Vuelta a Asturias 2021  |  General classification    

19th edition

General classification

30 April 2021 - 2 May 2021

Rider Team Time
1.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic 13h34'27"
2.
Antonio PEDRERO LÓPEZ
Movistar Team 00'36"
3.
Pierre LATOUR
Total Direct Energie 00'54"
4.
Victor DE LA PARTE
Total Direct Energie 01'01"
5.
Einer Augusto RUBIO
Movistar Team 01'08"
6.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Caja Rural - Seguros RGA 01'26"
7.
Roger ADRIÀ OLIVERAS
Equipo Kern Pharma 01'52"
8.
Ilnur ZAKARIN
Gazprom - RusVelo 02'00"
9.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 02'43"
10.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 03'03"
11.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Team Medellin 03'06"
12.
José Manuel DÍAZ
Delko
13.
Lorenzo FORTUNATO
Eolo - Kometa Cycling Team 03'12"
14.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Burgos - BH
15.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskaltel - Euskadi 03'46"
16.
Héctor CARRETERO MILLAN
Movistar Team 04'07"
17.
Diego ROSA
Team Arkéa - Samsic 04'54"
18.
Artem NYCH
Gazprom - RusVelo 05'24"
19.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Caja Rural - Seguros RGA 05'42"
20.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Euskaltel - Euskadi 05'50"
21.
Jose Felix PARRA CUERDA
Equipo Kern Pharma 05'57"
22.
Mauro FINETTO
Delko 06'53"
23.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Euskaltel - Euskadi 07'19"
24.
Daniel Alejandro MENDEZ NOREÑA
Equipo Kern Pharma 08'17"
25.
Cristian SCARONI
Gazprom - RusVelo 08'38"
26.
Ander OKAMIKA BENGOETXEA
Burgos - BH 08'56"
27.
Francesco GAVAZZI
Eolo - Kometa Cycling Team 10'29"
28.
Unai CUADRADO RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi 11'26"
29.
Jon AGIRRE EGAÑA
Equipo Kern Pharma 12'48"
30.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Louletano - Loulé Concelho 13'51"
31.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 15'32"
32.
Carlos GARCIA PIERNA
Equipo Kern Pharma 15'40"
33.
Savva NOVIKOV
Equipo Kern Pharma
34.
Abner GONZALEZ RIVERA
Movistar Team 16'01"
35.
Fabien DOUBEY
Total Direct Energie 17'17"
36.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Team Medellin 17'32"
37.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Team Medellin 17'41"
38.
Jokin MURGUIALDAY ELORZA
Caja Rural - Seguros RGA 17'49"
39.
Winner ANACONA GÓMEZ
Team Arkéa - Samsic 18'53"
40.
Mathieu BURGAUDEAU
Total Direct Energie 19'13"
41.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 20'38"
42.
Dmitry STRAKHOV
Gazprom - RusVelo 21'30"
43.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Burgos - BH 23'03"
44.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk 23'20"
45.
Sergei CHERNETSKI
Gazprom - RusVelo 23'58"
46.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Team Medellin 24'29"
47.
Tom ARMSTRONG
Electro Hiper Europa 25'18"
48.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Louletano - Loulé Concelho 25'44"
49.
Mathias LE TURNIER
Delko 26'37"
50.
Denis NEKRASOV
Gazprom - RusVelo 27'14"
51.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH 27'19"
52.
Fabien GRELLIER
Total Direct Energie 27'57"
53.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Movistar Team 28'38"
54.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Eolo - Kometa Cycling Team 30'42"
55.
Paul OURSELIN
Total Direct Energie 30'57"
56.
Alessandro FEDELI
Delko 31'32"
57.
Andreas MILTIADIS
Gios 32'04"
58.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA 32'36"
59.
David DE LA FUENTE RASILLA
Louletano - Loulé Concelho 33'19"
60.
Sergio GARCIA GONZALEZ
Eolo - Kometa Cycling Team 33'24"
61.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic 33'39"
62.
Luca WACKERMANN
Eolo - Kometa Cycling Team 34'25"
63.
Alexandre DELETTRE
Delko 35'23"
64.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk 37'41"
65.
Biniyam GHIRMAY HAILU
Delko 38'44"
66.
Pelayo SANCHEZ MAYO
Burgos - BH 38'51"
67.
Oscar PELEGRI FERRANDIS
Electro Hiper Europa 38'59"
68.
Romain HARDY
Team Arkéa - Samsic 40'02"
69.
Jose Manuel GUTIÉRREZ REVUELTA
Gios 40'05"
70.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Euskaltel - Euskadi 40'47"
71.
John ARCHIBALD
Eolo - Kometa Cycling Team 41'28"
72.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
Louletano - Loulé Concelho 41'44"
73.
Miguel Angel BALLESTEROS CANOVAS
Electro Hiper Europa 42'08"
74.
Antonio ANGULO SAMPEDRO
Euskaltel - Euskadi 42'31"
75.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Louletano - Loulé Concelho 44'35"
76.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Team Medellin 45'25"
77.
Ibon RUIZ SEDANO
Equipo Kern Pharma 46'36"
78.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic 46'48"
79.
Lucas DE ROSSI
Delko 48'03"
80.
Juan Eugenio BELANDRIA MARQUINA
Gios 54'41"
81.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Electro Hiper Europa 1h00'20"
82.
Vyacheslav KUZNETSOV
Gazprom - RusVelo 1h00'33"
83.
Daniel Pedroso VIEGAS
Eolo - Kometa Cycling Team 1h04'19"
84.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk 1h04'45"
85.
Jorge BUENO GARCIA
Gios 1h14'06"
86.
Fernando LOPES GONZALEZ
Gios 1h19'30"