2.1

Sibiu Cycling Tour 2019  |  Prologue. Sibiu - Sibiu   

7th edition

2.5 km, 3 July 2019

Rider Team Time
1.
Ivar SLIK
Monkey Town - A Block CT 03'26"
2.
Riccardo STACCHIOTTI
Giotti - Victoria 00'02"
3.
Matteo PELUCCHI
Androni Giocattoli - Sidermec 00'03"
4.
Antoine AEBI
Akros - Thömus 00'04"
5.
Joël SUTER
Akros - Thömus
6.
Nico SELENATI
Akros - Thömus
7.
Rick PLUIMERS
Monkey Town - A Block CT 00'05"
8.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town - A Block CT 00'07"
9.
František SISR
Elkov - Author
10.
Michael KUKRLE
Elkov - Author
11.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence 00'08"
12.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo
13.
Leonardo BONIFAZIO
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
14.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria 00'09"
15.
Karel HNÍK
Elkov - Author
16.
Michał PALUTA
CCC Development Team
17.
Lars LOOHUIS
Monkey Town - A Block CT 00'10"
18.
Austin STEPHENS
303 Project
19.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
20.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team 00'11"
21.
Erik FETTER
Pannon Cycling Team
22.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec
23.
Yannis VOISARD
Akros - Thömus 00'12"
24.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
25.
Filippo ZANA
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
26.
Janos PELIKÁN
Pannon Cycling Team 00'13"
27.
Attila VALTER
CCC Development Team
28.
Serghei ȚVETCOV
Floyd's Pro Cycling
29.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 00'14"
30.
Marius PETRACHE
Romania
31.
Fabio MAZZUCCO
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
32.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
33.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author 00'15"
34.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
35.
Viktor FILUTAS
Pannon Cycling Team
36.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD
37.
Timo GÜLLER
Akros - Thömus
38.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Author 00'16"
39.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir
40.
Justin PAROZ
Akros - Thömus
41.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir
42.
Grant ELLWOOD
303 Project 00'17"
43.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
44.
Bernat FONT MAS
303 Project 00'18"
45.
Federico BURCHIO
D'Amico - UM Tools
46.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
47.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD
48.
Filippo FERRONATO
Cycling Team Friuli ASD
49.
Alexander AMIRI
303 Project
50.
Andriy VASYLYUK
Kyiv Capital Team
51.
Emil DIMA
Giotti - Victoria 00'19"
52.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
53.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
54.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools
55.
András SZATMÁRY
Pannon Cycling Team
56.
Oleksandr PREVAR
Kyiv Capital Team 00'20"
57.
Aljaz JARC
Adria Mobil
58.
Szymon TRACZ
CCC Development Team 00'21"
59.
Vitaliy BUTS
Kyiv Capital Team
60.
Daniel MORICZ
Pannon Cycling Team
61.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
62.
Kirill SVESHNIKOV
Lokosphinx 00'22"
63.
Aleksandr SMIRNOV
Lokosphinx
64.
Kacper WALKOWIAK
CCC Development Team
65.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo 00'23"
66.
Mattia BAIS
Cycling Team Friuli ASD
67.
Savva NOVIKOV
Lokosphinx
68.
Oleksandr GOLOVASH
69.
Vladyslav SOLTASIUK
Kyiv Capital Team
70.
Wilmar MOLINA
Team Novak 00'24"
71.
Angelo RAFFAELE
D'Amico - UM Tools 00'25"
72.
Mamyr STASH
Gazprom - Rusvelo
73.
David Alexander MAIDANA ORTIZ
Massi - Vivo - Grupo Oresy
74.
Gustavo Adolfo MINO BAEZ
Massi - Vivo - Grupo Oresy
75.
Gorazd PER
Adria Mobil 00'26"
76.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Prodir
77.
Piotr PĘKAŁA
CCC Development Team 00'27"
78.
Dan-mihai BABAITA
Romania
79.
Franco Gabriel OROCITO
D'Amico - UM Tools
80.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 00'28"
81.
Lorant BALAZSI
Team Novak
82.
Jaime Alberto RESTREPO DIOSA
Team Novak 00'29"
83.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
84.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil 00'30"
85.
Isaiah NEWKIRK
303 Project 00'31"
86.
Daniel ARROYAVE CANAS
Team Novak
87.
Roman KUSTADINCHEV
D'Amico - UM Tools
88.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT 00'32"
89.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo
90.
Mykyta ZUBENKO
Lviv Cycling Team 00'34"
91.
Andrea MEUCCI
Amore & Vita - Prodir 00'35"
92.
Ruben CASENY CATALA
Massi - Vivo - Grupo Oresy 00'37"
93.
Simone STERBINI
Giotti - Victoria
94.
Carol Eduard NOVAK
Team Novak 00'38"
95.
Andras FORRAY
Pannon Cycling Team 00'39"
96.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo 00'41"
97.
Yukinori HISHINUMA
Amore & Vita - Prodir 00'42"
98.
Salman ALTAMIMI
Massi - Vivo - Grupo Oresy 00'43"
99.
Daniel CRISTA
Giotti - Victoria 00'51"
100.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 00'53"
101.
Denis Marian VULCAN
Giotti - Victoria 00'55"
102.
Paolo TOTÒ
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 00'56"
103.
Arseny NIKIFOROV
Lokosphinx 01'00"
104.
Samuel CORONEL GONZALES
Massi - Vivo - Grupo Oresy 01'29"

Stage information

Start, finish: Prologue. Sibiu - Sibiu

Race Type: Prologue

Distance: 2.5 km

Date: 3 July 2019