2.1

Jayco Herald Sun Tour 2020  |  General Classification    

11th edition

General Classification

5 February 2020 - 9 February 2020

Rider Team Time
1.
Jai HINDLEY
Team Sunweb 14h50'23"
2.
Sebastian BERWICK
St. George Continental Cycling Team 00'17"
3.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott 00'36"
4.
Neilson POWLESS
EF Education First 01'00"
5.
Jay VINE
Nero Continental 01'28"
6.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling 01'32"
7.
Michael STORER
Team Sunweb 01'59"
8.
Thomas LEBAS
Kinan Cycling Team 02'02"
9.
Rudy PORTER
Korda Mentha Real Estate Australia 02'41"
10.
James ORAM
Black Spoke Pro Cycling Academy 02'50"
11.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Kinan Cycling Team 03'01"
12.
Charles-Étienne CHRÉTIEN
03'29"
13.
Hayden MCCORMICK
Black Spoke Pro Cycling Academy 04'05"
14.
Jonas RUTSCH
EF Education First 05'09"
15.
Alexander CATAFORD
Israel Start - Up Nation 06'21"
16.
Omer GOLDSTEIN
Israel Start - Up Nation 07'00"
17.
Samuel HILL
Team BridgeLane 07'19"
18.
Samuel JENNER
Team BridgeLane 07'37"
19.
Simon YATES
Mitchelton - Scott 07'50"
20.
Lachlan MORTON
EF Education First 08'35"
21.
Conor SCHUNK
09'29"
22.
James WHELAN
EF Education First 09'42"
23.
Ari SCOTT
Black Spoke Pro Cycling Academy 09'56"
24.
Mark O'BRIEN
10'54"
25.
Florian STORK
Team Sunweb 11'05"
26.
Dion SMITH
Mitchelton - Scott 13'50"
27.
Marcus CULEY
Team Sapura Cycling 14'03"
28.
Mitchell DOCKER
EF Education First 14'07"
29.
Carter TURNBULL
Korda Mentha Real Estate Australia 14'37"
30.
Calan WHITE
Korda Mentha Real Estate Australia 15'30"
31.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 15'55"
32.
Salvador GUARDIOLA TORA
Kinan Cycling Team 16'18"
33.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott 17'33"
34.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation 17'46"
35.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation 18'23"
36.
Angus LYONS
Oliver's Real Food Racing 18'42"
37.
Brendon DAVIDS
Oliver's Real Food Racing 18'44"
38.
Nicholas SCHULTZ
Mitchelton - Scott 19'38"
39.
Robert POWER
Team Sunweb 20'57"
40.
Ayden TOOVEY
Team BridgeLane 21'22"
41.
Sebastian PRESLEY
Oliver's Real Food Racing 21'53"
42.
Michael FREIBERG
Ara - Pro Racing Sunshine Coast 23'53"
43.
Dylan MCKENNA
Nero Continental 25'48"
44.
Ben CARMAN
Nero Continental 26'08"
45.
Thomas SCULLY
EF Education First 27'09"
46.
Ben METCALFE
Team BridgeLane 27'48"
47.
Connor REARDON
St. George Continental Cycling Team 28'10"
48.
Ryan CAVANAGH
29'42"
49.
Alex HEANEY
St. George Continental Cycling Team 30'22"
50.
Moreno HOFLAND
EF Education First 30'29"
51.
Mihkel RÄIM
Israel Start - Up Nation 30'33"
52.
Alex DOWSETT
Israel Start - Up Nation 30'34"
53.
Joel YATES
St. George Continental Cycling Team 32'17"
54.
Tyler STITES
32'31"
55.
Ryan THOMAS
Ara - Pro Racing Sunshine Coast 32'50"
56.
Michael POTTER
Ara - Pro Racing Sunshine Coast 33'14"
57.
Godfrey SLATTERY
Korda Mentha Real Estate Australia 33'50"
58.
Sebastian BARRETT
Ara - Pro Racing Sunshine Coast 35'32"
59.
Michael RICE
Ara - Pro Racing Sunshine Coast 36'01"
60.
Kaden GROVES
Mitchelton - Scott 36'11"
61.
Alberto DAINESE
Team Sunweb 36'21"
62.
Max KANTER
Team Sunweb 36'31"
63.
Christopher MILLER
Nero Continental 38'39"
64.
Liam WHITE
Oliver's Real Food Racing 38'53"
65.
Riley FLEMING
Oliver's Real Food Racing
66.
Ashley MACKAY
Ara - Pro Racing Sunshine Coast 40'22"
67.
Scott MCGILL
Aevolo 40'27"
68.
Thomas BOLTON
Oliver's Real Food Racing 40'51"
69.
Hiroshi TSUBAKI
Kinan Cycling Team 41'04"
70.
Yasuharu NAKAJIMA
Kinan Cycling Team 42'42"
71.
Luke MUDGWAY
Black Spoke Pro Cycling Academy 43'32"
72.
Joshua KENCH
Black Spoke Pro Cycling Academy
73.
Genki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team 43'38"
74.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Sunweb 43'50"
75.
Ethan BATT
Black Spoke Pro Cycling Academy 45'48"
76.
Benjamin HILL
Team BridgeLane 46'08"
77.
David WILLIAMS
Korda Mentha Real Estate Australia 46'24"
78.
Conor MURTAGH
Oliver's Real Food Racing 51'34"
79.
Jesse COYLE
Nero Continental 51'48"
80.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott 55'32"