1.1

Trofeo Cala Millor - Cala Bona 2006

15th edition

Cala Millor - Cala Bona 159.4 km

6 February 2006

Rider Team Time
1.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 3h45'53"
2.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
3.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic
4.
Francesco CHICCHI
Quick Step - Innergetic
5.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
6.
Luca PAOLINI
Liquigas
7.
Jesús DEL NERO MONTES
3 Molinos Resort
8.
Lloyd MONDORY
Ag2r Prévoyance
9.
Antonio COLÓM MAS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
10.
Alberto BENITO GUERREIRO
3 Molinos Resort
11.
Javier BENITEZ POMARES
Grupo Nicolas Mateos
12.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems
13.
Oscar GRAU
Viña Magna - Cropu
14.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir
15.
Sascha URWEIDER
Phonak Hearing Systems
16.
Ivan TERENINE
Omnibike Dynamo Moscow
17.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
18.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
19.
Jorge AZANZA SOTO
Kaiku
20.
Henk VOGELS
Davitamon - Lotto
21.
Pedro Luis MARICHALAR FERNÁNDEZ
Andalucia - Paul Versan
22.
David NAVAS CHICA
Ag2r Prévoyance
23.
Mathew HAYMAN
Rabobank
24.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
25.
David MUÑOZ BAÑÓN
Comunidad Valenciana
26.
Rodrigo GARCIA RENA
Kaiku
27.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
28.
Sergio ESCOBAR ROURE
Grupo Nicolas Mateos
29.
Pablo URTASUN PÉREZ
Kaiku
30.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
31.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems
32.
Fränk SCHLECK
Team CSC
33.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Kaiku
34.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Kaiku
35.
Bram DE GROOT
Rabobank
36.
Alexei MARKOV
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
37.
Ángel EDO ALSINA
Andalucia - Paul Versan
38.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
39.
Nicola LODA
Liquigas
40.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
41.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance
42.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak Hearing Systems
43.
Francisco CABELLO LUQUE
Andalucia - Paul Versan
44.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir
45.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Paul Versan
46.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Comunidad Valenciana
47.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance
48.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
49.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi
50.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
51.
Josep JUFRE POU
Davitamon - Lotto
52.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Paul Versan
53.
Eduard VORGANOV
Omnibike Dynamo Moscow
54.
Gerardo Luis FERNANDEZ
Viña Magna - Cropu
55.
Fernando HERRERO GUTIERREZ
Grupo Nicolas Mateos
56.
Theo ELTINK
Rabobank
57.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Comunidad Valenciana
58.
David KOPP
Gerolsteiner
59.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Paul Versan
60.
Juan GOMIS LÓPEZ
Comunidad Valenciana
61.
Samuel DUMOULIN
Ag2r Prévoyance
62.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
63.
Toni TAULER
3 Molinos Resort
64.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Viña Magna - Cropu
65.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team
66.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
67.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems
68.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
69.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak Hearing Systems
70.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam
71.
Carlos TORRENT TARRES
Viña Magna - Cropu
72.
Koos MOERENHOUT
Phonak Hearing Systems
73.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
74.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Comunidad Valenciana
75.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto
76.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC
77.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
78.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
79.
Jesus TENDERO MARCOS
Viña Magna - Cropu
80.
Andy SCHLECK
Team CSC
81.
Charles DIONNE
Saunier Duval - Prodir
82.
Victor Manuel GARCIA ESTEVEZ
Grupo Nicolas Mateos
83.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team
84.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
85.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
86.
Oleg CHUZHDA
Comunidad Valenciana
87.
Santos GONZALEZ CAPILLA
3 Molinos Resort
88.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
89.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
90.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Paul Versan
91.
Joseba AGUIRREZABALA AIESTARAN
Grupo Nicolas Mateos
92.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
93.
Rafael CASERO MORENO
3 Molinos Resort
94.
Ivan GILMARTIN HERNANGOMEZ
Kaiku
95.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
96.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems
97.
Isidro CERRATO LOPEZ
3 Molinos Resort
98.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
99.
Carlos CAPITAN
Viña Magna - Cropu
100.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
101.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Comunidad Valenciana
102.
Hubert SCHWAB
Quick Step - Innergetic
103.
Michael ALBASINI
Liquigas
104.
Marco MILESI
Liquigas
105.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
106.
Vyacheslav VILKOV
Omnibike Dynamo Moscow
107.
Javier RUIZ DE LARRINAGA IBANEZ
Kaiku
108.
Iban IRIONDO URANGA
Euskaltel - Euskadi
109.
Johan VAN SUMMEREN
Davitamon - Lotto
110.
Fernando SERRANO SÁNCHEZ
Kaiku
111.
Jesús BUENDIA ROMERO
3 Molinos Resort
112.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
113.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
114.
Israel NÚÑEZ BATICÓN
Kaiku
115.
Wim VANSEVENANT
Davitamon - Lotto
116.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems
117.
Javier MORENO BAZÁN
Grupo Nicolas Mateos
118.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
119.
Antonio OLMO MENACHO
Comunidad Valenciana
120.
Victor HERNANDEZ BEATA
Grupo Nicolas Mateos
121.
Carlos ZARATE FERNANDEZ
Saunier Duval - Prodir
122.
Peter VAN PETEGEM
Davitamon - Lotto
123.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
124.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Viña Magna - Cropu
125.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Viña Magna - Cropu
126.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Andalucia - Paul Versan
127.
Yury TROFIMOV
Omnibike Dynamo Moscow
128.
Juan Jose ABRIL MERINO
Viña Magna - Cropu
129.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Saunier Duval - Prodir
130.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
131.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
132.
Alexis RODRIGUEZ HERNANDEZ
3 Molinos Resort
133.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
134.
Jose Mario ALMAGRO VALERO
Relax - Gam
135.
Joost POSTHUMA
Rabobank
136.
Jean-Patrick NAZON
Ag2r Prévoyance
137.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
138.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team
139.
Mario DE SARRAGA ORVIZ
Relax - Gam
140.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana
141.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
142.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
143.
Iker LEONET IZA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
144.
Wouter WEYLANDT
Quick Step - Innergetic
145.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
146.
Arkaitz DURÁN AROCA
Saunier Duval - Prodir
147.
Iñigo CUESTA
Team CSC
148.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos
149.
Michael BOOGERD
Rabobank
150.
Jorge FERRIO LUQUE
3 Molinos Resort
151.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
152.
Filippo POZZATO
Quick Step - Innergetic
153.
José Adrián BONILLA
Comunidad Valenciana
154.
Thomas DEKKER
Rabobank
155.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
156.
Marc WAUTERS
Rabobank
157.
Andrea PERON
Team CSC
158.
Sven MONTGOMERY
Gerolsteiner
159.
Ivan SANTAROMITA
Quick Step - Innergetic
160.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
161.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto
162.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
163.
Ivan SELEDKOV
Omnibike Dynamo Moscow
164.
Niels SCHEUNEMAN
Rabobank
165.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems
166.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam
167.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
168.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic 00'27"
169.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team 00'33"
170.
Bernhard KOHL
T-Mobile Team 00'36"
171.
Jens VOIGT
Team CSC 00'51"
172.
Andrey KLYUEV
Omnibike Dynamo Moscow
173.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner
174.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam
175.
Dario David CIONI
Liquigas
176.
Davide BRAMATI
Quick Step - Innergetic
177.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
178.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
179.
Vladislav BORISOV
Omnibike Dynamo Moscow
180.
Juan Carlos FERNANDEZ MORA
Grupo Nicolas Mateos
181.
Piotr MAZUR
Saunier Duval - Prodir 02'01"
182.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Kaiku 03'05"
183.
Jose Rafael MARTINEZ CASTILLO
Relax - Gam 08'51"
184.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Andalucia - Paul Versan

Race information

Start, finish: Cala Millor - Cala Bona

Distance: 159.4 km

Date: 6 February 2006