2.1

Sibiu Cycling Tour 2019  |  Stage 2. Sibiu - Bâlea Lac   

7th edition

163.3 km, 5 July 2019

Rider Team Time
1.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 4h28'23"
2.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'05"
3.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil 00'38"
4.
Serghei ȚVETCOV
Floyd's Pro Cycling 00'40"
5.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
6.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir 00'45"
7.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Author 00'48"
8.
Mattia BAIS
Cycling Team Friuli ASD
9.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Prodir 01'08"
10.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir 01'15"
11.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'17"
12.
Fabio MAZZUCCO
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 01'19"
13.
Attila VALTER
CCC Development Team 01'20"
14.
Filippo ZANA
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
15.
Karel HNÍK
Elkov - Author 01'24"
16.
Paolo TOTÒ
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 01'32"
17.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team 01'40"
18.
Vitaliy BUTS
Kyiv Capital Team 02'17"
19.
Erik FETTER
Pannon Cycling Team 02'19"
20.
Justin PAROZ
Akros - Thömus 02'25"
21.
Michael KUKRLE
Elkov - Author
22.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo 02'34"
23.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools 02'36"
24.
Emil DIMA
Giotti - Victoria 02'40"
25.
Bernat FONT MAS
303 Project 02'45"
26.
Szymon TRACZ
CCC Development Team 02'55"
27.
Michał PALUTA
CCC Development Team
28.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil 02'56"
29.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo 03'16"
30.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT 03'31"
31.
Savva NOVIKOV
Lokosphinx 03'36"
32.
Andriy VASYLYUK
Kyiv Capital Team 03'42"
33.
András SZATMÁRY
Pannon Cycling Team
34.
Rick PLUIMERS
Monkey Town - A Block CT 03'57"
35.
Piotr PĘKAŁA
CCC Development Team 04'04"
36.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 04'31"
37.
Isaiah NEWKIRK
303 Project 05'01"
38.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author 06'15"
39.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec
40.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 06'30"
41.
Oleksandr GOLOVASH
06'50"
42.
Yannis VOISARD
Akros - Thömus 08'27"
43.
Daniel ARROYAVE CANAS
Team Novak
44.
Viktor FILUTAS
Pannon Cycling Team 09'16"
45.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 09'58"
46.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 10'21"
47.
Aljaz JARC
Adria Mobil
48.
Denis Marian VULCAN
Giotti - Victoria
49.
Franco Gabriel OROCITO
D'Amico - UM Tools 11'51"
50.
Joël SUTER
Akros - Thömus 12'07"
51.
Janos PELIKÁN
Pannon Cycling Team 13'18"
52.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 13'26"
53.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
54.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
55.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town - A Block CT
56.
Ivar SLIK
Monkey Town - A Block CT
57.
Gorazd PER
Adria Mobil 16'54"
58.
Mykyta ZUBENKO
Lviv Cycling Team 17'03"
59.
František SISR
Elkov - Author
60.
Arseny NIKIFOROV
Lokosphinx 18'31"
61.
Roman KUSTADINCHEV
D'Amico - UM Tools 20'06"
62.
Daniel MORICZ
Pannon Cycling Team 20'25"
63.
Leonardo BONIFAZIO
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 20'56"
64.
Riccardo STACCHIOTTI
Giotti - Victoria 21'04"
65.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD
66.
Austin STEPHENS
303 Project 21'31"
67.
Oleksandr PREVAR
Kyiv Capital Team 24'02"
68.
Federico BURCHIO
D'Amico - UM Tools 24'21"
69.
Wilmar MOLINA
Team Novak 24'34"
70.
Grant ELLWOOD
303 Project 25'47"
71.
Lars LOOHUIS
Monkey Town - A Block CT 26'03"
72.
Vladyslav SOLTASIUK
Kyiv Capital Team 26'30"
73.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo 27'33"
74.
Daniel CRISTA
Giotti - Victoria 27'49"
75.
Aleksandr SMIRNOV
Lokosphinx 28'11"
76.
Nico SELENATI
Akros - Thömus
77.
Antoine AEBI
Akros - Thömus
78.
Alexander AMIRI
303 Project
79.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD
80.
Ruben CASENY CATALA
Massi - Vivo - Grupo Oresy 29'03"
81.
Mamyr STASH
Gazprom - Rusvelo 30'13"
82.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
83.
Jaime Alberto RESTREPO DIOSA
Team Novak 33'21"
84.
Andrea MEUCCI
Amore & Vita - Prodir 35'01"
85.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 36'09"
86.
Timo GÜLLER
Akros - Thömus
87.
Lorant BALAZSI
Team Novak 36'58"
88.
David Alexander MAIDANA ORTIZ
Massi - Vivo - Grupo Oresy 37'14"
89.
Kacper WALKOWIAK
CCC Development Team 38'54"
90.
Andras FORRAY
Pannon Cycling Team 39'49"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Sibiu - Bâlea Lac

Race Type: Mountain stage

Distance: 163.3 km

Date: 5 July 2019