SPP

Dauphiné Libéré 1959  |  General Classification    

13th edition

General Classification

1 June 1959 - 7 June 1959

Rider Team Time
1.
Henry ANGLADE
Libéria - Hutchinson 35h58'07"
2.
Raymond MASTROTTO
Rapha - R. Geminiani - Dunlop 17"
3.
Roger RIVIÈRE
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 6'57"
4.
Jean DOTTO
Libéria - Hutchinson 8'05"
5.
André LE DISSEZ
Mercier - BP - Hutchinson 8'34"
6.
Marcel ROHRBACH
Peugeot - BP - Dunlop 8'58"
7.
Louis ROSTOLLAN
Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B. 11'11"
8.
Valentin HUOT
Mercier - BP - Hutchinson 11'16"
9.
Josep SEGÚ I SORIANO
Kas 11'41"
10.
Stéphane LACH
Peugeot - BP - Dunlop 12'12"
11.
Louis BERGAUD
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop
12.
René PRIVAT
Mercier - BP - Hutchinson
13.
Joseph GROUSSARD
Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
14.
Roger VINDEVOGEL
Flandria - Dr. Mann 14'14"
15.
Gabriel COMPANY BAUZÀ
Faema - Guerra
16.
Marcel QUEHEILLE
Mercier - BP - Hutchinson
17.
Antonio BERTRÁN PANADÉS
Faema - Guerra
18.
Gerard SAINT
Rapha - R. Geminiani - Dunlop
19.
Juan CAMPILLO GARCÍA
Faema - Guerra
20.
Francisco MORENO MARTÍNEZ
Faema - Guerra
21.
Jean SELIC
Individual
22.
Joseph THOMIN
Libéria - Hutchinson
23.
Renzo ACCORDI
Ignis - Frejus
24.
Miquel PACHECO FONT
Faema - Guerra
25.
Eddy PAUWELS
Flandria - Dr. Mann 34'47"
26.
Walter ALMAVIVA
Bianchi - Pirelli
27.
Raymond IMPANIS
Faema - Guerra 38'46"
28.
Raymond HOORELBEKE
Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
29.
José GIL SOLÉ
Coupry - Margnat
30.
Bram KOOL
Eroba - Vredestein
31.
Jean FORESTIER
Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
32.
Pino CERAMI
Peugeot - BP - Dunlop 47'11"
33.
Tino SABBADINI
Mercier - BP - Hutchinson
34.
Emilio CIOLLI
Girardengo
35.
Nicolas BARONE
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop
36.
Bernard GAUTHIER
Mercier - BP - Hutchinson
37.
Albert BALDASSARONI
Coupry - Margnat
38.
Anatole NOVAK
Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
39.
Antoine ABATE
Individual
40.
Otto ALTWECK
Torpedo - Fichtel & Sachs
41.
Pierre POLO
Libéria - Hutchinson
42.
Gilbert SALVADOR
Libéria - Hutchinson
43.
Anicet UTSET
Faema - Guerra
44.
Francis PIPELIN
Mercier - BP - Hutchinson
45.
Jean ROBIC
Coupry - Margnat
46.
Maurice LAVIGNE
Helyett - Leroux - Fynsec - Hutchinson - A.C.B.B.
47.
Gabriel MAS ARBONA
Faema - Guerra
48.
Martin VAN DER BORGH
Magneet - Vredestein
49.
Jesús GALDEANO PORTILLO
Faema - Guerra
50.
Wilfried OMMER
Torpedo - Fichtel & Sachs
51.
Maurice QUENTIN
Essor - Leroux
52.
Pierre VILLARD
Libéria - Hutchinson
53.
Richard DÜRLACHER
Coupry - Margnat
54.
Emile DAEMS
Peugeot - BP - Dunlop
55.
Louis BISILLIAT
Libéria - Hutchinson
56.
Jean MILESI
Libéria - Hutchinson
57.
Cyriel HUYSKENS
Flandria - Dr. Mann 1h29'39"
58.
Hein VAN BREENEN
Legnano - Pirelli
59.
Gianbattista MILESI
Ignis - Frejus
60.
Alfons HERMANS
Flandria - Dr. Mann 1h38'54"
61.
Alcide VAUCHER
Mondia - Underberg
62.
Andre LAMANDE
Libéria - Hutchinson
63.
Noel BENSO
Libéria - Hutchinson
64.
Piet DAMEN
Locomotief - Vredestein
65.
Pierre SCRIBANTE
Libéria - Hutchinson
66.
Serafino TANFOGLIO
Individual