Dauphiné Libéré 1954  |  General Classification    

8th edition

General Classification

12 June 1954 - 20 June 1954

Rider Team Time
1.
Nello LAUREDI
Terrot - Hutchinson - Wolber 51h51'40"
2.
Jean-Pierre "Jempy" SCHMITZ
Terrot - Hutchinson - Wolber 4'11"
3.
Pierre MOLINÉRIS
Alcyon - Dunlop 6'50"
4.
Charly GAUL
Terrot - Hutchinson - Wolber 6'51"
5.
Louison BOBET
Stella - Wolber - Dunlop 7'19"
6.
Jean DOTTO
Terrot - Hutchinson - Wolber 7'22"
7.
Jean DACQUAY
Mercier - BP - Hutchinson 7'24"
8.
Pierre POLO
Vietto - D'Alessandro 10'05"
9.
Alex CLOSE
Peugeot - Dunlop 14'11"
10.
Louis BERGAUD
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 14'43"
11.
Jacques VIVIER
Gitane - Hutchinson 18'06"
12.
René PRIVAT
Peugeot - Dunlop 18'14"
13.
Marius BONNET
Vietto - D'Alessandro 20'01"
14.
Pierre VILLARD
Libéria 24'59"
15.
Jean LE GUILLY
Dilecta - Wolber - J.B. Louvet 26'26"
16.
Jan NOLTEN
Mercier - BP - Hutchinson 29'18"
17.
Antonin ROLLAND
Terrot - Hutchinson - Wolber 33'53"
18.
Pascal GNAZZO
Fachleitner - Vietto 34'30"
19.
Gaston DUPUY
Libéria 36'43"
20.
Bernard GAUTHIER
Mercier - BP - Hutchinson 36'55"
21.
Henri BERTRAND
Fachleitner - Vietto 37'22"
22.
Lucien TEISSEIRE
Terrot - Hutchinson - Wolber 39'19"
23.
Jean ROBIC
Terrot - Hutchinson - Wolber 39'21"
24.
Rene GENIN
Vietto - D'Alessandro 42'36"
25.
Gilbert DESMET I
Groene Leeuw - Huret
26.
Vincent VITETTA
Alcyon - Dunlop 43'03"
27.
Rene DESMET
Alcyon - Dunlop 47'23"
28.
François MAHÉ
Dilecta - Wolber - J.B. Louvet 47'28"
29.
Apo LAZARIDÈS
Ideor 52'47"
30.
Lucien LAZARIDÈS
Condor 53'55"
31.
Robert BONETTO
Fachleitner - Vietto 59'13"
32.
Louis VONKEN
Peugeot - Dunlop 59'58"
33.
Michel ELLENA
Terrot - Hutchinson - Wolber 1h12'09"
34.
Bruno BENUZZI
Stella - Wolber - Dunlop 1h16'31"
35.
René FAURE
La Perle - Hutchinson 1h17'21"
36.
Leopold DEGRAVELEYN
Mercier - BP - Hutchinson 1h19'37"
37.
Marcel ERNZER
Terrot - Hutchinson - Wolber 1h21'31"
38.
Giuseppe PINTARELLI
Nivea - Fuchs 1h27'55"
39.
Odino BALDARELLI
Arbos - Bubba 1h30'44"
40.
Camille HUYGHE
Dilecta - Wolber - J.B. Louvet 1h31'19"
41.
Norbert ESNAULT
Gitane - Hutchinson 1h33'36"
42.
Philippe AGUT
Splendid - D'Alessandro 1h33'53"
43.
Max RITTENER
Allegro 1h34'40"
44.
Pierre RIVIERE
Individual 1h48'42"
45.
Marcel JANSSENS
Alcyon - Dunlop 1h50'37"
46.
Jean BERTAINA
Individual 1h51'35"
47.
Walter FAVRE
Individual 1h57'27"
48.
Jean BOBET
Stella - Wolber - Dunlop 2h01'18"
49.
Angelo COLINELLI
Terrot - Hutchinson - Wolber 2h29'46"
50.
Rene ROTTA
Peugeot - Dunlop 2h35'49"
51.
Yves COHEN
Rochet - Dunlop 2h39'44"
52.
Giovanni ROSSI
Tigra 2h40'54"
53.
Vasco AMBROSO
Guerra - Ursus 2h52'59"
54.
Serge MENEGHETTI
Dilecta - Wolber - J.B. Louvet 3h01'45"
55.
Emil FREIVOGEL
Mondia 4h09'09"