1.1

Trofeo Pollença 2007

2nd edition

Pollença - Mirador des Colomer 149.6 km

13 February 2007

Rider Team Time
1.
Thomas DEKKER
Rabobank 3h55'43"
2.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team 00'02"
3.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
4.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Karpin Galicia
5.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 00'07"
6.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 00'10"
7.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team 00'12"
8.
José Adrián BONILLA
Fuerteventura - Canarias
9.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team
10.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Caisse d'Epargne
11.
Jorge FERRIO LUQUE
Andalucia - Cajasur
12.
Pieter WEENING
Rabobank
13.
Matthias RUSS
Gerolsteiner 00'16"
14.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Karpin Galicia
15.
Alberto CONTADOR VELASCO
Discovery Channel Pro Cycling Team
16.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic
17.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
18.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam
19.
Antonio COLÓM MAS
Astana
20.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam 00'36"
21.
Remmert WIELINGA
Saunier Duval - Prodir 00'39"
22.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
23.
Tim KLINGER
Gerolsteiner
24.
Thomas ZIEGLER
T-Mobile Team
25.
Joan LLANERAS ROSSELLÓ
Elite without contract
26.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
27.
Juan Carlos FERNANDEZ MORA
Extremadura - Spiuk
28.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
29.
Sergio ESCOBAR ROURE
Grupo Nicolas Mateos
30.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Viña Magna - Cropu
31.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 00'54"
32.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne 00'57"
33.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea - Oreka S.D.A.
34.
Fernando TORRES MARTIN
Extremadura - Spiuk 01'00"
35.
Javier ECHARRI MARIN
Grupo Nicolas Mateos 01'04"
36.
David MARTÍN PERIBAÑEZ
Viña Magna - Cropu
37.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura - Spiuk 01'06"
38.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi 01'08"
39.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
40.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Astana 01'12"
41.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 01'19"
42.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur 01'22"
43.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
44.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
45.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 01'29"
46.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 01'33"
47.
Danilo DI LUCA
Liquigas 01'43"
48.
Ivan SANTAROMITA
Quick Step - Innergetic
49.
Jesus RAMIREZ TORRES
Extremadura - Spiuk
50.
Erik ZABEL
Team Milram
51.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
52.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
53.
Iker MEZO ASKARGORTA
Orbea - Oreka S.D.A. 01'55"
54.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Fuerteventura - Canarias 02'26"
55.
Luis Roberto ALVAREZ MARTIN
Viña Magna - Cropu 02'32"
56.
Stephen CUMMINGS
Discovery Channel Pro Cycling Team 02'52"
57.
Trent LOWE
Discovery Channel Pro Cycling Team
58.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team 02'53"
59.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne 02'55"
60.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step - Innergetic
61.
Christian KNEES
Team Milram 02'58"
62.
Antonio OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur 03'23"
63.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 03'48"
64.
Joost POSTHUMA
Rabobank 05'06"
65.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
66.
Francisco MANCEBO
Relax - Gam
67.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
68.
Patrick CALCAGNI
Liquigas 05'26"
69.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
70.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Fuerteventura - Canarias 05'41"
71.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas 06'37"
72.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel 10'55"
73.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur
74.
Oleg CHUZHDA
Fuerteventura - Canarias
75.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team
76.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
77.
Gorka AMURIZA GUMUCIO
Grupo Nicolas Mateos
78.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
79.
Toni TAULER
Elite without contract 13'06"
80.
David MUNTANER JUANEDA
Elite without contract
81.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur 13'49"
82.
Aaron VILLEGAS TRAPAGA
Orbea - Oreka S.D.A.
83.
Alberto RODRÍGUEZ OLIVER
Viña Magna - Cropu
84.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
85.
Martin MÜLLER
Team Milram
86.
Maxim GOUROV
Astana
87.
Igor ABAKOUMOV
Astana
88.
David GARCÍA DAPENA
Karpin Galicia
89.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Gam
90.
Inigo LAZKANO IRIONDO
Orbea - Oreka S.D.A.
91.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Agritubel
92.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Fuerteventura - Canarias
93.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Karpin Galicia
94.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
95.
Eloy TERUEL ROVIRA
Grupo Nicolas Mateos
96.
Max VAN HEESWIJK
Rabobank
97.
Ángel VICIOSO ARCOS
Relax - Gam
98.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
99.
Marc DE MAAR
Rabobank
100.
Gerben LÖWIK
Rabobank
101.
Matej JURČO
Team Milram
102.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
103.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura - Spiuk
104.
Johannes FRÖHLINGER
Gerolsteiner
105.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
106.
David MILLAR
Saunier Duval - Prodir
107.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
108.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic 16'42"
109.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic
110.
Jan HRUŠKA
Relax - Gam
111.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Cajasur
112.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
113.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Extremadura - Spiuk
114.
Isidro NOZAL VEGA
Karpin Galicia 17'59"
115.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Karpin Galicia 20'15"
116.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos 21'51"
117.
Tomas VAITKUS
Discovery Channel Pro Cycling Team 25'19"
118.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Saunier Duval - Prodir 25'31"
119.
Servais KNAVEN
T-Mobile Team
120.
Niki TERPSTRA
Team Milram
121.
Bernhard EISEL
T-Mobile Team
122.
Marcel SIEBERG
Team Milram
123.
Jesús DEL NERO MONTES
Saunier Duval - Prodir
124.
Carlos TORRENT TARRES
Viña Magna - Cropu
125.
Alexey KOLESSOV
Astana
126.
Jose Antonio BANOS BALLESTER
Grupo Nicolas Mateos
127.
Sergei IVANOV
Astana
128.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Relax - Gam
129.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
130.
Koen DE KORT
Astana
131.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
132.
Roberto BARRIENTOS
Orbea - Oreka S.D.A.
133.
David BELDA GARCÍA
Fuerteventura - Canarias
134.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
135.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi
136.
Egoitz MURGOITIO
Grupo Nicolas Mateos
137.
Julien MAZET
Astana
138.
Iván MELERO COCO
Orbea - Oreka S.D.A.
139.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team
140.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Orbea - Oreka S.D.A.
141.
William WALKER
Rabobank
142.
Joseba ZUMETA ETXABE
Orbea - Oreka S.D.A.
143.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
144.
Unai URIBARRI
Euskaltel - Euskadi
145.
Miquel ALZAMORA
Elite without contract
146.
Brad ARMSTRONG
Orbea - Oreka S.D.A.
147.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
148.
Iker FLORES GALARZA
Fuerteventura - Canarias
149.
Eduard VORGANOV
Karpin Galicia
150.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
151.
Rubens BERTOGLIATI
Saunier Duval - Prodir
152.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner
153.
Jose Antonio ARROYO RAMIREZ
Extremadura - Spiuk
154.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
155.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur
156.
David ABAL DIEGO
Karpin Galicia
157.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Karpin Galicia

Race information

Start, finish: Pollença - Mirador des Colomer

Distance: 149.6 km

Date: 13 February 2007