2.1

Tour du Limousin 2016  |  Stage 2. Dun-le-Palestel - Auzances   

3rd edition

173.6 km, 17 August 2016

Rider Team Time
1.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo 4h27'15"
2.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
3.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
4.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
5.
Andrea PASQUALON
Team Roth
6.
Rafał MAJKA
Tinkoff
7.
Romain FEILLU
HP - BTP Auber 93
8.
Manuel BELLETTI
Wilier Triestina - Southeast
9.
Carlos BARBERO CUESTA
Caja Rural - Seguros RGA
10.
Rick ZABEL
BMC Racing Team
11.
Xandro MEURISSE
Crelan - Vastgoedservice Continental Team
12.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
13.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Oranje Peloton
14.
Maxime VANTOMME
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
15.
Julien LOUBET
Fortuneo - Vital Concept
16.
Michel KREDER
Roompot - Oranje Peloton
17.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
18.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
19.
Marco MINNAARD
Wanty - Groupe Gobert
20.
Romain COMBAUD
Delko Marseille Provence KTM
21.
Nacer BOUHANNI
Cofidis, Solutions Crédits
22.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Delko Marseille Provence KTM
23.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise
24.
Huub DUYN
Roompot - Oranje Peloton
25.
Guillaume MARTIN
Wanty - Groupe Gobert
26.
Bryan COQUARD
Direct Energie
27.
Anthony MALDONADO
HP - BTP Auber 93
28.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team
29.
Colin STÜSSI
Team Roth
30.
Thomas SPRENGERS
Topsport Vlaanderen - Baloise
31.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
32.
Julien EL FARES
Delko Marseille Provence KTM
33.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits
34.
Anthony DELAPLACE
Fortuneo - Vital Concept
35.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
36.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
37.
Pavel BRUTT
Tinkoff
38.
Mirko SELVAGGI
Androni Giocattoli - Sidermec
39.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Southeast
40.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
41.
Alexandr KOLOBNEV
Gazprom - Rusvelo
42.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
43.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
44.
Fabian LIENHARD
BMC Racing Team
45.
Dimitri CLAEYS
Wanty - Groupe Gobert
46.
Jérémy LEVEAU
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
47.
Florian VACHON
Fortuneo - Vital Concept
48.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Caja Rural - Seguros RGA
49.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
50.
Jason LOWNDES
Drapac Professional Cycling
51.
Jimmy RAIBAUD
Armee de Terre
52.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec
53.
Arnaud GÉRARD
Fortuneo - Vital Concept
54.
Théo VIMPÈRE
HP - BTP Auber 93
55.
Roland THALMANN
Team Roth
56.
David MENUT
HP - BTP Auber 93
57.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Sidermec
58.
Fabien DOUBEY
FDJ
59.
Guillaume LEVARLET
HP - BTP Auber 93
60.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Oranje Peloton
61.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Baloise
62.
Jérémy ROY
FDJ
63.
Julien ANTOMARCHI
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
64.
Jérôme MAINARD
Armee de Terre
65.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
66.
Steven TRONET
Fortuneo - Vital Concept
67.
Jérémy MAISON
FDJ
68.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
69.
Olivier LE GAC
FDJ
70.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
71.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
72.
Kevin LEBRETON
Armee de Terre
73.
Miguel Ángel BENITO DIEZ
Caja Rural - Seguros RGA
74.
Flavien DASSONVILLE
HP - BTP Auber 93
75.
Fabien GRELLIER
Direct Energie
76.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
77.
Nicolas BALDO
Team Roth
78.
Taylor EISENHART
BMC Racing Team 00'17"
79.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits
80.
Clément PENVEN
Armee de Terre
81.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 00'19"
82.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 00'21"
83.
Stijn STEELS
Topsport Vlaanderen - Baloise 00'23"
84.
Romain GUILLEMOIS
Direct Energie 00'26"
85.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 00'37"
86.
Raffaello BONUSI
Androni Giocattoli - Sidermec
87.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
88.
Andrea FEDI
Wilier Triestina - Southeast
90.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec 00'51"
91.
Rafael Mattos ANDRIATO
Wilier Triestina - Southeast 00'55"
92.
Davide BALLERINI
Tinkoff
93.
Francis MOUREY
Fortuneo - Vital Concept 01'29"
94.
Thomas SCULLY
Drapac Professional Cycling
95.
Florent PEREIRA
Roubaix Metropole Europeenne de Lille 01'44"
96.
Yoann BARBAS
Armee de Terre 01'45"
97.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Southeast 01'49"
98.
Alo JAKIN
HP - BTP Auber 93 02'06"
99.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 02'18"
100.
Julen AMEZQUETA MORENO
Wilier Triestina - Southeast 02'23"
101.
Quentin PACHER
Delko Marseille Provence KTM 02'26"
102.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 02'28"
103.
Pieter WEENING
Roompot - Oranje Peloton 02'54"
104.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 03'19"
105.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
106.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits 03'31"
107.
Adrien PETIT
Direct Energie 03'53"
108.
Paul OURSELIN
Direct Energie
109.
Gert JÕEÄÄR
Cofidis, Solutions Crédits
110.
Jimmy TURGIS
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
111.
Brad EVANS
Drapac Professional Cycling
112.
Sergey NIKOLAEV
Gazprom - Rusvelo
113.
Cyril GAUTIER
Ag2r La Mondiale 05'38"
114.
Pierrick FÉDRIGO
Fortuneo - Vital Concept
115.
Samuel SPOKES
Drapac Professional Cycling
116.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Delko Marseille Provence KTM
117.
Lorenzo FORTUNATO
Tinkoff
118.
Evgeni PETROV
Tinkoff
119.
Jeremy CORNU
Direct Energie
120.
Yann GUYOT
Armee de Terre
121.
Marlon GAILLARD
Direct Energie
122.
Sander HELVEN
Topsport Vlaanderen - Baloise 06'49"
123.
Amaury CAPIOT
Topsport Vlaanderen - Baloise
124.
Manuel SENNI
BMC Racing Team
125.
Andrea MONTAGNOLI
Tinkoff
126.
Brenton JONES
Drapac Professional Cycling
127.
Jens WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Baloise
128.
Marc FOURNIER
FDJ
129.
Yonder Eduardo GODOY
Wilier Triestina - Southeast
130.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team
131.
Damien GAUDIN
Ag2r La Mondiale 06'58"
132.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 07'02"
133.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 07'33"
134.
Héctor SÁEZ BENITO
Caja Rural - Seguros RGA 08'23"
135.
Maxime RENAULT
HP - BTP Auber 93 09'06"
136.
Alberto CECCHIN
Team Roth
137.
Benoît COSNEFROY
Ag2r La Mondiale 09'08"
138.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits
139.
Peter VELITS
BMC Racing Team 09'25"
140.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Oranje Peloton
141.
Wesley KREDER
Roompot - Oranje Peloton
142.
Enrique SANZ UNZUÉ
Wilier Triestina - Southeast
143.
Marco D'URBANO
Team Roth
144.
Lukas JAUN
Team Roth 11'02"
145.
Boris DRON
Wanty - Groupe Gobert
146.
Erik BAŠKA
Tinkoff
147.
Simone STERBINI
Bardiani CSF
148.
Aimé DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Baloise
149.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 12'16"
150.
Julien DUVAL
Armee de Terre 12'27"
151.
Jens MOURIS
Drapac Professional Cycling 12'41"
152.
Ivar SLIK
Roompot - Oranje Peloton
153.
Nico BRÜNGGER
Team Roth
154.
Dieter BOUVRY
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
155.
Yannick MARTINEZ
Delko Marseille Provence KTM
156.
Guillaume THEVENOT
Direct Energie 12'43"
157.
Arnaud COURTEILLE
FDJ 16'40"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Dun-le-Palestel - Auzances

Distance: 173.6 km

Date: 17 August 2016