Euskal Bizikleta 2003  |  General classification    

8th edition

General classification

4 June 2003 - 8 June 2003

Rider Team Time
1.
José Antonio PECHARROMÁN
Paternina - Costa de Almeria 19h06'56"
2.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 01'01"
3.
Francesco CASAGRANDE
Lampre 01'22"
4.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 01'23"
5.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 02'31"
6.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué 02'35"
7.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 02'53"
8.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom 03'41"
9.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 03'47"
10.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué 03'59"
11.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 04'04"
12.
Ruben LOBATO ELVIRA
Domina Vacanze - Elitron 04'13"
13.
Dave BRUYLANDTS
Marlux - Wincor Nixdorf 04'38"
14.
Guido TRENTIN
Cofidis 04'44"
15.
Iñigo CUESTA
Cofidis 04'48"
16.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada 05'02"
17.
José Antonio GARRIDO LIMA
Paternina - Costa de Almeria 05'06"
18.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 05'14"
19.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS 05'31"
20.
Daniel ATIENZA
Cofidis 05'33"
21.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 07'21"
22.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 08'10"
23.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria 09'14"
24.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 09'20"
25.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada 10'04"
26.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com 10'21"
27.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 11'06"
28.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 11'21"
29.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com 11'27"
30.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 12'22"
31.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis 13'50"
32.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis 13'57"
33.
Koldo GIL PÉREZ
O.N.C.E. - Eroski 14'16"
34.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski 14'31"
35.
Mario AERTS
Team Telekom 14'56"
36.
Marek RUTKIEWICZ
Cofidis 15'17"
37.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS 17'42"
38.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 18'31"
39.
Andrej HAUPTMAN
Vini Caldirola - So.Di 22'27"
40.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 22'32"
41.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria 23'19"
42.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Fuenlabrada 24'04"
43.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 24'14"
44.
Alberto HIERRO
Labarca 2 - Café Baqué 24'19"
45.
Lizuarte Manuel GONCALVES MARTINS
Milaneza - MSS 25'00"
46.
Joseba ALBIZU LIZASO
Mercatone Uno - Scanavino 26'22"
47.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com 29'27"
48.
Francisco PALACIOS
Labarca 2 - Café Baqué 31'01"
49.
Christian WERNER
Team Telekom 31'20"
50.
Marc LOTZ
Rabobank 32'38"
51.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 33'44"
52.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca 34'21"
53.
Geert VERHEYEN
Marlux - Wincor Nixdorf 35'31"
54.
Ronald MUTSAARS
Rabobank 36'36"
55.
Dario GADEO FERNANDEZ
Paternina - Costa de Almeria 42'48"
56.
Charles GUILBERT
Marlux - Wincor Nixdorf 45'53"
57.
Mathew HAYMAN
Rabobank 48'30"
58.
Marcelino GARCIA ALONSO
Labarca 2 - Café Baqué 49'12"
59.
Johan COENEN
Marlux - Wincor Nixdorf 49'19"
60.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 51'02"
61.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Scanavino 51'03"
62.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Marlux - Wincor Nixdorf 52'33"
63.
Roberto LOZANO MONTERO
Kelme - Costa Blanca 55'34"
64.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca 57'52"
65.
Roy SENTJENS
Rabobank 59'24"
66.
Francisco GUTIÉRREZ ÁLVAREZ
Labarca 2 - Café Baqué 1h01'28"
67.
Andrea MOLETTA
Mercatone Uno - Scanavino 1h07'26"