2.1

Volta a Portugal 2016  |  General Classification    

22nd edition

General Classification

27 July 2016 - 7 August 2016

Rider Team Time
1.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 40h57'56"
2.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto 01'31"
3.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista 02'49"
4.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
W52 - FC Porto 03'30"
5.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel 03'54"
6.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
L.A. Aluminios - Antarte 05'08"
7.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel 06'03"
8.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Louletano - Hospital de Loule 06'30"
9.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Radio Popular - Boavista 06'44"
10.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Caja Rural - Seguros RGA 07'21"
11.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Radio Popular - Boavista 07'51"
12.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 09'28"
13.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 12'21"
14.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
L.A. Aluminios - Antarte 13'24"
15.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Sidermec 14'14"
16.
David BELDA GARCÍA
Team Roth 19'29"
17.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 21'36"
18.
João BENTA
Louletano - Hospital de Loule 21'53"
19.
Daniel Jose Pereira MESTRE
Efapel 23'51"
20.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec 25'13"
21.
Rinaldo NOCENTINI
Sporting - Tavira 28'42"
22.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
L.A. Aluminios - Antarte 31'15"
23.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA 37'43"
24.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 40'19"
25.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 41'19"
26.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias 48'43"
27.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec 50'27"
28.
Hernâni BRÔCO
L.A. Aluminios - Antarte 56'53"
29.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Boyaca Raza de Campeones 58'53"
30.
Victor ETXEBERRIA CARRASCO
Radio Popular - Boavista 1h00'14"
31.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA 1h02'23"
32.
Galym AKHMETOV
Astana City 1h07'38"
33.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista 1h08'15"
34.
Lachlan NORRIS
Drapac Professional Cycling 1h10'08"
35.
Brendan CANTY
Drapac Professional Cycling 1h10'12"
36.
César FONTE
Radio Popular - Boavista 1h10'59"
37.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto 1h12'10"
38.
Bruno PIRES
Team Roth 1h13'21"
39.
David Silva LIVRAMENTO
Sporting - Tavira 1h13'35"
40.
Nikita STALNOV
Astana City 1h17'16"
41.
Davide VIGANO
Androni Giocattoli - Sidermec 1h17'50"
42.
Gavin MANNION
Drapac Professional Cycling 1h17'55"
43.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 1h20'02"
44.
Valentin BAILLIFARD
Team Roth 1h22'17"
45.
Nathan EARLE
Drapac Professional Cycling 1h23'54"
46.
Carlos Andres PARRA BARRERA
Boyaca Raza de Campeones 1h24'23"
47.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 1h25'38"
48.
Adam PHELAN
Drapac Professional Cycling 1h28'28"
49.
Luis Filipe Correia AFONSO
L.A. Aluminios - Antarte 1h28'35"
50.
Antonio PIEDRA PEREZ
Funvic Soul Cycles - Carrefour 1h31'16"
51.
Sergey BELYKH
Lokosphinx 1h33'27"
52.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA 1h34'04"
53.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 1h36'47"
54.
Luís Carlos Nunes MENDONÇA
Funvic Soul Cycles - Carrefour 1h40'32"
55.
Stefan SCHUMACHER
Christina Jewelry Pro Cycling 1h40'40"
56.
Micael Duarte ISIDORO
Louletano - Hospital de Loule 1h46'55"
57.
Aritz BAGÜÉS KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias 1h47'48"
58.
Roland THALMANN
Team Roth 1h49'29"
59.
Válter PEREIRA
Sporting - Tavira 1h49'31"
60.
Matvey NIKITIN
Astana City 1h51'01"
61.
Guillaume DE ALMEIDA
Radio Popular - Boavista 1h51'30"
62.
Nicolas BALDO
Team Roth 1h56'08"
63.
Yeison Andres CHAPARRO RUEDA
Boyaca Raza de Campeones 1h56'10"
64.
Jesús EZQUERRA MUELA
Sporting - Tavira 1h57'45"
65.
Jimmy RAIBAUD
Armee de Terre 1h58'41"
66.
Ivan Dario BOTHIA CELY
Boyaca Raza de Campeones 2h03'21"
67.
Sergey VDOVIN
Lokosphinx 2h04'17"
68.
Yoann BARBAS
Armee de Terre 2h05'18"
69.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 2h07'45"
70.
Cristian CAÑADA CARRALERO
Louletano - Hospital de Loule 2h07'59"
71.
Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA
Euskadi Basque Country - Murias 2h08'37"
72.
Clément PENVEN
Armee de Terre 2h09'01"
73.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 2h11'37"
74.
Ricardo Fernando Vale FERREIRA
Radio Popular - Boavista 2h16'12"
75.
Álvaro TRUEBA DIEGO
Efapel 2h16'43"
76.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx 2h17'39"
77.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto 2h18'26"
78.
Benjamin THOMAS
Armee de Terre 2h20'22"
79.
Stéphane POULHIES
Armee de Terre 2h22'29"
80.
Matthias KRIZEK
Team Roth 2h27'22"
81.
Pavel KARPENKOV
Lokosphinx 2h28'54"
82.
Rui Emanuel Castro RODRIGUES
Louletano - Hospital de Loule 2h29'14"
83.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Louletano - Hospital de Loule 2h29'16"
84.
António BARBIO
Efapel 2h29'44"
85.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural - Seguros RGA 2h31'51"
86.
Daniele RATTO
Androni Giocattoli - Sidermec 2h32'13"
87.
Nico BRÜNGGER
Team Roth 2h35'35"
88.
Thomas SCULLY
Drapac Professional Cycling 2h37'15"
89.
Yuriy NATAROV
Astana City 2h39'19"
90.
William CLARKE
Drapac Professional Cycling 2h40'05"
91.
Rafael Ferreira REIS
W52 - FC Porto 2h40'09"
92.
Nurbolat KULIMBETOV
Astana City 2h41'05"
93.
Sergey LUCHSHENKO
Astana City 2h41'24"
94.
Diego German MANCIPE ABRIL
Boyaca Raza de Campeones 2h41'26"
95.
Vasilii NEUSTROEV
Lokosphinx 2h46'16"
96.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Sporting - Tavira 2h46'48"
98.
Israel NUNO ARGUELLES
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 2h47'24"
99.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 2h47'31"
100.
Georg LOEF
Christina Jewelry Pro Cycling 2h51'30"
101.
Pello OLABERRIA ARRUABARRENA
Euskadi Basque Country - Murias 2h56'48"
102.
Nuno Alexandre FERREIRA ALMEIDA
Efapel 2h57'31"
103.
Florian NOWAK
Christina Jewelry Pro Cycling 3h00'08"
104.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 3h02'43"
105.
Oscar GONZALEZ BREA
Sporting - Tavira 3h05'50"
106.
Flavio CARDOSO SANTOS
Funvic Soul Cycles - Carrefour 3h06'37"
107.
Timothy ROE
Drapac Professional Cycling 3h10'16"
108.
Vitalii IVSHIN
Lokosphinx 3h10'55"
109.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
L.A. Aluminios - Antarte 3h11'22"
110.
Eloy TERUEL ROVIRA
Louletano - Hospital de Loule 3h18'29"
111.
Alisher ZHUMAKAN
Astana City 3h28'13"
112.
Pedro Miguel Moreira PAULINHO
L.A. Aluminios - Antarte 3h28'43"
113.
Pablo URTASUN PÉREZ
Funvic Soul Cycles - Carrefour 3h41'58"