1.HC

G.P. Miguel Induráin 2006

5th edition

Estella - Estella 191 km

1 April 2006

Rider Team Time
1.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 4h41'38"
2.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
3.
Andriy GRIVKO
Team Milram
4.
Stefano GARZELLI
Liquigas
5.
Manuele MORI
Saunier Duval - Prodir
6.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
7.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Astana - Würth Team
8.
Jordi BERENGUER
Massi 00'06"
9.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana - Würth Team
10.
Jon BRU PASCAL
Kaiku
11.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
12.
Jorge AZANZA SOTO
Kaiku
13.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Andalucia - Paul Versan
14.
David LATASA LASA
Comunidad Valenciana 00'14"
15.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance
16.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
17.
Antonio COLÓM MAS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
18.
Jorge FERRIO LUQUE
3 Molinos Resort
19.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
20.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana - Würth Team
21.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
22.
Stéphane GOUBERT
Ag2r Prévoyance
24.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
25.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
26.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Viña Magna - Cropu 00'32"
27.
Gorka AMURIZA GUMUCIO
Orbea
28.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana
29.
Francisco MANCEBO
Ag2r Prévoyance
30.
Mario SANCHEZ FERNANDEZ
Andalucia - Paul Versan
31.
Ángel EDO ALSINA
Andalucia - Paul Versan
32.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Astana - Würth Team
33.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Paul Versan
34.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram 00'39"
35.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
36.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
37.
Ivan Ramiro PARRA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
38.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Comunidad Valenciana
39.
Danilo DI LUCA
Liquigas 00'51"
40.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Astana - Würth Team 00'58"
41.
Aitor PEREZ ARRIETA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 01'07"
42.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 01'09"
43.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas 01'21"
44.
Xavier TONDO VOLPINI
Relax - Gam
45.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
46.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
47.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea 02'23"
48.
Juan Carlos LOPEZ MARIN
Grupo Nicolas Mateos 02'49"
49.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Kaiku
50.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Astana - Würth Team
51.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
52.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r Prévoyance
53.
Andrea NOÈ
Liquigas 03'17"
54.
David LÓPEZ GARCÍA
Euskaltel - Euskadi 03'39"
55.
Arkaitz DURÁN AROCA
Saunier Duval - Prodir 04'23"
56.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Comunidad Valenciana 04'31"
57.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana
58.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
59.
Hubert DUPONT
Ag2r Prévoyance
60.
Dario David CIONI
Liquigas
61.
Javier RUIZ DE LARRINAGA IBANEZ
Kaiku
62.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas
63.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
64.
Maxim IGLINSKIY
Team Milram
65.
Patrick CALCAGNI
Liquigas
66.
Oliver ZAUGG
Saunier Duval - Prodir
67.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Kaiku 04'48"
68.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 04'56"
69.
Francisco ANDUJAR SANCHEZ
Massi 05'02"
70.
Alberto RODRÍGUEZ OLIVER
Massi 07'57"
71.
Antonio COSME FRAILE
Viña Magna - Cropu
72.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
73.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
74.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Orbea
75.
Vicente PEIRO MARQUENO
Comunidad Valenciana
76.
Jose Mario ALMAGRO VALERO
Relax - Gam
77.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
78.
Ivan VELASCO MURILLO
Orbea
79.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam 08'10"
80.
Pedro Luis MARICHALAR FERNÁNDEZ
Andalucia - Paul Versan
81.
Isidro NOZAL VEGA
Astana - Würth Team 08'15"
82.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 11'50"
83.
Daniel MUSIOL
Team Milram
84.
Victor HERNANDEZ BEATA
Grupo Nicolas Mateos
85.
Rafael CASERO MORENO
3 Molinos Resort
86.
Inigo LAZKANO IRIONDO
Orbea
87.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
88.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
89.
Nacor BURGOS
Relax - Gam
90.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam
91.
Francisco CABELLO
Andalucia - Paul Versan
92.
Mauricio ORTEGA RAMIREZ
Atom
93.
Oscar GRAU
Viña Magna - Cropu
94.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
95.
Luis MALDONADO CANO
Massi
96.
Gerardo Luis FERNANDEZ
Viña Magna - Cropu
97.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Comunidad Valenciana
98.
Carlos CAPITÁN PEREGRINA
Viña Magna - Cropu
99.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
100.
Israel NÚÑEZ BATICÓN
Kaiku
101.
Roberto LAISEKA JAIO
Euskaltel - Euskadi
102.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
103.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam
104.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam
105.
Isidro CERRATO LOPEZ
3 Molinos Resort
106.
Mikel ELGEZABAL FERNANDEZ
Atom
107.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
108.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos
109.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Viña Magna - Cropu
110.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Orbea
111.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Comunidad Valenciana
112.
Pedro MARTINEZ
3 Molinos Resort
113.
Fernando HERRERO GUTIERREZ
Grupo Nicolas Mateos
114.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Viña Magna - Cropu
115.
Dailos Manuel DIAZ ARMAS
Orbea
116.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
117.
Giovanni VISCONTI
Team Milram
118.
Mario DE SARRAGA ORVIZ
Relax - Gam 11'55"
119.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Atom 16'06"
120.
Juan Jose ABRIL MERINO
Viña Magna - Cropu
121.
Antonio GARCIA GONZALEZ
Massi 17'37"
122.
Daniel BECKE
Team Milram 18'47"
123.
Joseba ZUMETA ETXABE
Orbea 18'49"
124.
Javier MORENO BAZÁN
Grupo Nicolas Mateos 20'13"
125.
Victor Manuel GARCIA ESTEVEZ
Grupo Nicolas Mateos

Race information

Start, finish: Estella - Estella

Distance: 191 km

Date: 1 April 2006