Bayern Rundfahrt 1999  |  General classification    

3rd edition

General classification

20 May 1999 - 24 May 1999

Rider Team Time
1.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 20h23'37"
2.
Svein Gaute HØLESTØL
Team Chicky World 20"
3.
Torsten SCHMIDT
Team Chicky World 26"
4.
Thomas LIESE
Team Nürnberger 01'00"
5.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 01'05"
6.
Ronny LAUKE
Die Continentale - Olympia 01'12"
7.
Sven TEUTENBERG
Team Gerolsteiner 01'27"
8.
Kurt VAN LANCKER
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 01'43"
9.
Kris GERITS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 06'22"
10.
Kristof TROUVÉ
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 07'15"
11.
Giacomo BATTISTEL
Krka - Telekom Slovenije 07'20"
12.
Rene STADELMANN
Team Ericsson - Villiger 11'25"
13.
Martin RITTSEL
Team Chicky World 17'42"
14.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 20'18"
15.
Stephan GOTTSCHLING
Agro - Adler - Brandenburg 20'26"
16.
Markus WILFURTH
Individual 20'33"
17.
Roland MÜLLER
Team Nürnberger 20'41"
18.
Sascha HENRIX
Team Gerolsteiner 20'51"
19.
Artur BABAITCHEV
Die Continentale - Olympia 20'59"
20.
Jimmy MADSEN
Acceptcard Pro Cycling 21'01"
21.
Wilfried CRETSKENS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 21'02"
22.
Andreas KAPPES
Agro - Adler - Brandenburg 21'06"
23.
Nicki SØRENSEN
Team Chicky World 21'11"
24.
Steffen KJÆRGAARD
Team Chicky World 21'14"
25.
Jens ZEMKE
Team Nürnberger
26.
Jürgen WERNER
Team Nürnberger 21'17"
27.
Uwe AMPLER
Agro - Adler - Brandenburg 21'18"
28.
Bert DIETZ
Team Nürnberger 21'36"
29.
Heinrich TRUMHELLER
Die Continentale - Olympia 21'40"
30.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 21'44"
31.
Cristian PEPOLI
Individual 21'49"
32.
Urs GRAF
Team Ericsson - Villiger
33.
Patrick RIEDESSER
Individual 21'50"
34.
Wesley HUVAERE
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 21'55"
35.
Martin MÜLLER
Agro - Adler - Brandenburg 22'07"
36.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom 22'14"
37.
Tadej VALJAVEC
Individual 22'17"
38.
Harald GRUBER
Individual 22'35"
39.
Timothy JONES
Amore & Vita - Giubileo 2000 - Beretta 23'01"
40.
Maurizio DE PASQUALE
Amore & Vita - Giubileo 2000 - Beretta 23'04"
41.
Mathias JANDT
Agro - Adler - Brandenburg 23'35"
42.
Andrea PATUELLI
Amore & Vita - Giubileo 2000 - Beretta 23'56"
43.
Thorsten RUND
Individual 25'57"
44.
Andreas WALZER
Team Gerolsteiner 26'13"
45.
Christian WEGMANN
Die Continentale - Olympia 26'15"
46.
Sandi PAPEŽ
Krka - Telekom Slovenije 26'52"
47.
Raphael SCHWEDA
Team Nürnberger 26'53"
48.
Christian SIDLER
Team Ericsson - Villiger 27'07"
49.
Christian HEULE
Team Ericsson - Villiger 27'30"
50.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom 27'45"
51.
Christian LADEMANN
Individual 28'28"
52.
Kurt SCHWÄRZLMULLER
De Nardi - Pasta Montegrappa 28'54"
53.
Sebastian LANG
Individual 30'09"
54.
Florian BAUER
31'51"
55.
Rico SCHMIDT
Individual 34'05"
56.
Scott MCGRORY
Team Gerolsteiner 35'47"
57.
Daniel BECKE
Individual 36'20"
58.
Guido FULST
36'53"
59.
Olaf POLLACK
Agro - Adler - Brandenburg 37'27"
60.
Andreas KITTINGER
Individual 38'41"
61.
Antonio SALOMONE
Individual 38'52"
62.
Armin KRÖNINGER
Individual 39'05"
63.
Malte URBAN
Team Hohenfelder - Concorde 39'08"
64.
Andre KALFACK
Individual 39'10"
65.
Bostjan MERVAR
Krka - Telekom Slovenije 39'31"
66.
Miguel Ángel MEZA
Liquigas 39'44"
67.
Lars WACKERNAGEL
Team Hohenfelder - Concorde 40'20"
68.
Andreas RIEDEL
Team Hohenfelder - Concorde 40'53"
69.
René WEISSINGER
Individual 43'05"
70.
Florian HUBER
71.
Tobias ERLER
Individual 43'11"
72.
Willi KOLLER
Individual 43'58"
73.
Simone BOSCAINI
Individual 44'23"
74.
Nathan DAHLBERG
Team Hohenfelder - Concorde 45'13"
75.
Pierre ACKERMANN
Team Ericsson - Villiger 49'17"
76.
Matthias WILFURTH
Individual 49'24"
77.
Sven BIERMANN
Team Hohenfelder - Concorde 50'00"