORFF
Team BridgeLane 45'36"
56.
Dylan SUNDERLAND
Team BridgeLane 46'14"
57.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Faizane 47'16"
58.
Ulises Alfredo CASTILLO SOTO
Elevate - KHS Pro Cycling 48'51"
59.
Antonio BACA SOTO
303 Project 48'58"
60.
Taylor EISENHART
Arapahoe - Hincapie p/b BMC 52'35"
61.
James WHELAN
EF Education First 53'13"
62.
Nicolas DEBEAUMARCHÉ
Trek - Segafredo 55'43"
63.
Michael RICE
Hagens Berman - Axeon 56'49"
64.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 57'32"
65.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizane 59'13"
66.
Cullen EASTER
303 Project 59'53"
67.
Andžs FLAKSIS
Arapahoe - Hincapie p/b BMC 1h00'07"
68.
Sven THURAU
Team Dauner - Akkon 1h00'29"
69.
Jean Denis THIBAULT
DC Bank Pro Cycling Team 1h00'59"
70.
Tanner PUTT
Arapahoe - Hincapie p/b BMC 1h01'36"
71.
Eric BRUNNER
303 Project 1h02'49"
72.
Samuel BOARDMAN
Wildlife Generation Pro Cycling p/b Maxxis 1h03'00"
73.
Brendan RHIM
Arapahoe - Hincapie p/b BMC 1h03'01"
74.
Scott MCGILL
Aevolo 1h04'15"
75.
Evan HUFFMAN
Rally - UHC Cycling 1h04'26"
76.
Ayden TOOVEY
Team BridgeLane 1h04'40"
77.
Emerson ORONTE
Rally - UHC Cycling 1h04'52"
78.
Isaiah NEWKIRK
303 Project 1h05'03"
79.
Stephen BASSETT
1h06'45"
80.
Noah GRANIGAN
Floyd's Pro Cycling 1h07'15"
81.
Cole DAVIS
Hagens Berman - Axeon 1h07'54"
82.
Tyler MAGNER
Rally - UHC Cycling 1h08'26"
83.
Camden VODICKA
Wildlife Generation Pro Cycling p/b Maxxis 1h08'56"
84.
George SIMPSON
Elevate - KHS Pro Cycling 1h08'58"
85.
Justin OIEN
Arapahoe - Hincapie p/b BMC 1h09'32"
86.
Antoine LEPLINGARD
DC Bank Pro Cycling Team 1h09'56"
87.
Finn GULLICKSON
Wildlife Generation Pro Cycling p/b Maxxis 1h10'07"
88.
Francisco LARA CARBAJAL
Canel's - Specialized 1h10'51"
89.
Kent ROSS
Wildlife Generation Pro Cycling p/b Maxxis 1h11'01"
90.
Philipp MAMOS
Team Dauner - Akkon 1h13'23"
91.
Thomas REVARD
Hagens Berman - Axeon 1h14'10"
92.
Emile JEAN
Floyd's Pro Cycling 1h14'26"
93.
Jonathan CLARKE
Floyd's Pro Cycling 1h17'58"
94.
Leonel PALMA DAJUI
Canel's - Specialized 1h18'36"
95.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 1h19'20"
96.
Oliver FLAUTT
1h20'19"
97.
Jose Alfredo RODRIGUEZ VICTORIA
Elevate - KHS Pro Cycling 1h22'35"
98.
Nigel ELLSAY
Rally - UHC Cycling 1h22'41"
99.
Austin STEPHENS
303 Project 1h23'21"
100.
Eric YOUNG
Elevate - KHS Pro Cycling 1h24'08"
101.
Maxx CHANCE
Wildlife Generation Pro Cycling p/b Maxxis 1h25'31"