1.1

Trofeo Cala Millor 2009

18th edition

Cala Millor 176.5 km

9 February 2009

Rider Team Time
1.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 4h09'02"
2.
Graeme BROWN
Rabobank
3.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
4.
Daniele BENNATI
Liquigas
5.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
6.
Francisco José PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
7.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step
8.
Tom LEEZER
Rabobank
9.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
10.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
11.
Gerald CIOLEK
Team Milram
12.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
13.
Jérôme PINEAU
Quick Step
14.
Arjen Pieter DE BAAT
van Vliet EBH Elshof
15.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
16.
Eric BAUMANN
Team Nutrixxion Sparkasse
17.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
18.
Antonio COLÓM MAS
Team Katusha
19.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
20.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC
21.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
22.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
23.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
24.
Rafael VALLS FERRI
Burgos Monumental - Castilla y Leon
25.
Björn THURAU
Elk Haus
26.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
27.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
28.
Joachim TOLLES
Team Kuota - Indeland
29.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
30.
Davide MALACARNE
Quick Step
31.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
32.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
33.
Daniel SESMA
Orbea
34.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
35.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
36.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus
37.
Mathew HAYMAN
Rabobank
38.
Jon MOZLEY
Plowman Craven - Madison
39.
Joseba LARRALDE ALZUGARAY
Orbea
40.
Dennis POHL
Team Kuota - Indeland
41.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
42.
Eneko ECHEVERZ CARTE
Orbea
43.
Thomas MURRAY
Plowman Craven - Madison
44.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
45.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea
46.
Dries DEVENYNS
Quick Step
47.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus
48.
Stefan VREUGDENHIL
van Vliet EBH Elshof
49.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia Cajasur
50.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
51.
Ján VALACH
Elk Haus
52.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
53.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo
54.
Stefan GANSER
Team Kuota - Indeland
55.
Markus FOTHEN
Team Milram
56.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
57.
Laurens TEN DAM
Rabobank
58.
Matteo TOSATTO
Quick Step
59.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
60.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
61.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
62.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
63.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
64.
Pedro FERNANDEZ HERMIDA
Xacobeo Galicia
65.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
66.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
67.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
68.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
69.
Stefan RUCKER
Elk Haus
70.
Sergei IVANOV
Team Katusha
71.
Tom BARRAS
Plowman Craven - Madison
72.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne 00'14"
73.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
74.
Gert STEEGMANS
Team Katusha
75.
Jean Mitja SCHLÜTER
Team Nutrixxion Sparkasse
76.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
77.
Wolfgang MURER
Elk Haus
78.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
79.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur
80.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
81.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
82.
Mauro FACCI
Quick Step
83.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
84.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
85.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
86.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
87.
Miguel MINGUEZ AYALA
Orbea
88.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
89.
Esteban PLAZA MIRA
Andalucia Cajasur
90.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia 00'17"
91.
Matthias BRÄNDLE
Elk Haus 00'18"
92.
Alexander GOTTFRIED
Team Kuota - Indeland
93.
Linus GERDEMANN
Team Milram
94.
Evan OLIPHANT
Endura Racing
95.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
96.
Eriz RUIZ DE ERENTXUN ANTETARA
Orbea
97.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse
98.
Markus EICHLER
Team Milram
99.
Frederik WILLEMS
Liquigas
100.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur
101.
Enrique MATA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
102.
Michael KURTH
Team Kuota - Indeland
103.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos Monumental - Castilla y Leon
104.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Andalucia Cajasur
105.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
106.
Wim STROETINGA
Team Milram
107.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
108.
Jochen SUMMER
Elk Haus
109.
Wesley KREDER
van Vliet EBH Elshof
110.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
111.
Nick NUYENS
Rabobank
112.
Martin MÜLLER
Team Milram
113.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
114.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
115.
Kenny DEHAES
Silence - Lotto
116.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
117.
Fabian WEGMANN
Team Milram
118.
Christian PFANNBERGER
Team Katusha
119.
Joost VAN LEIJEN
van Vliet EBH Elshof
120.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Rock Racing
121.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne
122.
Andrés Avelino ANTUÑA CORO
Burgos Monumental - Castilla y Leon
123.
Stefan PARINUSSA
Team Nutrixxion Sparkasse
124.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos Monumental - Castilla y Leon
125.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
126.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
127.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas 00'28"
128.
Andreas SCHILLINGER
Team Nutrixxion Sparkasse 00'29"
129.
Martin VELITS
Team Milram
130.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
131.
Serguei KLIMOV
Team Katusha 00'31"
132.
Bram SCHMITZ
van Vliet EBH Elshof 00'33"
133.
Eloy TERUEL ROVIRA
Contentpolis - Ampo 00'35"
134.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia Cajasur 00'40"
135.
Jeffrey WIERSMA
van Vliet EBH Elshof 00'42"
136.
Dennis KREDER
van Vliet EBH Elshof
137.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne 00'45"
138.
Enrico FRANZOI
Liquigas 00'49"
139.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
140.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 00'56"
141.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC 01'20"
142.
Valerio AGNOLI
Liquigas 01'37"
143.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Contentpolis - Ampo 01'41"
144.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
145.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
146.
Clemens FANKHAUSER
Elk Haus
147.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
148.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur
149.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas
150.
Roman KREUZIGER
Liquigas
151.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia Cajasur
152.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
153.
Dominique CORNU
Quick Step 02'06"
154.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC 02'41"
155.
Hector ESPASANDIN RAMA
Xacobeo Galicia 02'43"
156.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus 03'29"
157.
Jesper ASSELMAN
van Vliet EBH Elshof 03'55"
158.
Thomas BONTENACKELS
Team Kuota - Indeland 05'12"
159.
Ross CREBER
Endura Racing 05'37"
160.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur 05'48"
161.
Raul SANTAMARTA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
162.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
163.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea 06'01"
164.
Romain SICARD
Orbea
165.
Paul MARTENS
Rabobank
166.
Rick FLENS
Rabobank
167.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse 06'23"
168.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse
169.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC 09'02"
170.
Olivier JOHR
Team Kuota - Indeland
171.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland
172.
Ronan VAN ZANDBEEK
van Vliet EBH Elshof 09'03"
173.
Jose Carlos VALDEZ CALVA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
174.
Mikel ILUNDAIN TIRAPU
Orbea
175.
Sylwester SZMYD
Liquigas 11'15"
176.
Bas STAMSNIJDER
van Vliet EBH Elshof 12'25"

Race information

Start, finish: Cala Millor

Distance: 176.5 km

Date: 9 February 2009