1.1

Trofeo Cala Millor - Cala Bona 2007

16th edition

Cala Millor - Cala Bona 159.4 km

12 February 2007

Rider Team Time
1.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Caisse d'Epargne 3h52'28"
2.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
3.
Tomas VAITKUS
Discovery Channel Pro Cycling Team
4.
Marcel SIEBERG
Team Milram
5.
Wouter WEYLANDT
Quick Step - Innergetic
6.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
7.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Karpin Galicia
8.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir
9.
Enrico GASPAROTTO
Liquigas
10.
Jesús DEL NERO MONTES
Saunier Duval - Prodir
11.
Bernhard EISEL
T-Mobile Team
12.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Karpin Galicia
13.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
14.
Guennadi MIKHAILOV
Astana
15.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
16.
Sergio ESCOBAR ROURE
Grupo Nicolas Mateos
17.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea - Oreka S.D.A.
18.
José Adrián BONILLA
Fuerteventura - Canarias
19.
Max VAN HEESWIJK
Rabobank
20.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura - Spiuk
21.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team
22.
David KOPP
Gerolsteiner
23.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
24.
Stephen CUMMINGS
Discovery Channel Pro Cycling Team
25.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
26.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
27.
Martin MÜLLER
Team Milram
28.
Gianni MEERSMAN
Discovery Channel Pro Cycling Team
29.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
30.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
31.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team
32.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Saunier Duval - Prodir
33.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
34.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
35.
Gerben LÖWIK
Rabobank
36.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
37.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
38.
André KORFF
T-Mobile Team
39.
Pieter WEENING
Rabobank
40.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
41.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic
42.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Andalucia - Cajasur
43.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Viña Magna - Cropu
44.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
45.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
46.
Joseba ZUMETA ETXABE
Orbea - Oreka S.D.A.
47.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Agritubel
48.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Karpin Galicia
49.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
50.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
51.
David GARCÍA DAPENA
Karpin Galicia
52.
Christian KNEES
Team Milram
53.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
54.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
55.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir
56.
Iban MAYO DIEZ
Saunier Duval - Prodir
57.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic
58.
Marc DE MAAR
Rabobank
59.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team
60.
Thomas DEKKER
Rabobank
61.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Discovery Channel Pro Cycling Team
62.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
63.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team
64.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
65.
Sebastian LANG
Gerolsteiner 00'08"
66.
Oscar GATTO
Gerolsteiner 00'16"
67.
Filippo POZZATO
Liquigas 00'24"
68.
Guido TRENTI
Liquigas 00'29"
69.
Luca PAOLINI
Liquigas
70.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 00'32"
71.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner
72.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas 01'12"
73.
Danilo DI LUCA
Liquigas
74.
Kai REUS
Rabobank 01'25"
75.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team 02'48"
76.
Toni TAULER
Elite without contract
77.
Asier FERNANDEZ MATEOS
Orbea - Oreka S.D.A.
78.
Michael SCHÄR
Astana
79.
Servais KNAVEN
T-Mobile Team
80.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Orbea - Oreka S.D.A.
81.
Fernando TORRES MARTIN
Extremadura - Spiuk
82.
Miquel ALZAMORA
Elite without contract
83.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
84.
David MUNTANER JUANEDA
Elite without contract
85.
Jan HRUŠKA
Relax - Gam
86.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur
87.
Thomas FREI
Astana
88.
Alberto RODRÍGUEZ OLIVER
Viña Magna - Cropu
89.
Pedro ROMERO OCAMPO
Extremadura - Spiuk
90.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur
91.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Elite without contract
92.
Jorge FERRIO LUQUE
Andalucia - Cajasur
93.
Juan Carlos FERNANDEZ MORA
Extremadura - Spiuk
94.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
95.
Gregory RAST
Astana
96.
Steve MORABITO
Astana
97.
Eduard VORGANOV
Karpin Galicia
98.
Gorka AMURIZA GUMUCIO
Grupo Nicolas Mateos
99.
Aaron KEMPS
Astana
100.
Ángel VICIOSO ARCOS
Relax - Gam
101.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel
102.
Gaizka LASA LARRAYA
Karpin Galicia
103.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Cajasur
104.
Koen DE KORT
Astana
105.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
106.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
107.
Johannes FRÖHLINGER
Gerolsteiner
108.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team
109.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi
110.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Orbea - Oreka S.D.A.
111.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur
112.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Fuerteventura - Canarias
113.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
114.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
115.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur
116.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Fuerteventura - Canarias
117.
Brad ARMSTRONG
Orbea - Oreka S.D.A.
118.
Joan LLANERAS ROSSELLÓ
Elite without contract
119.
Jesus RAMIREZ TORRES
Extremadura - Spiuk
120.
Linas BALČIŪNAS
Agritubel
121.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team
122.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam
123.
Denis KUDASHEV
Relax - Gam
124.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos
125.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
126.
Sebastien PORTAL
Caisse d'Epargne
127.
Erik ZABEL
Team Milram
128.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Relax - Gam
129.
Ralf GRABSCH
Team Milram
130.
Carlos TORRENT TARRES
Viña Magna - Cropu
131.
Remmert WIELINGA
Saunier Duval - Prodir
132.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Karpin Galicia
133.
Vicente PEIRO MARQUENO
Grupo Nicolas Mateos
134.
Juan Jose ABRIL MERINO
Viña Magna - Cropu
135.
Iván MELERO COCO
Orbea - Oreka S.D.A.
136.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
137.
Aaron VILLEGAS TRAPAGA
Orbea - Oreka S.D.A.
138.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
139.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
140.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura - Spiuk
141.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Grupo Nicolas Mateos
142.
Ivan SANTAROMITA
Quick Step - Innergetic
143.
Assan BAZAYEV
Astana
144.
Sergei IVANOV
Astana
145.
Alexei MARKOV
Caisse d'Epargne
146.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
147.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
148.
Enrique MATA
Viña Magna - Cropu
149.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Extremadura - Spiuk
150.
Javier MORENO BAZÁN
Extremadura - Spiuk
151.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur
152.
Antonio OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
153.
Luis FERNANDEZ OLIVEIRA
Karpin Galicia
154.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
155.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Karpin Galicia
156.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Agritubel
157.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Agritubel
158.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic
159.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic
160.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
161.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
162.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step - Innergetic
163.
Antonio PIEDRA PEREZ
Fuerteventura - Canarias
164.
Eloy TERUEL ROVIRA
Grupo Nicolas Mateos
165.
Peter VAN PETEGEM
Quick Step - Innergetic
166.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
167.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
168.
Unai URIBARRI
Euskaltel - Euskadi 06'07"
169.
David MARTÍN PERIBAÑEZ
Viña Magna - Cropu
170.
Miguel OCHOA GONZALEZ
Grupo Nicolas Mateos
171.
Jose Antonio ARROYO RAMIREZ
Extremadura - Spiuk
172.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Fuerteventura - Canarias
173.
Javier CHERRO MOLINA
Fuerteventura - Canarias
174.
Dailos Manuel DIAZ ARMAS
Fuerteventura - Canarias
175.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
176.
Iban IRIONDO URANGA
Euskaltel - Euskadi
177.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
178.
Benoît JOACHIM
Astana
179.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Karpin Galicia
180.
Ivan GILMARTIN HERNANGOMEZ
Viña Magna - Cropu
181.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi
182.
Asier MAEZTU
Elite without contract 07'45"
183.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
184.
Niki TERPSTRA
Team Milram
185.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Gam
186.
Jose Rafael MARTINEZ CASTILLO
Relax - Gam
187.
Jesus TENDERO MARCOS
Viña Magna - Cropu
188.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
189.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Fuerteventura - Canarias
190.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
191.
Jose Antonio BANOS BALLESTER
Grupo Nicolas Mateos
192.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
193.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam 16'21"
194.
Igor ROMERO ETXEBARRIA
Orbea - Oreka S.D.A.
195.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Relax - Gam

Race information

Start, finish: Cala Millor - Cala Bona

Distance: 159.4 km

Date: 12 February 2007