2.1

Tour of Qatar 2006  |  General Classification    

5th edition

General Classification

30 January 2006 - 3 February 2006

Rider Team Time
1.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic 17h02'20"
2.
Erik ZABEL
Team Milram 00'11"
3.
Aurélien CLERC
Phonak Hearing Systems 00'30"
4.
Robert HUNTER
Phonak Hearing Systems 00'40"
5.
Fabrizio GUIDI
Phonak Hearing Systems
6.
Matti BRESCHEL
Team CSC 00'41"
7.
Steven DE JONGH
Quick Step - Innergetic
8.
Nicolas JALABERT
Phonak Hearing Systems 00'43"
9.
Nick INGELS
Davitamon - Lotto 00'44"
10.
Aart VIERHOUTEN
Skil - Shimano
11.
Sebastian LANG
Gerolsteiner
12.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano 00'46"
13.
Maarten TJALLINGII
Skil - Shimano 00'50"
14.
Fabian CANCELLARA
Team CSC
15.
Guido TRENTI
Quick Step - Innergetic 01'26"
16.
Stuart O'GRADY
Team CSC 02'17"
17.
Christophe DETILLOUX
Francaise des Jeux
18.
Leon VAN BON
Davitamon - Lotto
19.
Erik DEKKER
Rabobank 02'33"
20.
Matteo TOSATTO
Quick Step - Innergetic 02'50"
21.
Marcel SIEBERG
Team Wiesenhof Akud 03'33"
22.
Enrico POITSCHKE
Team Milram 04'00"
23.
Sebastian SIEDLER
Team Milram 04'04"
24.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic 04'31"
25.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Innergetic 05'47"
26.
Servais KNAVEN
Quick Step - Innergetic 05'57"
27.
Luke ROBERTS
Team CSC 10'47"
28.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 11'04"
29.
Wouter VAN MECHELEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 11'47"
30.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 12'10"
31.
Uroš MURN
Phonak Hearing Systems 12'26"
32.
Bernhard EISEL
Francaise des Jeux 12'57"
33.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner 13'07"
34.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare 13'21"
35.
Gert STEEGMANS
Davitamon - Lotto 13'23"
36.
Geert OMLOOP
Unibet.com 13'27"
37.
Christian KNEES
Team Milram 13'34"
38.
Martin PEDERSEN
Team CSC 14'14"
39.
Paride GRILLO
Ceramica Panaria - Navigare 14'17"
40.
Rik REINERINK
Skil - Shimano 14'22"
41.
Luca ASCANI
Naturino - Sapore Di Mare 14'23"
42.
Martin MÜLLER
Team Milram 14'43"
43.
Alexandr DYMOVSKIKH
Cycling Team Capec 15'04"
44.
Lars MICHAELSEN
Team CSC 15'05"
45.
Gerben LÖWIK
Rabobank 15'08"
46.
Jan BOVEN
Rabobank 15'18"
47.
Murilo Antonio FISCHER
Naturino - Sapore Di Mare 15'52"
48.
Hans DEKKERS
Agritubel 15'59"
49.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit par Telephone 16'24"
50.
Kevin VAN IMPE
Quick Step - Innergetic 16'50"
51.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner 17'44"
52.
Lilian JÉGOU
Francaise des Jeux
53.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
54.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC 18'40"
55.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux 19'00"
56.
Frédéric FINOT
Francaise des Jeux 19'10"
57.
Jukka VASTARANTA
Rabobank 19'53"
58.
René WEISSINGER
Skil - Shimano 19'55"
59.
Gorik GARDEYN
Unibet.com 20'07"
60.
Matteo PRIAMO
Ceramica Panaria - Navigare
61.
Graeme BROWN
Rabobank 20'15"
62.
Wim DE VOCHT
Davitamon - Lotto 20'34"
63.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux 21'01"
64.
Frank HØJ
Gerolsteiner 21'11"
65.
David BOUCHER
Unibet.com 21'23"
66.
Sergio MARINANGELI
Naturino - Sapore Di Mare 21'31"
67.
Stefan COHNEN
Naturino - Sapore Di Mare 21'43"
68.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 22'18"
69.
Carlo WESTPHAL
Team Wiesenhof Akud 22'59"
70.
Evert VERBIST
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 24'29"
71.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 24'32"
72.
Bart VANHEULE
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 24'52"
73.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Paul Versan 25'23"
74.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC 25'40"
75.
Niko EECKHOUT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 25'48"
76.
Cyrille MONNERAIS
Francaise des Jeux 26'00"
77.
Benjamin JOHNSON
Agritubel 26'05"
78.
Moisés ALDAPE CHÁVEZ
Ceramica Panaria - Navigare 26'10"
79.
Nico MATTAN
Davitamon - Lotto 27'15"
80.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel
81.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 27'29"
82.
Mathieu HEIJBOER
Cofidis, Le Credit par Telephone 27'49"
83.
Brett LANCASTER
Ceramica Panaria - Navigare 28'01"
84.
Maarten DEN BAKKER
Team Milram 28'16"
85.
Paul MARTENS
Skil - Shimano 28'54"
86.
Tim KLINGER
Team Wiesenhof Akud 29'03"
87.
Benoit SINNER
Agritubel 29'05"
88.
David VITORIA
Phonak Hearing Systems
89.
Marc DE MAAR
Rabobank 29'15"
90.
Chris HORNER
Davitamon - Lotto 29'50"
91.
Artur GAJEK
Team Wiesenhof Akud 30'41"
92.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud 30'56"
93.
Jeremy HUNT
Unibet.com 31'05"
94.
Andrey MIZOUROV
Cycling Team Capec 31'47"
95.
Ilya CHERNYSHOV
Cycling Team Capec 31'48"
96.
Camille BOUQUET
Unibet.com 31'52"
97.
Jan KUYCKX
Davitamon - Lotto 33'18"
98.
Fabrice PATANCHON
Francaise des Jeux 34'05"
99.
Arno WALLAARD
Skil - Shimano 34'50"
100.
Ralf GRABSCH
Team Milram 35'53"
101.
Florian STALDER
Phonak Hearing Systems 36'27"
102.
Aitor GALDÓS ALONSO
Ceramica Panaria - Navigare 37'06"
103.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner 37'19"
104.
Nicolas ROCHE
Cofidis, Le Credit par Telephone 37'39"
105.
Ryder HESJEDAL
Phonak Hearing Systems 39'08"
106.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 40'50"
107.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit par Telephone
108.
Gilles CANOUET
Agritubel 41'24"
109.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Credit par Telephone 41'35"
110.
Erwin THIJS
Unibet.com 43'25"
111.
Kurt VAN DE WOUWER
Unibet.com 43'36"
112.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Ceramica Panaria - Navigare
113.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 44'58"
114.
Nicolas CROSBIE
Agritubel 46'20"
115.
Felix ODEBRECHT
Team Wiesenhof Akud 46'31"
116.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Ceramica Panaria - Navigare
117.
Gabriele COLOMBO
Naturino - Sapore Di Mare
118.
Alexey ZAITSEV
Cycling Team Capec 48'43"
119.
Christian LEBEN
Team Wiesenhof Akud
120.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com 51'07"
121.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare 51'38"
122.
Alexey LYALKO
Cycling Team Capec 1h01'21"
123.
Dmitriy GRUZDEV
Cycling Team Capec 1h02'00"