1.1

Trofeo Cala Millor - Cala Bona 2008

17th edition

(162.7k) 162.7 km

11 February 2008

Rider Team Time
1.
Graeme BROWN
Rabobank 3h53'52"
2.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef
3.
Gert STEEGMANS
Quick Step
4.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
5.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
6.
Tomas VAITKUS
Astana
7.
Aitor PEREZ ARRIETA
Extremadura
8.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
9.
Antonio COLÓM MAS
Astana 00'03"
10.
Bram SCHMITZ
van Vliet EBH Elshof
11.
Gerben LÖWIK
Rabobank
12.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi
13.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
14.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
15.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
16.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
17.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
18.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step
19.
Matteo CARRARA
Quick Step
20.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
21.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Andalucia - Cajasur
22.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
23.
Sébastien JOLY
Francaise des Jeux
24.
Kevin DE WEERT
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
25.
Nick NUYENS
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
26.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
27.
David DE LA FUENTE RASILLA
Scott - American Beef
28.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano
29.
Clement LHOTELLERIE
Skil - Shimano
30.
Fabien BACQUET
Skil - Shimano
31.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
32.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
33.
Grischa NIERMANN
Rabobank
34.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
35.
Mathieu HEIJBOER
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
36.
Rafael VALLS FERRI
Scott - American Beef
37.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
38.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
39.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
40.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Burgos Monumental
41.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
42.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur
43.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
44.
Stephan SCHRECK
Gerolsteiner
45.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
46.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
47.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
48.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
49.
Maarten WYNANTS
Quick Step
50.
Davide VIGANO
Quick Step
51.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura
52.
Giovanni VISCONTI
Quick Step
53.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Scott - American Beef
54.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
55.
Rik VERBRUGGHE
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
56.
Joost VAN LEIJEN
van Vliet EBH Elshof
57.
Koen DE KORT
Astana
58.
Joost POSTHUMA
Rabobank
59.
Johnny HOOGERLAND
van Vliet EBH Elshof
60.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
61.
Tom LEEZER
Rabobank
62.
Thomas FREI
Astana
63.
Kevin VAN IMPE
Quick Step
64.
Benoît JOACHIM
Astana
65.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux
66.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
67.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
68.
Arkaitz DURÁN AROCA
Scott - American Beef
69.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur
70.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
71.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Burgos Monumental 00'20"
72.
Pedro MERINO CRIADO
A - Style Somn
73.
Luis Roberto ALVAREZ MARTIN
Burgos Monumental
74.
José Vicente TORIBIO ALCOLEA
Burgos Monumental
75.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Scott - American Beef
76.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia
77.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
78.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
79.
Rikke DIJKXHOORN
van Vliet EBH Elshof
80.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos Monumental
81.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
82.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur
83.
Pedro GUTIERREZ ALVAREZ
Burgos Monumental
84.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
85.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
86.
Asier MAEZTU
Elite without contract
87.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
88.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur
89.
Joan LLANERAS ROSSELLÓ
Elite without contract
90.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
91.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura
92.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
93.
Roel EGELMEERS
van Vliet EBH Elshof
94.
Jarno GMELICH MEIJLING
van Vliet EBH Elshof
95.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Extremadura
96.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
97.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux
98.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
99.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana
100.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
101.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
NGC Medical - OTC Industria Porte
102.
Radek BEČKA
PSK Whirlpool - Author
103.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
104.
Antonio MIGUEL PARRA
Elite without contract
105.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
106.
Andrés Avelino ANTUÑA CORO
Burgos Monumental
107.
David ABAL DIEGO
Xacobeo Galicia
108.
Frank HØJ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
109.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
110.
Jaime GARCIA LATORRE
Extremadura
111.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Extremadura
112.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner 00'31"
113.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool - Author
114.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool - Author
115.
Jaume ROVIRA POUS
Extremadura 00'34"
116.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner 00'39"
117.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
118.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
119.
František KLOUČEK
PSK Whirlpool - Author
120.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne
121.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
122.
Ruben MARTÍNEZ HERNÁNDEZ
Elite without contract 00'45"
123.
Maurice VRIJMOED
van Vliet EBH Elshof 01'08"
124.
Dennis KREDER
van Vliet EBH Elshof
125.
Raul SANTAMARTA
Burgos Monumental
126.
Martin MATA CABELLO
Burgos Monumental
127.
Dmitri KONYCHEV
Elite without contract
128.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step
129.
Jesus RAMIREZ TORRES
Extremadura 01'17"
130.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
Andalucia - Cajasur
131.
Francisco Javier IRIARTE GARRO
Burgos Monumental 01'19"
132.
Vojtěch DLOUHÝ
PSK Whirlpool - Author
133.
Sebastian LANG
Gerolsteiner 01'24"
134.
Toni TAULER
Elite without contract 01'36"
135.
Miquel ALZAMORA
Elite without contract
136.
Ruben LOBATO ELVIRA
Scott - American Beef
137.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Xacobeo Galicia
138.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia
139.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
140.
Fabrice PATANCHON
Caisse d'Epargne
141.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
142.
Robert WAGNER
Skil - Shimano 01'41"
143.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
144.
René ANDRLE
PSK Whirlpool - Author
145.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author
146.
René HASELBACHER
Astana 01'50"
147.
David DEROO
Skil - Shimano 01'57"
148.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
149.
Jan BOVEN
Rabobank 02'21"
150.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 02'23"
151.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur 02'46"
152.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
153.
Petr KUBIAS
PSK Whirlpool - Author 02'48"
154.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool - Author
155.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Extremadura 02'56"
156.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 03'48"
157.
Ronan VAN ZANDBEEK
van Vliet EBH Elshof 03'53"
158.
Hector GONZALEZ BAEZA
Scott - American Beef 10'35"
159.
Tom STUBBE
Francaise des Jeux

Race information

Start, finish: (162.7k)

Distance: 162.7 km

Date: 11 February 2008