1.PS

Primus Classic 2021

10th edition

Brakel - Haacht 197.7 km

18 September 2021

Rider Team Time
1.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step 4h34'05"
2.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
3.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
4.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
5.
Simon CLARKE
Team Qhubeka - NextHash 00'04"
6.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step
7.
Zdeněk ŠTYBAR
Deceuninck - Quick Step 01'00"
8.
Mathieu VAN DER POEL
Alpecin - Fenix
9.
Giacomo NIZZOLO
Team Qhubeka - NextHash
10.
Davide BALLERINI
Deceuninck - Quick Step
11.
Matis LOUVEL
Team Arkéa - Samsic
12.
Stan DEWULF
Ag2r Citroen Team
13.
Hugo HOFSTETTER
Israel Start - Up Nation
14.
Simone CONSONNI
Cofidis, Solutions Crédits
15.
Giovanni ALEOTTI
Bora - Hansgrohe
16.
Oliver NAESEN
Ag2r Citroen Team
17.
Martin Bugge URIANSTAD
Uno - X Pro Cycling Team
18.
Lawrence NAESEN
Ag2r Citroen Team
19.
Tom VAN ASBROECK
Israel Start - Up Nation
20.
Michael GOGL
Team Qhubeka - NextHash
21.
Ilan VAN WILDER
Team DSM
22.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo
23.
Danny VAN POPPEL
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
24.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo
25.
Mathijs PAASSCHENS
Bingoal WB
26.
Gianni VERMEERSCH
Alpecin - Fenix
27.
Dimitri CLAEYS
Team Qhubeka - NextHash
28.
Andrea BAGIOLI
Deceuninck - Quick Step
29.
Carlos BARBERO CUESTA
Team Qhubeka - NextHash
30.
Dries DE POOTER
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
31.
Amaury CAPIOT
Team Arkéa - Samsic
32.
Gijs VAN HOECKE
Ag2r Citroen Team
33.
Tiesj BENOOT
Team DSM
34.
Aimé DE GENDT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
35.
Ward VANHOOF
Sport Vlaanderen - Baloise
36.
Hideto NAKANE
EF Education - Nippo
37.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo 01'06"
38.
Thymen ARENSMAN
Team DSM
39.
Filippo CONCA
Lotto - Soudal
40.
Łukasz OWSIAN
Team Arkéa - Samsic
41.
Lennert TEUGELS
Tarteletto - Isorex
42.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation
43.
Andreas GOEMAN
Tarteletto - Isorex
44.
Thomas JOSEPH
Tarteletto - Isorex 01'11"
45.
Laurens HUYS
Bingoal WB 01'15"
46.
Sebastian LANGEVELD
EF Education - Nippo
47.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 01'16"
48.
Emmanuel MORIN
Cofidis, Solutions Crédits 01'19"
49.
Dries DE BONDT
Alpecin - Fenix
50.
Sep VANMARCKE
Israel Start - Up Nation 02'24"
51.
Piotr HAVIK
Beat Cycling Club 05'43"
52.
Jeroen EYSKENS
EvoPro Racing
53.
Nathan HAAS
Cofidis, Solutions Crédits 06'53"
54.
Ruben APERS
Sport Vlaanderen - Baloise
55.
Anton PALZER
Bora - Hansgrohe
56.
Conn MCDUNPHY
EvoPro Racing
57.
Kamil MAŁECKI
Lotto - Soudal
58.
Ylber SEFA
Tarteletto - Isorex
59.
Aden PATERSON
A Bloc CT
60.
Sébastien GRIGNARD
Lotto - Soudal
61.
Casper VAN UDEN
Development Team DSM
62.
Stijn SIEMONS
EvoPro Racing
63.
Loïc VLIEGEN
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
64.
Laurens DE VREESE
Alpecin - Fenix
65.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Alpecin - Fenix Continental Team
66.
Dillon CORKERY
Elite without contract
67.
Szymon SAJNOK
Cofidis, Solutions Crédits
68.
Jempy DRUCKER
Cofidis, Solutions Crédits
69.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix
70.
Taco VAN DER HOORN
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
71.
Alex COLMAN
Sport Vlaanderen - Baloise
72.
Clément RUSSO
Team Arkéa - Samsic
73.
Julius VAN DEN BERG
EF Education - Nippo
74.
Logan OWEN
EF Education - Nippo
75.
Anthony JULLIEN
Ag2r Citroen Team
76.
Martin LAAS
Bora - Hansgrohe
77.
Daniel ARROYAVE CANAS
EF Education - Nippo
78.
Stefano OLDANI
Lotto - Soudal
79.
Jordi MEEUS
Bora - Hansgrohe
80.
Felix GALL
Team DSM 09'12"
81.
Jens REYNDERS
Sport Vlaanderen - Baloise 11'33"
82.
Nils SINSCHEK
A Bloc CT
83.
Robin Juel SKIVILD
Uno-X - Dare Development Team
84.
Romain COMBAUD
Team DSM
85.
Connor BROWN
Team Qhubeka - NextHash
86.
Martijn BUDDING
Beat Cycling Club 16'19"
87.
Cyrus MONK
EvoPro Racing
88.
Jenthe BIERMANS
Israel Start - Up Nation
89.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Pro Cycling Team
90.
Jordi BOUTS
Beat Cycling Club 17'13"
91.
Jan-Willem VAN SCHIP
Beat Cycling Club
92.
Gerben THIJSSEN
Lotto - Soudal
93.
Adriaan JANSSEN
A Bloc CT
94.
Jacob RELAES
Tarteletto - Isorex
95.
Boy VAN POPPEL
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
96.
Stefano MUSEEUW
Beat Cycling Club
97.
Jakob EGHOLM
Trek - Segafredo 19'17"
98.
Mārtiņš PLUTO
A Bloc CT
99.
Bernat FONT MAS
EvoPro Racing
100.
Stijn APPEL
A Bloc CT
101.
Winner ANACONA GÓMEZ
Team Arkéa - Samsic
102.
Oskar Myrestol JOHANSSON
Uno-X - Dare Development Team
103.
Bodi DEL GROSSO
A Bloc CT
104.
Erlend Jorbekk BLIKRA
Uno - X Pro Cycling Team
105.
Brendan RHIM
EvoPro Racing
106.
Dorian DE MAEGHT
Bingoal WB
107.
Donavan GRONDIN
Team Arkéa - Samsic
108.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Qhubeka - NextHash
109.
Quentin VENNER
Bingoal WB 20'12"

Race information

Start, finish: Brakel - Haacht

Distance: 197.7 km

Date: 18 September 2021