2.1

Okolo Slovenska 2020  |  Stage 4. Topolcianky - Skalica   

4th edition

171.7 km, 19 September 2020

Rider Team Time
1.
Rudy BARBIER
Israel Start - Up Nation 3h56'37"
2.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
3.
Martin LAAS
Bora - Hansgrohe
4.
David VAN DER POEL
Alpecin - Fenix
5.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper
6.
Erik Nordsaeter RESELL
Uno - X Norwegian Development Team
7.
Jempy DRUCKER
Bora - Hansgrohe
8.
Nico DENZ
Team Sunweb
9.
Sean DE BIE
Bingoal WB
10.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step
11.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
12.
Jasha SÜTTERLIN
Team Sunweb
13.
Emmanuel MORIN
Cofidis, Solutions Crédits
14.
Dominik NEUMAN
Elkov - Kasper
15.
Alexis RENARD
Israel Start - Up Nation
16.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
17.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM
18.
Vyacheslav KUZNETSOV
Gazprom - Rusvelo
19.
Morten HULGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
20.
Shane ARCHBOLD
Deceuninck - Quick Step
21.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Cofidis, Solutions Crédits
22.
Marcel MEISEN
Alpecin - Fenix
23.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
24.
Jenthe BIERMANS
Israel Start - Up Nation
25.
Jose HERRADA LOPEZ
Cofidis, Solutions Crédits
26.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits
27.
Adrian BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
28.
Ben TULETT
Alpecin - Fenix
29.
Riccardo CARRETTA
Cycling Team Friuli ASD
30.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
31.
Timon LODERER
Hrinkow Advarics Cycleang
32.
Eliot LIETAER
Bingoal WB
33.
Mattia BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM
34.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team
35.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper
36.
Robert POWER
Team Sunweb
37.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
38.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Vini Zabù - KTM
39.
Ilan VAN WILDER
Team Sunweb
40.
Chad HAGA
Team Sunweb
41.
Jesper HANSEN
Cofidis, Solutions Crédits
42.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
43.
Lubomír PETRUŠ
Alpecin - Fenix
44.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD
45.
Lukáš KUBIŠ
Dukla Banska Bystrica
46.
Jakub OTRUBA
Elkov - Kasper
47.
Dmitry STRAKHOV
Gazprom - Rusvelo
48.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper
49.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step
50.
Ludovic ROBEET
Bingoal WB
51.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits
52.
Janez BRAJKOVIČ
Adria Mobil
53.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
54.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe
55.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Kasper
56.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
57.
Alexander RICHARDSON
Alpecin - Fenix
58.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica 00'22"
59.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 00'28"
60.
Norman VAHTRA
Israel Start - Up Nation 00'29"
61.
Patrick GAMPER
Bora - Hansgrohe 00'34"
62.
Joël SUTER
Bingoal WB
63.
Kenny MOLLY
Bingoal WB
64.
Mihkel RÄIM
Israel Start - Up Nation 00'45"
65.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 00'48"
66.
Pietro AIMONETTO
Cycling Team Friuli ASD
67.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
68.
Lasse Norman HANSEN
Alpecin - Fenix
69.
Sacha MODOLO
Alpecin - Fenix 01'02"
70.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD
71.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM
72.
Kristjan HOČEVAR
Adria Mobil 01'05"
73.
Marek ČANECKÝ
Dukla Banska Bystrica 01'07"
74.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk 01'25"
75.
Adrian KUREK
Mazowsze Serce Polski
76.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 01'32"
77.
Johan PRICE PEJTERSEN
Team ColoQuick 01'37"
78.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team
79.
Mauri VANSEVENANT
Deceuninck - Quick Step 01'46"
80.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation 00'00"
81.
Mathijs PAASSCHENS
Bingoal WB 02'11"
82.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step
83.
Thymen ARENSMAN
Team Sunweb
84.
Michael STORER
Team Sunweb
85.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 02'31"
86.
Julius JOHANSEN
Uno - X Norwegian Development Team 02'48"
87.
Jonas RAPP
Hrinkow Advarics Cycleang
88.
Oscar GATTO
Bora - Hansgrohe
89.
Ian GARRISON
Deceuninck - Quick Step 02'59"
90.
Michael KONCZER
Hrinkow Advarics Cycleang 06'18"
91.
Jan KOLLER
Hrinkow Advarics Cycleang
92.
Alessandro IACCHI
Vini Zabù - KTM
93.
Gorazd PER
Adria Mobil
94.
Daniel EICHINGER
Hrinkow Advarics Cycleang
95.
Andrea DI RENZO
Vini Zabù - KTM
96.
Hannes BRANDECKER
Hrinkow Advarics Cycleang
97.
Ľuboš MALOVEC
Elite without contract
98.
Andrea PIETROBON
Cycling Team Friuli ASD
99.
Samuel OROS
Elite without contract
100.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica
101.
Yauheni KARALIOK
Minsk Cycling Club
102.
Andreas HOFER
Hrinkow Advarics Cycleang
103.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
104.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica
105.
Brian KAMSTRA
Team Novo Nordisk
106.
Simon NAGY
Dukla Banska Bystrica
107.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation 06'42"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Topolcianky - Skalica

Distance: 171.7 km

Date: 19 September 2020