Season Calendar 2006

Season calendar for year
Filter races by country
Filter races by category
Filter races by minimum stars
Date Race Winner
January
18/01 - 22/01
Tour Down Under (2.HC)
stages
Simon GERRANS
30/01 - 03/02
Tour of Qatar (2.1)
stages
Tom BOONEN
31/01
G.P. d'Ouverture - La Marseillaise (1.1)
Baden COOKE
February
01/02 - 05/02
Etoile de Bessèges (2.1)
stages
Frederik WILLEMS
12/02 - 16/02
Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol (2.1)
stages
Carlos GARCÍA QUESADA
14/02
Trofeo Laigueglia (1.HC)
Alessandro BALLAN
15/02 - 19/02
Volta ao Algarve (2.1)
stages
Joao CABREIRA
18/02
Tour du Haut-Var (1.1)
Pietro CAUCCHIOLI
19/02 - 26/02
Tour of California (2.1)
stages
Floyd LANDIS
21/02 - 25/02
Volta a la Comunitat Valenciana (2.1)
stages
Antonio COLÓM MAS
25/02
Omloop Het Volk (1.HC)
Philippe GILBERT
26/02
Kuurne - Brussel - Kuurne (1.1)
Nick NUYENS
26/02
Clásica de Almería (1.1)
Francisco PÉREZ SANCHEZ
26/02
G.P. Città de Lugano (1.1)
Paolo BETTINI
March
01/03 - 05/03
Vuelta a Murcia (2.1)
stages
Santos GONZALEZ CAPILLA
01/03
Memorial Samyn - Fayt-le-Franc (1.1)
Renaud DION
03/03 - 05/03
Driedaagse van West-Vlaanderen (2.1)
stages
Niko EECKHOUT
04/03
Milano - Torino (1.HC)
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
05/03 - 12/03
Paris - Nice (2.PT)
stages
Floyd LANDIS
08/03 - 14/03
Tirreno - Adriatico (2.PT)
stages
Thomas DEKKER
15/03
Nokere Koerse (1.1)
Bert ROESEMS
17/03
Classic Loire-Atlantique (1.1)
Sergey KOLESNIKOV
18/03
Milano - Sanremo (1.PT)
Filippo POZZATO
19/03
Cholet-Pays de la Loire (1.1)
Christopher SUTTON
19/03
La Roue Tourangelle (1.1)
Sergey KOLESNIKOV
22/03
Dwars door België (1.1)
Frederik VEUCHELEN
25/03
E3 Prijs Vlaanderen (1.HC)
Tom BOONEN
25/03 - 26/03
Critérium International (2.HC)
stages
Ivan BASSO
26/03
Brabantse Pijl (1.HC)
Óscar FREIRE GÓMEZ
28/03 - 30/03
Driedaagse De Panne (2.HC)
stages
Leif HOSTE
31/03
Route Adélie de Vitré (1.1)
Samuel DUMOULIN
April
01/04
Hel van het Mergelland (1.1)
Mikhaylo KHALILOV
01/04
G.P. Miguel Induráin (1.HC)
Fabian WEGMANN
02/04
Ronde van Vlaanderen (1.PT)
Tom BOONEN
03/04 - 08/04
Vuelta al Pais Vasco (2.PT)
stages
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
04/04 - 08/04
Circuit de la Sarthe-Pays de Loire (2.1)
stages
Stefan SCHUMACHER
05/04
Gent - Wevelgem (1.PT)
Thor HUSHOVD
06/04
G.P. Pino Cerami (1.1)
Sebastian LANGEVELD
08/04
Ronde van Drenthe (1.1)
Markus EICHLER
09/04
Klasika Primavera de Amorebieta (1.1)
Carlos SASTRE CANDIL
09/04
Paris - Roubaix (1.PT)
Fabian CANCELLARA
12/04
Scheldeprijs - Schoten (1.HC)
Tom BOONEN
13/04
G.P. de Denain (1.1)
Jimmy CASPER
15/04
Tour du Finistère (1.1)
Sergey KOLESNIKOV
16/04
Tro-Bro Léon (1.1)
Mark RENSHAW
16/04
Amstel Gold Race (1.PT)
Fränk SCHLECK
17/04
Rund um Köln (1.1)
Christian KNEES
18/04 - 21/04
Giro del Trentino (2.1)
stages
Damiano CUNEGO
18/04
Paris - Camembert (1.1)
Anthony GESLIN
19/04
La Flèche Wallonne (1.PT)
Alejandro VALVERDE BELMONTE
23/04
Liège - Bastogne - Liège (1.PT)
Alejandro VALVERDE BELMONTE
23/04
Giro dell'Appennino (1.1)
Rinaldo NOCENTINI
25/04 - 30/04
Tour de Romandie (2.PT)
stages
Cadel EVANS
29/04
G.P. Industria e Artigianato (1.1)
Damiano CUNEGO
30/04
Giro della Toscane (1.1)
Przemysław NIEMIEC
May
01/05
Rund um den Henninger Turm (1.HC)
Stefano GARZELLI
03/05 - 07/05
4 Jours de Dunkerque (2.HC)
stages
Roberto PETITO
06/05 - 28/05
Giro d'Italia (GT)
stages
Ivan BASSO
11/05 - 15/05
Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid (2.1)
stages
Sergio ESCOBAR ROURE
15/05 - 21/05
Volta Ciclista a Catalunya (2.PT)
stages
David CAÑADA GRACIA
25/05
Tour de Vendée (1.1)
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
27/05
G.P. de Plumelec - Morbihan (1.1)
Cédric HERVE
31/05 - 04/06
Tour de Luxembourg (2.HC)
stages
Christian VAN DE VELDE
June
03/06
Memorial Marco Pantani (1.1)
Daniele BENNATI
04/06 - 11/06
Critérium du Dauphiné Libéré (2.PT)
stages
Levi LEIPHEIMER
04/06
Grosser Preis des Kantons Aargau - Gippingen (1.HC)
Beat ZBERG
07/06
Veenendaal - Veenendaal (1.HC)
Tom BOONEN
10/06 - 18/06
Tour de Suisse (2.PT)
stages
Jan ULLRICH
15/06 - 18/06
Route du Sud (2.1)
stages
Thomas VOECKLER
21/06
Noord Nederland Tour (1.1)
Aart VIERHOUTEN
July
01/07 - 23/07
Tour de France (GT)
stages
Óscar PEREIRO SÍO
03/07 - 09/07
Österreich-Rundfahrt (2.1)
stages
Thomas DANIELSON
24/07 - 28/07
Tour de la Région Wallonne (2.HC)
stages
Fabrizio GUIDI
25/07
Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika (1.1)
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
30/07
Vattenfall Cyclassics Hamburg (1.PT)
Óscar FREIRE GÓMEZ
August
01/08 - 09/08
Deutschland Rundfahrt (2.PT)
stages
Jens VOIGT
05/08
Giro del Lazio (1.HC)
Giuliano FIGUERAS
06/08
Trofeo Matteotti (1.1)
Ruslan PIDGORNYY
12/08
Clasica San Sebastian (1.PT)
Xavier FLORENCIO CABRÉ
15/08
Tre Valli Varesine (1.HC)
Stefano GARZELLI
16/08 - 23/08
Eneco Tour of Benelux (2.PT)
stages
Stefan SCHUMACHER
16/08
Coppa Agostoni / Giro della Brianza (1.1)
Alessandro BERTOLINI
23/08
Druivenkoers - Overijse (1.1)
Russell DOWNING
26/08 - 17/09
Vuelta a España (GT)
stages
Alexandre VINOKOUROV
26/08
Giro del Veneto (1.1)
Rinaldo NOCENTINI
27/08
GP Ouest France - Plouay (1.PT)
Vincenzo NIBALI
29/08
Schaal Sels (1.1)
Preben VAN HECKE
29/08 - 03/09
Tour of Britain (2.1)
stages
Martin PEDERSEN
September
02/09
Coppa Placci (1.1)
Rinaldo NOCENTINI
03/09
Giro della Romagna (1.1)
Santo ANZA
03/09
G.P. Jef Scherens - Leuven (1.1)
Marcel SIEBERG
04/09 - 10/09
Tour de Pologne (2.PT)
stages
Stefan SCHUMACHER
09/09
Paris - Bruxelles (1.HC)
Robbie MCEWEN
10/09
G.P. de Fourmies (1.HC)
Philippe GILBERT
15/09
Kampioenschap van Vlaanderen - Koolskamp (1.1)
Niko EECKHOUT
17/09
G.P. d'Isbergues (1.1)
Cédric VASSEUR
21/09
World Championships Time Trial (WCTT)
Fabian CANCELLARA
23/09
Profronde van Midden-Zeeland (1.1)
Steven DE JONGH
24/09
World Championships Road Race (WCRR)
Paolo BETTINI
28/09 - 01/10
Circuit Franco-Belge (2.1)
stages
Kevin VAN IMPE
October
01/10
Züri Metzgete (1.PT)
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
03/10
Münsterland Giro (1.1)
Paul MARTENS
05/10
Paris - Bourges (1.1)
Thomas VOECKLER
07/10
Giro dell'Emilia (1.HC)
Davide REBELLIN
08/10
Paris - Tours (1.PT)
Frédéric GUESDON
08/10
G.P. Bruno Beghelli (1.1)
Sergio MARINANGELI
12/10
Giro del Piemonte (1.HC)
Daniele BENNATI
14/10
Giro di Lombardia (1.PT)
Paolo BETTINI
15/10
Chrono des Nations (1.1)
Raivis BELOHVOŠČIKS
17/10
Nationale Sluitingsprijs Putte-Kapellen (1.1)
Gorik GARDEYN
22/10
Japan Cup (1.HC)
Riccardo RICCÒ