Season Calendar 1887

Season calendar for year
Filter races by country
Filter races by minimum stars
Date Race Winner
January
22/01
Minneapolis 10 Hours
Elmer Americus SAVAGE
February
12/02
Sydney 10 Mile Professional Test Race
Charlie W. BENNETT
March
12/03
6x4 Hours Race Omaha
Charles W. ASHINGER
17/03
25 Miles Championship of New Zealand
Toby WILMOT
20/03
Breda - Zevenbergen - Breda
Michiel AERTNIJS
26/03
Aberdeen 15 handicap
John Dunlop LUMSDEN
26/03
Omaha 50
Edward BULLOCK
April
03/04
Wien Renn-Meeting Berufsfahrer
Herbert Osbaldeston DUNCAN
11/04
10 Miles Championship of New Zealand
W.D. BEAN
11/04
Nijmegen-Meeting
Johan HUIJSSER
15/04
10 Miles Professional Championship of Britain
Richard "Dick" HOWELL
24/04
Stockerau - Großweikersdorf - Stockerau
Alfred GERICKE
24/04
Spandau - Kyritz
Thomas H.S. WALKER
30/04
Six Days Melbourne
Samuel "Sam" CLARKE
May
01/05
München Frühjahrs-Meeting
Albert AICHELE
01/05
München Frühjahrs-Meeting Berufsfahrer
Paul MÉDINGER
08/05
Bordeaux - Grande Internationale du Printemps
Henri LOSTE
09/05
S.V. Grenoblois et de l'Isère - vitesse
Louis ROBERT
14/05
Catford 50 mile handicap
George Pilkington MILLS
14/05
Surrey Spring Meeting 10
Percy FURNIVALL
15/05
Frankfurter Frühjahrs-Meeting
Albert AICHELE
15/05
Cognac - Grande Internationale
Henri LOSTE
15/05
's-Hertogenbosch - Middelrode - 's-Hertogenbosch
Theo SWEENS
16/05
Amersfoort - Ede - Amersfoort
Anton Christiaan VAN DER BIESEN
19/05
Leipzig Frühjahrs-Meeting
Albert AICHELE
22/05
Mannheim Frühjahrs-Meeting
Albert AICHELE
22/05
Angers - Course de fond 4 heures
Henri-François BÉCONNAIS
23/05
Clarksville 100 Mile Road Race
Bob NEILSON
28/05
Melbourne 10 Miles scratch
James Walter Horatio "Jim" BUSST
29/05
Graz Renn-Meeting
Carl SPIEGEL
30/05
Eindhoven - Weert - Eindhoven
Michiel AERTNIJS
30/05
London B.C. 100
Douglas MCRAE
30/05
Great Inter-Club Road Race Spring
Harry J. HALL
30/05
Cambridgeport Road Race
H.L. CALDWELL
30/05
Waltham Road Race
A.W. HAILS
30/05
Graz - Distanzrennen
Paul KIELHAUSER
June
04/06
Intercolonial Bicycle Carnival 10 Miles
Charlie W. BENNETT
04/06
Grimsby 10 Miles
Fred LEES
04/06
Melbourne 6 x 2 Hours Race
James Walter Horatio "Jim" BUSST
04/06
Melbourne 6 x 6 Hours Race
Fred WOOD
05/06
Frankfurter Sommer-Meeting Berufsfahrer
Paul MÉDINGER
05/06
Meisterschaft Europa 10 km
Pim KIDERLEN
05/06
Nürnberg-Meeting
Friedrich SCHWEMMER
06/06
Berlin-Meeting - 30 Km
Pim KIDERLEN
09/06
Hartford 25 Mile Road Race
Lewis A. MILLER
09/06
Wien Frühjahrs-Meeting
Alfred GERICKE
11/06
Inter University Oxford vs. Cambridge 15
W.G. TURRELL
11/06
Eastern Road Club Road Race
Fred WOODMAN
12/06
Cambridge - London B.C. 15
Douglas MCRAE
12/06
Championnat de France 10 km
Paul MÉDINGER
13/06
Crawfordsville 100 Road Race
William A. RHODES
19/06
Brixton B.C. 10
Frederick John OSMOND
25/06
Omaha 10 Miles Professional
Stillman G. WHITTAKER
25/06
Ixion B.C. Providence 25 Mile Road Race
M. TURNER
26/06
Budapest Meeting
Alfred GERICKE
27/06
Agen - Grande Internationale
Henri LOSTE
July
01/07
10 Miles Championship of Canada
Frederick FOSTER
03/07
Nordhausen Renn-Meeting
Josef GÖBEL
03/07
Amsterdam - Voorthuizen
Ernst Ferdinand STROETHOFF
04/07
Spa - Chênée - Spa
J.C. DICKER
04/07
N.C.U. 25 Championship
William A. ILLSTON
07/07
Versoix - Céligny - Versoix
Louis MASI
09/07
Meisterschaft von Böhmen
Josef GÖBEL
11/07
Praha 10 Meilen
František BLOVSKÝ
11/07
Zwolle - Olst - Zwolle
Rudolf Theodorus VAN PALLANDT
14/07
Leeuwarden - Franeker - Leeuwarden
Boijen RIENKS
16/07
Amsterdam-Meeting
Pim KIDERLEN
16/07
Crystal Palace Challenge Cup
Johnny ADAMS
16/07
20 Miles Professional Championship
Fred LEES
17/07
V.C. Grenoblois - 10 km handicap
Jules NOIRAY
17/07
Oostende - Grande Internationale
Ernest Marie Louis Antoine Ghislain GOETHALS
19/07
50 Miles Road Race Championship of Scotland
D. CLELAND
19/07
Mont-de-Marsan - Grande Internationale
Henri LOSTE
23/07
25 Miles Professional Championship of England
Fred LEES
30/07
Speedwell Challenge Cup
William A. ILLSTON
30/07
North Shields 15
William WOOD
August
01/08
10 Miles Professional Championship of Britain #2
William WOOD
01/08
N.C.U. 50 Championship
Johnny ADAMS
06/08
Torbay B.C. 10
Edward "Teddy" HALE
07/08
Championnat du S.V.M. "Nord et Paris" - Vitesse
Victor CASTILLON
07/08
Auch - Grande Internationale
Henri LOSTE
13/08
Gainsborough B.C. 10
Joshua Edward FENLON
14/08
Bergmeisterschaft Österreich
Jaroslav KÁŠ
15/08
Toulouse - Grande Internationale
Fernand CHARRON
15/08
Championnat de Loiret
Armand MANÇON
18/08
25 Miles Championship Minnesota L.A.W.
Charles BARWICK
20/08
Catford Open Hill Climb
Selwyn Francis EDGE
20/08
20 Miles Professional Championship
Richard "Dick" HOWELL
21/08
Meisterschaft der DRB - 10 km
Albert AICHELE
22/08
Deventer - Apeldoorn - Deventer
Gerhard Jan LUGARD
22/08
Frankfurter Herbst-Meeting
Albert AICHELE
25/08
Sittard - Maastricht
Michiel AERTNIJS
27/08
Nederlands Kampioenschap
George Pilkington MILLS
28/08
Scandinavian Championship
Joshua Edward FENLON
September
03/09
North Road 24 hour road race
Tinsley WATERHOUSE
03/09
Irish 50 Miles Championship
J. MCCORMACK
03/09
10 Miles Amateur Championship of New South Wales
Charlie WOOD
04/09
Longchamps - Championnat de France de fond
Frédéric DE CIVRY
04/09
Deutsche Meisterschaft - 10 km
Albert AICHELE
05/09
Velsen - Alkmaar - Velsen
Jan Hendrik "Ives" FABER
05/09
Culemborg - Wijk bij Duurstede - Culemborg
Michiel AERTNIJS
08/09
Meisterschaft der Österreichischen Alpenländer
Berthold DIAMANT
10/09
10 Miles Professional Championship of Britain #3
Richard "Dick" HOWELL
10/09
Surrey Autumn Meeting 10
Percy FURNIVALL
11/09
Basel 10 Km
Louis MASI
11/09
Linz Renn-Meeting
Richard MILLANICH
12/09
Royan - Grande Internationale
Fernand CHARRON
17/09
Forward B.C. 10
G.H. WAREHAM
17/09
Warstone B.C. Road Race
Albert BLUNT
17/09
Speedwell 50
Ernest HYDE
18/09
's-Hertogenbosch - Nieuwkuijk - Haaren - Sint-Oedenrode - 's-Hertogenbosch
W. BLOEMEN
18/09
's-Hertogenbosch - Schijndel - 's-Hertogenbosch
Michiel AERTNIJS
18/09
Wien Herbst-Meeting
Carl SPIEGEL
18/09
München Herbst-Meeting
Albert AICHELE
21/09
Campionato d'Italia su strada
Gilbert Finney "Gilberto" MARLEY
22/09
Orange Road Championship
Charles W. FREEMAN
22/09
Berretta C.C. 20
Percy FURNIVALL
24/09
Surrey 50 Miles
C.E. POTTER
24/09
50 Miles Professional Championship
Jules DUBOIS
25/09
Championnat du Haute-Rhône
Xavier CRUAT
25/09
Wilhelmsburg - Melk
Carl BÖTTCHER
25/09
Männedorf - Uerikon - Männedorf
Fritz DUBS
25/09
Hoevelaken - Nieuw Milligen - Hoevelaken
Jan Derk ROLANDUS HAGEDOORN
October
01/10
North Road 100
Edward "Teddy" HALE
02/10
Vevey - Grande Internationale
Albert AICHELE
02/10
Rund um den Zürich-See
GONSET
02/10
V.C. Remois Course de fond
Paul QUÉNARDEL
02/10
Krems - Langenlois - Krems
Karl DUM
02/10
Strassenmeisterschaft von Böhmen
Josef "Linecký" CÍFKA
03/10
Championnat de l'Union Vélocipédique de la Suisse Romande
Alphonse HIRSCHY
09/10
Paris - Mantes - Paris "Championnat de la S.V.P."
Charles HOMMEY
09/10
Tour du Lac Léman
Louis MASI
09/10
Palics Renn-Meeting
István KASZÁS
10/10
's-Hertogenbosch - Zuid-Willemsvaart - Schijndel
Jan Derk ROLANDUS HAGEDOORN
15/10
Bath Road 50
Edward "Teddy" HALE
22/10
Cambridge 50 Road Race
George GATEHOUSE
23/10
Angers - Championnat de fond
Fernand CHARRON
29/10
Six Days Edinburgh
John Dunlop LUMSDEN
31/10
Boston 24 Hours Road Race
Samuel HOLLINGSWORTH
November
05/11
Bicycling World's 100 Mile Road Race
Samuel HOLLINGSWORTH
08/11
Great Inter-Club Road Race Fall
Charles E. KLUGE
14/11
London 20
Ralph TEMPLE
18/11
Harvard B.C. Road Race
R.H. DAVIS
23/11
London 50
Ralph TEMPLE
24/11
London 10
William WOOD
December
03/12
Newcastle 50
Tom BATTENSBY
03/12
25 Miles Championship of Victoria
William John Cyril ELLIOTT
10/12
Six Days Newcastle
Tom BATTENSBY
24/12
100 Miles Professional Championship of Britain
Charles TERRONT
26/12
Christchurch 10 Mile handicap
G.R. STEADMAN