Euskal Bizikleta 2004  |  General Classification    

9th edition

General Classification

2 June 2004 - 6 June 2004

Rider Team Time
1.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros 18h07'31"
2.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 01'24"
3.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 01'36"
4.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros 01'40"
5.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 01'47"
6.
Txema DEL OLMO
Milaneza - Maia 01'54"
7.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 02'00"
8.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir 02'10"
9.
Ángel VICIOSO ARCOS
Liberty Seguros 02'29"
10.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 02'37"
11.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol 03'45"
12.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme 04'12"
13.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué 04'15"
14.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 04'30"
15.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre 04'49"
16.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina 05'05"
17.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 06'13"
18.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 06'52"
19.
Thomas DANIELSON
Fassa Bortolo 06'54"
20.
Daniel ATIENZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 08'21"
21.
Mikel ELGEZABAL FERNANDEZ
Costa de Almeria - Paternina 08'41"
22.
Lander EUBA
Costa de Almeria - Paternina 10'39"
23.
Bruno PIRES
Milaneza - Maia 11'10"
24.
Unai Emilio YUS QUEREJETA
Brioches La Boulangère 11'43"
25.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros 12'41"
26.
Didier ROUS
Brioches La Boulangère 12'59"
27.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi 14'40"
28.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina 17'24"
29.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo 19'41"
30.
Marco PINOTTI
Lampre 20'54"
31.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Team LPR - Piacenza Management SRL 21'33"
32.
Cédric VASSEUR
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 21'50"
33.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo 21'54"
34.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué 22'21"
35.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina 22'28"
36.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto 22'42"
37.
Anthony CHARTEAU
Brioches La Boulangère 23'25"
38.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto 24'31"
39.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto 26'10"
40.
Peter FARAZIJN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 28'32"
41.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Relax - Bodysol 28'56"
42.
Valery KOBZARENKO
Acqua & Sapone - Caffè Mokambo 29'21"
43.
Jonathan GONZALEZ RIOS
Costa de Almeria - Paternina 30'13"
44.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 32'28"
45.
Sergio BARBERO
Lampre 32'44"
46.
Paolo LONGO BORGHINI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 36'42"
47.
Jokin ORMAETXEA BADIOLA
Costa de Almeria - Paternina 42'31"
48.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Comunidad Valenciana - Kelme 44'08"
49.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 44'16"
50.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 50'34"
51.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Relax - Bodysol 52'28"
52.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 52'37"
53.
Simone BERTOLETTI
Lampre 53'29"
54.
Lizuarte Manuel GONCALVES MARTINS
Milaneza - Maia 57'51"
55.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme 1h04'18"
56.
Giulio TOMI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 1h10'01"
57.
Stefano CAVALLARI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 1h10'09"