Tour de Pologne 2001  |  General classification    

58th edition

General classification

3 September 2001 - 9 September 2001

Rider Team Time
1.
Ondřej SOSENKA
CCC - Mat - Ceresit 29h56'58"
2.
Jens VOIGT
Crédit Agricole 28"
3.
Piotr PRZYDZIAŁ
CCC - Mat - Ceresit 01'59"
4.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 04'34"
5.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites - Latexco 05'27"
6.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Vini Caldirola 06'03"
7.
Zbigniew PIĄTEK
Mróz - Supradyn Witaminy 06'38"
8.
Vladimir KARPETS
Itera 06'58"
9.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco 09'19"
10.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 10'06"
11.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r - Décathlon 10'09"
12.
Krzystof CIESIELSKI
Servisco 10'29"
13.
Rodolfo MASSI
Mobilvetta - Formaggi Trentini 10'46"
14.
Cezary ZAMANA
CCC - Mat - Ceresit 11'19"
15.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites - Latexco 12'01"
16.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 13'00"
17.
Ruggero MARZOLI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 13'59"
18.
Grzegorz ROSOLIŃSKI
CCC - Mat - Ceresit 14'22"
19.
Alexei NAKAZNY
Mikomax - Browar Staropolski 15'59"
20.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole 19'33"
21.
Dominique PERRAS
Servisco 20'15"
22.
Thierry LODER
Ag2r - Décathlon 20'23"
23.
Giampaolo CHEULA
Mapei - Quick Step 20'53"
24.
Serguei KLIMOV
Itera 22'29"
25.
Pavel BRUTT
Itera 23'52"
26.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin 25'40"
27.
Marek BŁAŻEJ
Legia - Bazyliszek 28'51"
28.
Leonardo GIORDANI
Fassa Bortolo 28'59"
29.
Innar MANDOJA
Ag2r - Décathlon 29'35"
30.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco 32'33"
31.
Oleksandr KLYMENKO
Mikomax - Browar Staropolski 33'49"
32.
Bram TANKINK
Domo - Farm Frites - Latexco 34'01"
33.
Vladislav BORISOV
Itera 34'26"
34.
Kazimierz STAFIEJ
Mróz - Supradyn Witaminy 34'40"
35.
Angelo FURLAN
Alessio 36'39"
36.
Jarosław WEŁNIAK
Legia - Bazyliszek 36'46"
37.
Dmitri GAYNITDINOV
Tacconi Sport - Vini Caldirola 37'07"
38.
Kanstantsin SIUTSOU
Itera 37'58"
39.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 40'46"
40.
Tomasz KIENDYŚ
Mikomax - Browar Staropolski 41'02"
41.
Raimondas VILČINSKAS
Mróz - Supradyn Witaminy 42'52"
42.
Marco MILESI
Domo - Farm Frites - Latexco 46'04"
43.
Sergey YAKOVLEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 46'09"
44.
Marek KAMIŃSKI
Servisco 48'36"
45.
Mariusz WIESIAK
Individual 48'59"
46.
Jarosław ZARĘBSKI
Individual 50'20"
47.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 51'07"
48.
Jarosław RĘBIEWSKI
CCC - Mat - Ceresit 51'15"
49.
Gregorz ŻOŁĘDZIOWSKI
Legia - Bazyliszek 52'03"
50.
Krzysztof JEŻOWSKI
Mikomax - Browar Staropolski 52'56"
51.
Giacomo BATTISTEL
Alexia Alluminio 53'41"
52.
Remigijus LUPEIKIS
Mróz - Supradyn Witaminy 54'52"
53.
Sebastian SKIBA
Individual 56'01"
54.
Marcin SAPA
Atlas - Ambra - Lukullus 58'24"
55.
Marcin GĘBKA
CCC - Mat - Ceresit 1h00'07"
56.
Jacek MICKIEWICZ
Atlas - Ambra - Lukullus 1h01'40"
57.
Jarosław RYSZEWSKI
Atlas - Ambra - Lukullus 1h04'21"
58.
Jacek WALCZAK
Individual 1h04'24"
59.
Federico COLONNA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 1h04'51"
60.
Grzegorz GRONKIEWICZ
Weltour - Radio Katowice 1h04'52"
61.
Robert RADOSZ
Atlas - Ambra - Lukullus 1h09'56"
62.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 1h28'16"
63.
Guido TROMBETTA
Mobilvetta - Formaggi Trentini 1h29'28"
64.
Dariusz KAPIDURA
Mikomax - Browar Staropolski 1h34'47"
65.
Martin PRÁZDNOVSKÝ
Atlas - Ambra - Lukullus 1h42'24"