2.1

Tour Colombia 2020  |  General Classification    

3rd edition

General Classification

11 February 2020 - 16 February 2020

Rider Team Time
1.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
EF Education First 19h55'51"
2.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First 00'07"
3.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First 00'33"
4.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos 00'54"
5.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 02'00"
6.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM - Scott 02'35"
7.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott 03'08"
8.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 03'14"
9.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team 03'18"
10.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates 03'21"
11.
Diego Andres CAMARGO PIÑEDA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 03'29"
12.
Fabio ARU
UAE Team Emirates
13.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation 03'53"
14.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM - Scott 04'16"
15.
Aldemar REYES ORTEGA
EPM - Scott 04'18"
16.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Team Medellin 04'27"
17.
Andres Camilo ARDILA
UAE Team Emirates 04'37"
18.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates 04'59"
19.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling 05'27"
20.
Richard Rolando HUERA MONTENEGRO
05'35"
21.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
05'43"
22.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
05'48"
23.
German Enrique CHAVEZ TORRES
EPM - Scott 05'54"
24.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Movistar Team 06'18"
25.
Jesús David PEÑA JIMÉNEZ
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 06'33"
26.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
06'40"
27.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
06'51"
28.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
EPM - Scott 07'06"
29.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 07'30"
30.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Team Ineos 07'32"
31.
Danny Alberto OSORIO CALLE
07'41"
32.
Harold Martin LOPEZ GRANIZO
Best PC Ecuador 07'51"
33.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Best PC Ecuador 07'59"
34.
Jose ALARCON
Venezuela 08'40"
35.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling 08'42"
36.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
08'56"
37.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Team Medellin 09'00"
38.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Efapel 09'20"
39.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
09'31"
40.
Patrick SCHELLING
Israel Start - Up Nation 09'55"
41.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team 10'37"
42.
José RUJANO GUILLÉN
10'53"
43.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec 11'08"
44.
Brandon Smith RIVERA VARGAS
Team Ineos 11'10"
45.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 11'18"
46.
Efren SANTOS MORENO
Canel's Pro Cycling 11'41"
47.
Matthieu JEANNES
12'27"
48.
Juan Francisco ROSALES
Canel's Pro Cycling 12'41"
49.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - McLaren 13'07"
50.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
13'15"
51.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Team Medellin 13'23"
52.
Santiago ORDOÑEZ
Canel's Pro Cycling 13'39"
53.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Team Medellin 13'47"
54.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 14'02"
55.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
14'20"
56.
Frank Jair OSORIO CARVAJAL
14'35"
57.
Roniel CAMPOS
15'10"
58.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First 15'25"
59.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos 15'39"
60.
Jordan TABARES
Equipo Continental Supergiros 15'41"
61.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 16'02"
62.
Jorge MONTENEGRO
17'30"
63.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Team Medellin 17'38"
64.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 17'53"
65.
César FONTE
Efapel 18'35"
66.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 18'49"
67.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Androni Giocattoli - Sidermec 18'58"
68.
Kristian Javier YUSTRE RODRIGUEZ
19'05"
69.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
19'15"
70.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Team Medellin 19'50"
71.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
19'54"
72.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 20'00"
73.
Eduardo CORTE CORDERO
Canel's Pro Cycling 20'12"
74.
Nathan BROWN
Rally - UHC Cycling 20'20"
75.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team 20'21"
76.
Yonathan SALINAS
Venezuela 21'34"
77.
Einer Augusto RUBIO
Movistar Team 22'07"
78.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM - Scott 22'13"
79.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 22'25"
80.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec 23'39"
81.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF - Faizanè 24'05"
82.
Gerard ARMILLAS PUBILL
Efapel 24'27"
83.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè 24'37"
84.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 25'10"
85.
Brayan CHAVES RUBIO
25'40"
86.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec 25'59"
87.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 26'14"
88.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team 26'28"
89.
Segundo NAVARRETE
26'35"
90.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 26'43"
91.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team 27'10"
92.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
27'13"
93.
Edison MUÑOZ LOPEZ
27'14"
94.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
27'24"
95.
Matteo JORGENSON
Movistar Team 27'54"
96.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling 27'57"
97.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 28'04"
98.
Julian David MOLANO BENAVIDES
28'32"
99.
Travis MCCABE
Israel Start - Up Nation 29'15"
100.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF - Faizanè 29'46"
101.
Johan Antonio COLON BUELVAS
30'00"
102.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling 30'35"
103.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel 30'54"
104.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir 31'00"
105.
Umberto MARENGO
Vini Zabù - KTM 31'35"
106.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education First 31'47"
107.
Anderson Timoteo PAREDES LOPEZ
Best PC Ecuador 32'43"
108.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Vini Zabù - KTM 32'44"
109.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step 32'46"
110.
Māris BOGDANOVIČS
Amore & Vita - Prodir 33'10"
111.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step 33'23"
112.
Ivan SMIRNOV
Russia 34'24"
113.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step 36'46"
114.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 40'14"
115.
Etienne VAN EMPEL
Vini Zabù - KTM 40'21"
116.
Veljko STOJNIĆ
Vini Zabù - KTM 43'34"
117.
Cameron PIPER
46'11"
118.
Lev GONOV
Russia 48'09"
119.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 48'43"
120.
Lawson CRADDOCK
EF Education First 50'38"
121.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team 50'49"
122.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk 51'34"
123.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
124.
Pablo Andrés ALARCON CARES
Canel's Pro Cycling 53'44"
125.
Aleksandr SMIRNOV
53'57"
126.
Dmitrii MUKHOMEDIAROV
Russia 55'25"
127.
Matteo DE BONIS
Vini Zabù - KTM 59'04"
128.
Jesus MORALES
Canel's Pro Cycling 1h07'53"
129.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk 1h13'43"
130.
Marcos Levy NASCIMENTO DA MATTA
Brazil 1h16'04"
131.
James MITRI
Burgos - BH 1h24'14"