Cycling
Ranking
Rankings
Riders
Overall 1869 - 2024
Top 10 Year Avg Ranking
2024
2023
Yearly 1869 - 2024
Teams
Overall 1869 - 2024
Yearly 1869 - 2024
Team Compositions
Directeurs Sportif
Team Managers
Countries
Overall 1869 - 2024
Yearly 1869 - 2024
Races
Races Overview
Race Calendars 1869 - 2024
Stories
Info
Inspiration Sources and Help
Contact Us
FAQ
Privacy Statement
Twitter
Search
Search rider
Search team
Search race
Support Us
Home
Season Calendar 1956
Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt
General Classification
×
Search Rider
×
Search Team
×
Search Race
Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 1956 | General Classification
9th edition
2 May 1956
Rider
Team
Time
1.
Stanisław KRÓLAK
Individual
59h11'56"
2.
Constantin DUMITRESCU
Individual
2'24"
3.
Mykola KOLUMBET
Individual
4'15"
4.
Paul NYMAN
Individual
5'45"
5.
Dimitar KOLEV
Individual
6'04"
6.
Aurelio CESTARI
Individual
8'19"
7.
Tiny WOLFS
Individual
8'57"
8.
Gabriel BORRA
Individual
13'22"
9.
Pavel VOSTRIAKOV
Individual
15'42"
10.
Grzegorz CHWIENDACZ
Individual
15'49"
11.
Gustav-Adolf "Täve" SCHUR
Individual
17'02"
12.
Benito ROMAGNOLI
San Pellegrino Sport
20'05"
13.
Lothar MEISTER II
Individual
22'23"
14.
Camille LE MENN
Individual
30'47"
15.
Donald SANDERSON
Individual
32'18"
16.
Roger BAUDECHON
Individual
33'06"
17.
Arend VAN 'T HOF
Maggi
37'32"
18.
Willi FUNKE
Individual
37'41"
19.
Karl-Ivar ANDERSSON
Individual
38'40"
20.
Marian WIĘCKOWSKI
Individual
38'52"
21.
Gabriel MOICEANU
Individual
44'02"
22.
Wedell ØSTERGAARD
Individual
45'00"
23.
Helmut STOLPER
Individual
46'38"
24.
Constantin ȘANDRU
Individual
54'07"
25.
Karl-Magnus ÅMELL
Individual
56'15"
26.
Viktor VERSHININ
Individual
1h01'33"
27.
Willy BUTZEN
Individual
1h02'11"
28.
Rodislav CHIZHIKOV
Individual
1h06'55"
29.
Milko DIMOV
Individual
1h10'02"
30.
Yevgeny KLEVTSOV
Individual
1h10'52"
31.
Josef KŘIVKA
Individual
1h16'22"
32.
Győző TÖRÖK
Individual
1h17'10"
33.
Odd BERG
Individual
1h20'30"
34.
Jan NOVÁK
Individual
1h20'53"
35.
Henryk KOWALSKI
Individual
1h21'04"
36.
Veselin PETROVIĆ
Individual
1h23'14"
37.
Lars CARLÉN
Individual
1h26'59"
38.
Iliya KRASTEV VELCHEV
Individual
1h40'15"
39.
Stanisław BUGALSKI
Individual
1h42'03"
40.
Antonín ŠVÁB
Individual
1h46'14"
41.
Harry PEDERSEN
Individual
1h46'35"
42.
Miloslav ČAHOJ
Individual
1h47'49"
43.
Ramon ANNEN
Condor
2h05'33"
44.
János BENDE
Individual
2h11'03"
45.
Bedřich PLANK
Individual
2h12'11"
46.
Fritz RAVN
Individual
2h13'35"
47.
Yves INQUEL
Individual
2h24'51"
48.
Janko OGNENSKY
Individual
2h25'51"
49.
Tonnie PETERS
Individual
2h26'53"
50.
Owen BLOWER
Individual
2h29'31"
51.
Sergio SEMPRINI
Individual
2h33'38"
52.
Lothar MEISTER I
Individual
2h33'50"
53.
Piotr NOWAK
Individual
2h41'12"
54.
Đorđe VUKSAN
Individual
2h43'17"
55.
Adam WIŚNIEWSKI
Individual
2h53'29"
56.
Daniel JUGO
Individual
2h59'41"
57.
Ludovic ZANONI
Individual
3h26'27"
58.
Hans BRINKMANN
Individual
3h31'44"
59.
Stefan PORECEANU
Individual
3h33'47"
60.
Edmond JACOBS
Individual
3h39'49"
61.
Vladimir KRYUCHKOV
Individual
3h54'49"
62.
Walter MÜLLER
Individual
3h58'14"
63.
Anton SVETANOV
Individual
4h05'15"
64.
Ion VASILE
Individual
4h05'58"
65.
Raymond JACOBS
Individual
4h20'30"
66.
Reiner HARDT
Individual
4h27'13"
67.
Lajos SZABÓ
Individual
4h33'44"
68.
Zygmunt "Raymond" KOMOR
Individual
4h43'06"
69.
Božidar CVEJIN
Individual
4h50'57"
70.
Fritz GRÜNEFELD
Individual
4h51'37"
71.
Mihály CSIKÓS
Individual
5h01'39"
72.
Jean-Claude JACQUIER
Individual
5h08'09"
73.
Pál KUCSERA
Individual
5h09'53"
74.
Zoltán TÖRÖK
Individual
5h12'10"
75.
Ossi MANNINEN
Individual
5h14'13"
76.
Willem BRASPENNINCX
Mars
5h28'32"
77.
Siegfried SCHÖNBERG
Individual
5h34'16"
78.
Aldo D'AGOSTINO
Individual
5h35'13"
79.
Franz REUNER
Individual
5h40'23"
80.
Heinz STEINZEN
Individual
5h50'03"
81.
Franz DEUTSCH
Individual
6h14'35"
82.
Kåre VÅRVIK
Individual
6h15'33"
83.
Daniel LEBOEUF
Individual
6h37'19"
84.
Martti TUOMINEN
Individual
6h39'54"
85.
Bilal AGALLIU
Individual
6h41'56"
86.
Ubaldo VISENTINI
Individual
6h52'20"
87.
Svend EMBORG NIELSEN
Individual
7h26'31"
88.
Bjørn BRAATHEN
Individual
7h29'54"
89.
Pirro ANGJELI
Individual
7h47'06"
90.
Leif LUND NIELSEN
Individual
7h56'28"
91.
Armas NIITYNEN
Individual
8h09'06"
92.
Reijo TUPALA
Individual
8h15'27"
93.
Mohamed ASHOUR SOUROUR
Individual
8h17'02"
94.
Bernard CHARPENTIER
Individual
8h44'35"
95.
Lauri LEHTELÄ
Individual
8h47'02"
96.
Egrem SHABA
Individual
9h46'19"
97.
Fadil MURIQI
Individual
10h29'44"
98.
Farouk HASSIB
Individual
11h22'04"
99.
Rashwan FATHY
Individual
15h14'43"
100.
Ali EL SAYED ZAKI
Individual
15h54'36"
101.
Gani DERVISHI
Individual
17h33'05"
Navigate to
General Classification
All Stages
Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt History
Previous stage
Next stage