1.1

Trofeo Pollença 2006

1st edition

(149.6k) 149.6 km

7 February 2006

Rider Team Time
1.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Comunidad Valenciana 3h47'24"
2.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Comunidad Valenciana 00'01"
3.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic 00'03"
4.
David MUÑOZ BAÑÓN
Comunidad Valenciana
5.
Koos MOERENHOUT
Phonak Hearing Systems
6.
Fränk SCHLECK
Team CSC
7.
Jon BRU PASCAL
Kaiku 00'07"
8.
Antonio COLÓM MAS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
9.
Rodrigo GARCIA RENA
Kaiku 00'09"
10.
Dario David CIONI
Liquigas 00'13"
11.
Michael BOOGERD
Rabobank 00'15"
12.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
13.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi 00'18"
14.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir 00'21"
15.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Comunidad Valenciana 00'31"
16.
Thomas DEKKER
Rabobank
17.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 00'36"
18.
Jorge AZANZA SOTO
Kaiku 00'46"
19.
Andy SCHLECK
Team CSC 00'48"
20.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 00'51"
21.
Josep JUFRE POU
Davitamon - Lotto 00'52"
22.
Jose Mario ALMAGRO VALERO
Relax - Gam
23.
Joost POSTHUMA
Rabobank
24.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
25.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Andalucia - Paul Versan
26.
Francisco CABELLO LUQUE
Andalucia - Paul Versan
27.
Victor Manuel GARCIA ESTEVEZ
Grupo Nicolas Mateos 00'56"
28.
Gerardo Luis FERNANDEZ
Vina Magna - Cropu 00'58"
29.
Juan GOMIS LÓPEZ
Comunidad Valenciana 00'59"
30.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam
31.
Vicente PEIRO MARQUENO
Comunidad Valenciana
32.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 01'02"
33.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team 01'08"
34.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 01'17"
35.
Hubert SCHWAB
Quick Step - Innergetic 01'18"
36.
Johan VAN SUMMEREN
Davitamon - Lotto 01'19"
37.
Theo ELTINK
Rabobank 01'24"
38.
Jesús DEL NERO MONTES
3 Molinos Resort
39.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
40.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems 01'29"
41.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Credit par Telephone 01'43"
42.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Kaiku 01'50"
43.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems 01'57"
44.
Iñigo CUESTA
Team CSC 02'02"
45.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
Kaiku
46.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 02'11"
47.
Grischa NIERMANN
Rabobank
48.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
49.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems 02'44"
50.
Bernhard KOHL
T-Mobile Team 02'51"
51.
Luis FERNANDEZ OLIVEIRA
Phonak Hearing Systems 02'53"
52.
Filippo POZZATO
Quick Step - Innergetic 02'55"
53.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 02'58"
54.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam
55.
Matthias RUSS
Gerolsteiner 03'23"
56.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team 03'25"
57.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 03'47"
58.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Phonak Hearing Systems
59.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir
60.
José Adrián BONILLA
Comunidad Valenciana
61.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 03'52"
62.
Thomas ZIEGLER
T-Mobile Team 04'13"
63.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 05'48"
64.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems 13'02"
65.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 13'30"
66.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner 11'19"
67.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Vina Magna - Cropu
68.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak Hearing Systems
69.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
70.
Antonio OLMO MENACHO
Comunidad Valenciana
71.
Victor HERNANDEZ BEATA
Grupo Nicolas Mateos
72.
Javier MORENO BAZÁN
Grupo Nicolas Mateos
73.
Bram DE GROOT
Rabobank
74.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank
75.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
76.
Jaume ROVIRA POUS
Andalucia - Paul Versan
77.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Paul Versan
78.
Pieter WEENING
Rabobank
79.
Yury TROFIMOV
Omnibike Dynamo Moscow
80.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic
81.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
82.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step - Innergetic
83.
Toni TAULER
3 Molinos Resort
84.
Jan HRUŠKA
3 Molinos Resort
85.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Saunier Duval - Prodir
86.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
87.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
88.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
89.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
90.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance
91.
Antonio BERASATEGUI SAEZ DE ZUAZOLA
Kaiku
92.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Kaiku
93.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Kaiku
94.
Israel NÚÑEZ BATICÓN
Kaiku
95.
Javier BENITEZ POMARES
Grupo Nicolas Mateos 15'16"
96.
Marc WAUTERS
Rabobank
97.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto
98.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto
99.
Andrea PERON
Team CSC
100.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC
101.
David KOPP
Gerolsteiner
102.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana
103.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner
104.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Paul Versan
105.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
106.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
107.
Jose Antonio BANOS BALLESTER
3 Molinos Resort
108.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Paul Versan
109.
Romero Jesus BUENDIA
3 Molinos Resort
110.
Pedro Luis MARICHALAR FERNANDEZ
Andalucia - Paul Versan
111.
Ruben LORCA JIMENEZ
3 Molinos Resort
112.
Jose HERRADA LOPEZ
Vina Magna - Cropu
113.
Isidro CERRATO LOPEZ
3 Molinos Resort
114.
Carlos CAPITAN
Vina Magna - Cropu
115.
Sergio ESCOBAR ROURE
Grupo Nicolas Mateos
116.
Carlos TORRENT TARRES
Vina Magna - Cropu
117.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Comunidad Valenciana
118.
Vyacheslav VILKOV
Omnibike Dynamo Moscow
119.
Fernando HERRERO GUTIERREZ
Grupo Nicolas Mateos
120.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance
121.
Gilberto SIMONI
Saunier Duval - Prodir
122.
David NAVAS CHICA
Ag2r Prévoyance
123.
Koldo GIL PÉREZ
Saunier Duval - Prodir
124.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam
125.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir
126.
Arkaitz DURAN AROCA
Saunier Duval - Prodir
127.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
128.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 28'29"
129.
Fernando SERRANO SANCHEZ
Kaiku
130.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
131.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
132.
Lloyd MONDORY
Ag2r Prévoyance 31'42"
133.
Joseba AGUIRREZABALA AIESTARAN
Grupo Nicolas Mateos
134.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos
135.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Vina Magna - Cropu
136.
Oscar GRAU
Vina Magna - Cropu
137.
Samuel DUMOULIN
Ag2r Prévoyance
138.
Jesus TENDERO MARCOS
Vina Magna - Cropu
139.
Jordi RIERA
3 Molinos Resort 41'29"

Race information

Start, finish: (149.6k)

Distance: 149.6 km

Date: 7 February 2006