CDC

Vuelta a España 1958  |  General Classification    

13th edition

General Classification

30 April 1958 - 15 May 1958

Rider Team Time
1.
Jean STABLINSKI
Essor - Leroux - Hutchinson 94h54'21"
2.
Pasquale FORNARA
Ignis - Peña Solera - Doniselli 2'51"
3.
Fernando MANZANEQUE SÁNCHEZ
Faema - Guerra - Clément 3'01"
4.
Hilaire COUVREUR
Faema - Guerra - Clément 5'04"
5.
Luis OTAÑO ARCELUS
Mobylette - GAC 10'36"
6.
Federico MARTÍN BAHAMONTES
Faema - Guerra - Clément 11'39"
7.
Julio SAN EMETERIO
Boxing Club - Kas 13'16"
8.
Jesús LOROÑO ARTEGA
Faema - Guerra - Clément 16'09"
9.
Rik LUYTEN
Faema - Guerra - Clément 28'13"
10.
Benigno ASPURU ZARANDONA
Mobylette - GAC 33'37"
11.
François MAHÉ
Saint Raphaël - R. Geminiani - Dunlop 37'00"
12.
Gilbert DESMET I
Faema - Guerra - Clément 40'14"
13.
Juan CAMPILLO
Ignis - Peña Solera - Doniselli 41'26"
14.
Salvador BOTELLA
Faema - Guerra - Clément 47'46"
15.
Antonio FERRAZ NUÑEZ
Boxing Club - Kas 49'04"
16.
Alves Antonio BARBOSA
Sangalhos 50'57"
17.
Vicente ITURAT
Ignis - Peña Solera - Doniselli 56'30"
18.
Gabriel MAS
Mobylette - GAC 57'52"
19.
René MARIGIL
Lube - NSU 1h06'10"
20.
Miquel PACHECO FONT
Faema - Guerra - Clément 1h13'53"
21.
Raymond HOORELBEKE
Essor - Leroux - Hutchinson 1h17'28"
22.
Jan VAN GOMPEL
Faema - Guerra - Clément 1h24'00"
23.
Wim VAN EST
Locomotief - Vredestein 1h25'44"
24.
Gabriel COMPANY BAUZÀ
Faema - Guerra - Clément 1h26'34"
25.
Antonio JIMÉNEZ QUILES
Faema - Guerra - Clément 1h28'51"
26.
Bernardo RUIZ NAVARRETE
Faema - Guerra - Clément 1h49'54"
27.
Jesús DAVOZ GORROTXATEGI
Mobylette - GAC 1h52'06"
28.
Francisco MORENO MARTÍNEZ
Faema - Guerra - Clément 1h59'09"
29.
Jean GRACZYK
Helyett - Leroux - Hutchinson 2h05'48"
30.
Piet DE JONGH
Eroba - Vredestein 2h09'36"
31.
Fausto IZA
Boxing Club - Kas 2h13'00"
32.
René PAVARD
Essor - Leroux - Hutchinson 2h13'03"
33.
José Carlos CARVALHO DE PEREIRA
F.C. Porto 2h16'53"
34.
Renzo ACCORDI
Ignis - Peña Solera - Doniselli 2h25'56"
35.
Anicet UTSET
Ignis - Peña Solera - Doniselli 2h29'20"
36.
Antonio BAPTISTA
Sangalhos 2h34'12"
37.
Pierino BAFFI
Chlorodont - Leo 2h34'15"
38.
Jaume CALUCHO MESTRES
Ignis - Peña Solera - Doniselli 2h38'29"
39.
José HERRERO BERRENDERO
Boxing Club - Kas 2h41'55"
40.
Ab GELDERMANS
Radium - R.I.H. Sport 2h48'08"
41.
Joseph MIRANDO
Helyett - Leroux - Hutchinson 2h48'23"
42.
Josep SEGÚ I SORIANO
Ignis - Peña Solera - Doniselli 2h53'53"
43.
Raúl MOTOS MARTOS
Mobylette - GAC 2h58'23"
44.
Jaap HUISSOON
Magneet - Vredestein 3h17'16"
45.
Andrea CARREA
Lube - NSU 3h26'00"