2.HC

Euskal Bizikleta 2005  |  General Classification    

10th edition

General Classification

1 June 2005 - 5 June 2005

Rider Team Time
1.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana 18h33'48"
2.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Kaiku 01'33"
3.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi 03'15"
4.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Team Barloworld - Valsir 04'30"
5.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Euskaltel - Euskadi 05'04"
6.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir 05'53"
7.
David GEORGE
Team Barloworld - Valsir 06'12"
8.
David LATASA
Comunidad Valenciana 07'22"
9.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Team L.P.R. 07'30"
10.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore di Mare 08'18"
11.
Ángel VICIOSO ARCOS
Liberty Seguros - Würth Team 08'22"
12.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Kaiku 09'18"
13.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Liberty Seguros - Würth Team 09'44"
14.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Liberty Seguros - Würth Team 10'05"
15.
Dailos Manuel DIAZ ARMAS
Orbea 10'38"
16.
Jon BRU PASCAL
Kaiku 14'05"
17.
Daniële DE PAOLI
Team L.P.R. 14'44"
18.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi 15'11"
19.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 15'35"
20.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Team Barloworld - Valsir 16'08"
21.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Orbea 16'12"
22.
Javier RUIZ DE LARRINAGA IBANEZ
Kaiku 16'27"
23.
Ryan COX
Team Barloworld - Valsir 20'05"
24.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Kaiku 21'37"
25.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 25'12"
26.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
Kaiku 26'09"
27.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Liberty Seguros - Würth Team 31'31"
28.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana 32'03"
29.
Mario DE SARRAGA ORVIZ
Naturino - Sapore di Mare 33'27"
30.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana 34'13"
31.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Fuenlabrada 34'35"
32.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Team Barloworld - Valsir 34'36"
33.
Stefano CAVALLARI
Team Barloworld - Valsir 36'28"
34.
Jorge AZANZA SOTO
Kaiku 38'37"
35.
Santo ANZÀ
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 40'11"
36.
Iñigo CUESTA
Saunier Duval - Prodir 41'34"
37.
Rubén PÉREZ MORENO
Orbea 41'54"
38.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Fuenlabrada 46'38"
39.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 48'02"
40.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 49'14"
41.
Hubert DUPONT
R.A.G.T. Semences 49'44"
42.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 49'53"
43.
Ludovic MARTIN
R.A.G.T. Semences 54'02"
44.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 54'44"
45.
Aaron VILLEGAS TRAPAGA
Orbea 55'26"
46.
René ANDRLE
Liberty Seguros - Würth Team 57'00"
47.
Jose Mario ALMAGRO VALERO
Relax - Fuenlabrada 57'38"
48.
Christophe LAURENT
Agritubel 57'39"
49.
Jesús DEL NERO MONTES
Orbea 1h07'18"
50.
Mickael BUFFAZ
Agritubel 1h08'59"
51.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea 1h09'19"
52.
Gorka ARRIZABALAGA
Orbea 1h15'36"
53.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Relax - Fuenlabrada 1h16'21"
54.
Arkaitz DURÁN AROCA
Saunier Duval - Prodir 1h16'46"