1.1

Trofeo Cala Millor 2010

19th edition

Cala Millor 173.5 km

8 February 2010

Rider Team Time
1.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 4h14'21"
2.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia
3.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
4.
Robert FÖRSTER
Team Milram
5.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
6.
Jens KEUKELEIRE
Cofidis, Le Credit en Ligne
7.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
8.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
9.
Kevyn ISTA
Cofidis, Le Credit en Ligne
10.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
11.
Nikolas MAES
Quick Step
12.
Tom LEEZER
Rabobank
13.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto
14.
David VITORIA
Footon - Servetto
15.
Dario CATALDO
Quick Step
16.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
17.
Eric BAUMANN
Team NetAPP
18.
Jon ABERASTURI IZAGA
Orbea
19.
Wim STROETINGA
Team Milram
20.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank
21.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano
22.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon
23.
Oscar GRAU
Burgos 2016 - Castilla y Leon
24.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
25.
Remco TE BRAKE
van Vliet EBH Elshof
26.
Francisco José PACHECO TORRES
Xacobeo Galicia
27.
Davide MALACARNE
Quick Step
28.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
29.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
30.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
Elite without contract
31.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
32.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur
33.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
34.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
35.
Bas KRAUWEL
van Vliet EBH Elshof
36.
Stefan VREUGDENHIL
van Vliet EBH Elshof
37.
Thomas FOTHEN
Team Milram
38.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Footon - Servetto
39.
Rikke DIJKXHOORN
van Vliet EBH Elshof
40.
Pascual ORENGO LOPEZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
41.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto
42.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Xacobeo Galicia
43.
Vidal CELIS ZABALA
Footon - Servetto
44.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Elite without contract
45.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto
46.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
47.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
48.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
49.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
50.
Jérôme PINEAU
Quick Step
51.
Pablo BERNAL
Elite without contract
52.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
53.
Christoph PFINGSTEN
van Vliet EBH Elshof
54.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea
55.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
56.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto
57.
Timon SEUBERT
Team NetAPP
58.
Mikel LANDA MEANA
Orbea
59.
Markus FOTHEN
Team Milram
60.
Bart VAN HAAREN
van Vliet EBH Elshof
61.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP
62.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step
63.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano
64.
Job VISSERS
Skil - Shimano
65.
Dries DEVENYNS
Quick Step
66.
Christian KNEES
Team Milram
67.
Jean-Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto
68.
Luke ROBERTS
Team Milram
69.
Michele MERLO
Footon - Servetto
70.
Anders LUND
Team Saxo Bank
71.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
72.
Eloy TERUEL ROVIRA
Elite without contract
73.
Jakub DANACIK
PSK Whirlpool - Author
74.
Francesco REDA
Quick Step
75.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia
76.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
77.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
78.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
79.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
80.
Rodrigo GARCIA RENA
Xacobeo Galicia
81.
Julien FOUCHARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
82.
Glenn D'HOLLANDER
Omega Pharma - Lotto
83.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
84.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Footon - Servetto
85.
Bram TANKINK
Rabobank
86.
Juan José COBO ACEBO
Caisse d'Epargne
87.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
88.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
89.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
90.
Marc REYNES MIMO
PSK Whirlpool - Author
91.
Raul SANTAMARTA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
92.
Benat URAIN EPELDE
Orbea
93.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur
94.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Xacobeo Galicia
95.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia - Cajasur
96.
Carlos TORRENT TARRES
Elite without contract
97.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
98.
Sjoerd KOUWENHOVEN
van Vliet EBH Elshof
99.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
100.
František KLOUČEK
PSK Whirlpool - Author
101.
Dominik ROELS
Team Milram
102.
Tony GALLOPIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
103.
Nick NUYENS
Rabobank
104.
Kalle KRIIT
Cofidis, Le Credit en Ligne
105.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
106.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto
107.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
108.
Thomas BERKHOUT
van Vliet EBH Elshof
109.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
110.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha
111.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
112.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia - Cajasur
113.
Frederik WILMANN
Skil - Shimano
114.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
115.
Laurens TEN DAM
Rabobank
116.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool - Author
117.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur
118.
Egor SILIN
Team Katusha
119.
Martin HEBÍK
PSK Whirlpool - Author
120.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
121.
Mauro FACCI
Quick Step
122.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP
123.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur
124.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
125.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia
126.
Marzio BRUSEGHIN
Caisse d'Epargne
127.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos 2016 - Castilla y Leon
128.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
129.
Huub DUYN
Team NetAPP
130.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
131.
Leopold KÖNIG
PSK Whirlpool - Author
132.
Vojtěch DLOUHÝ
PSK Whirlpool - Author
133.
Sander OOSTLANDER
van Vliet EBH Elshof
134.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
135.
Adrian SAEZ
Orbea
136.
Kai REUS
Rabobank
137.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 00'22"
138.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
139.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
140.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
141.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
142.
Kim KIRCHEN
Team Katusha 00'30"
143.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team HTC - Columbia 00'34"
144.
Lars BOOM
Rabobank 00'36"
145.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea 00'56"
146.
Tony MARTIN
Team HTC - Columbia 01'51"
147.
Andoni LAFUENTE
Elite without contract 02'02"
148.
František RABOŇ
Team HTC - Columbia 02'30"
149.
Noel MARTIN INFANTE
Orbea
150.
Toni TAULER
Elite without contract
151.
David MUNTANER JUANEDA
Elite without contract
152.
Albert TORRES BARCELO
Elite without contract
153.
Dimitri CLAEYS
Team NetAPP
154.
Daniel SCHORN
Team NetAPP
155.
Petr KALTOFEN
PSK Whirlpool - Author
156.
Jose Carlos LARA ARJONILLA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
157.
Markus EICHLER
Team Milram
158.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author
159.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
160.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
161.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon -4h14'21"
162.
Thomas Patrick FAIERS
Footon - Servetto 02'30"
163.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon
164.
Iván MELERO COCO
Burgos 2016 - Castilla y Leon
165.
André STEENSEN
Team Saxo Bank
166.
Andrés Avelino ANTUÑA CORO
Burgos 2016 - Castilla y Leon
167.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
168.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia
169.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
170.
Charles WEGELIUS
Omega Pharma - Lotto
171.
Tom STUBBE
Omega Pharma - Lotto
172.
Iban LEANIZBARRUTIA CRUZ
Elite without contract
173.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia
174.
Marco CORTI
Footon - Servetto
175.
Richie PORTE
Team Saxo Bank
176.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
177.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Cajasur
178.
Cheng JI
Skil - Shimano
179.
Long JIN
Skil - Shimano
180.
Grischa NIERMANN
Rabobank
181.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
182.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool - Author
183.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
184.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
185.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
186.
Addy ENGELS
Quick Step
187.
David DEROO
Skil - Shimano
188.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea 04'19"
189.
Ronan VAN ZANDBEEK
van Vliet EBH Elshof 04'26"
190.
Nico KEINATH
Team NetAPP 05'20"
191.
Bastien DELROT
Team NetAPP
192.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea 06'07"

Race information

Start, finish: Cala Millor

Distance: 173.5 km

Date: 8 February 2010