Euskal Bizikleta 2002  |  General classification    

7th edition

General classification

5 June 2002 - 9 June 2002

Rider Team Time
1.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 19h44'33"
2.
Raimondas RUMŠAS
Lampre - Daikin 11"
3.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 49"
4.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 01'03"
5.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 01'44"
6.
Daniel ATIENZA
Cofidis 01'47"
7.
Nicolas FRITSCH
Francaise des Jeux 02'03"
8.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 02'10"
9.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 02'24"
10.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak 02'35"
11.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 02'40"
12.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis 02'43"
13.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
14.
Remmert WIELINGA
De Nardi - Pasta Montegrappa 02'44"
15.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 03'03"
16.
Massimiliano GENTILI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 03'13"
17.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 03'16"
18.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 03'51"
19.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com 03'56"
20.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 04'06"
21.
Marco FERTONANI
Phonak 04'20"
22.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 05'10"
23.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step 05'16"
24.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 05'28"
25.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin 05'30"
26.
Massimo GIUNTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 05'33"
27.
Christian CHARRIERE
Phonak 05'39"
28.
Cédric FRAGNIÈRE
Phonak 05'43"
29.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 06'22"
30.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 06'37"
31.
Koldo GIL PÉREZ
iBanesto.com 07'44"
32.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 08'28"
33.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca 09'00"
34.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 09'10"
35.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 09'13"
36.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 09'42"
37.
Raffaele FERRARA
Alessio 10'04"
38.
Fabio TESTI
De Nardi - Pasta Montegrappa 10'34"
39.
Martin ELMIGER
Phonak 10'45"
40.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria 10'53"
41.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS 10'55"
42.
Kyrylo POSPYEYEV
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 11'10"
43.
Ruslan IVANOV
Alessio 11'26"
44.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS 12'07"
45.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria 12'50"
46.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com 12'54"
47.
Miguel MARTINEZ
Mapei - Quick Step 13'12"
48.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step 13'36"
49.
Iñigo CUESTA
Cofidis 16'46"
50.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 17'06"
51.
Iván Ramiro PARRA PINTO
O.N.C.E. - Eroski 17'23"
52.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 18'26"
53.
Alexandr KOLOBNEV
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 20'18"
54.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com 20'53"
55.
David VAZQUEZ GARCIA
Relax - Fuenlabrada 21'55"
56.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 22'23"
57.
Pablo SOLER SILES
Mercatone Uno 22'49"
58.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria 24'28"
59.
Quintino Da Silva RODRIGUES
CCC - Polsat 25'11"
60.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 25'38"
61.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 30'21"
62.
Michele GOBBI
De Nardi - Pasta Montegrappa 30'54"
63.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada 33'44"
64.
Giuseppe PALUMBO
De Nardi - Pasta Montegrappa 33'49"
65.
Iván HERRERO ATIENZE
Relax - Fuenlabrada 34'48"
66.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 34'55"
67.
David DEREPAS
Phonak 35'44"
68.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 38'55"
69.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS 44'34"
70.
Luca DE ANGELI
Mercatone Uno 46'45"
71.
Agustín PEÑA GAGO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 51'25"
72.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux 55'45"
73.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Jazztel - Costa de Almeria 58'08"
74.
Franck PENCOLE
Francaise des Jeux 1h02'39"
75.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria 1h02'58"