1.1

Trofeo Cala Millor 2011

20th edition

Son Servera - Cala Millor 172.4 km

7 February 2011

Rider Team Time
1.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervélo 4h04'11"
2.
John DEGENKOLB
HTC - Highroad
3.
Leigh HOWARD
HTC - Highroad
4.
Klaas LODEWYCK
Omega Pharma - Lotto
5.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
6.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano
7.
Daniel SCHORN
Team NetAPP
8.
Robert WAGNER
Leopard Trek
9.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
10.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
11.
Oscar GRAU
Burgos 2016 - Castilla y Leon
12.
Jon ABERASTURI IZAGA
Orbea Continental
13.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team
14.
Jens KEUKELEIRE
Cofidis, Le Credit en Ligne
15.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon
16.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia Caja Granada
17.
Robbie MCEWEN
Team RadioShack
18.
Kevyn ISTA
Cofidis, Le Credit en Ligne
19.
Nikias ARNDT
LKT Team Brandenburg
20.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano
21.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Caja Rural
22.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank Cycling Team
23.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
24.
Murilo Antonio FISCHER
Team Garmin - Cervélo 00'07"
25.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto 00'10"
26.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto
27.
Niki TERPSTRA
Quick Step Cycling Team
28.
Maxime VANTOMME
Katusha Team
29.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team
30.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Elite without contract
31.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
32.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
33.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
34.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
35.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
36.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea Continental
37.
Sergio ESCOBAR ROURE
Elite without contract
38.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
39.
Sven VANDOUSSELAERE
Omega Pharma - Lotto
40.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
41.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
42.
Asier MAEZTU
Elite without contract
43.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank Cycling Team
44.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea Continental
45.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
46.
Gert DOCKX
Omega Pharma - Lotto
47.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia Caja Granada
48.
Arturo MORA ORTIZ
Caja Rural
49.
Eloy RUIZ PINTO
Andalucia Caja Granada
50.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
51.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Quick Step Cycling Team
52.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Caja Rural
53.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon
54.
Eric BAUMANN
Team NetAPP
55.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP
56.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Caja Granada
57.
Loic AUBERT
Price Your Bike
58.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
59.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Euskaltel - Euskadi
60.
Bernhard OBERHOLZER
Price Your Bike
61.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
62.
Ruben JIMENEZ VENTOSA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
63.
Samuel HORSTMANN
Price Your Bike
64.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
65.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
66.
Maarten NEYENS
Omega Pharma - Lotto
67.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Rabobank Cycling Team
68.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
69.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
70.
Juan José COBO ACEBO
Geox - TMC
71.
Michael BÄR
Team NetAPP
72.
Aleksejs SARAMOTINS
Cofidis, Le Credit en Ligne
73.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
74.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
75.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team
76.
Elias SCHMÄH
Price Your Bike
77.
Andreas RUTISHAUSER
Price Your Bike
78.
Dries DEVENYNS
Quick Step Cycling Team
79.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek
80.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
81.
Egor SILIN
Katusha Team
82.
Petr IGNATENKO
Katusha Team
83.
Eloy TERUEL ROVIRA
Elite without contract
84.
Geoffroy LEQUATRE
Team RadioShack
85.
Andreas KLÖDEN
Team RadioShack
86.
Michał KWIATKOWSKI
Team RadioShack
87.
Oleg CHUZHDA
Caja Rural
88.
Brice FEILLU
Leopard Trek
89.
Linus GERDEMANN
Leopard Trek
90.
Maxime MONFORT
Leopard Trek
91.
Artem OVECHKIN
Katusha Team
92.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
93.
Jens DEBUSSCHERE
Omega Pharma - Lotto
94.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Team Garmin - Cervélo
95.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Team RadioShack
96.
Jakob STEIGMILLER
Thüringer Energie Team
97.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
98.
Peter VELITS
HTC - Highroad
99.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Caja Rural
100.
Jose Luis CANO LOSA
Andalucia Caja Granada
101.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia Caja Granada
102.
Ruben MARTÍNEZ HERNÁNDEZ
Caja Rural
103.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia Caja Granada
104.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
105.
Marco PINOTTI
HTC - Highroad
106.
Pascual ORENGO LOPEZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
107.
Nicolas SCHNYDER
Price Your Bike
108.
Victor DE LA PARTE
Caja Rural
109.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Burgos 2016 - Castilla y Leon
110.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia Caja Granada
111.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team
112.
David DE LA FUENTE RASILLA
Geox - TMC
113.
David BLANCO RODRIGUEZ
Geox - TMC
114.
Cheng JI
Skil - Shimano
115.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Geox - TMC
116.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
117.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
118.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Caja Rural
119.
Timon SEUBERT
Team NetAPP
120.
Sébastien ROSSELER
Team RadioShack
121.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team 00'30"
122.
Lukas KALT
Price Your Bike
123.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team RadioShack
124.
Victor CABEDO
Orbea Continental
125.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
126.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP
127.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
128.
Aritz BAGÜÉS KALPARSORO
Orbea Continental
129.
Marc DE MAAR
Quick Step Cycling Team
130.
David BELDA GARCÍA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
131.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Caja Granada
132.
Tony GALLOPIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
133.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad
134.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Caja Granada
135.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
136.
Martin VELITS
HTC - Highroad
137.
Daniel HENGGELER
Price Your Bike
138.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
139.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
140.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
141.
Robert HUNTER
Team RadioShack
142.
František RABOŇ
HTC - Highroad
143.
Tejay VAN GARDEREN
HTC - Highroad
144.
Denis MENCHOV
Geox - TMC
145.
Matthias BRÄNDLE
Geox - TMC
146.
Arkaitz DURÁN AROCA
Geox - TMC
147.
Lionel WÜST
Price Your Bike
148.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
149.
Erik MOHS
Nutrixxion Sparkasse
150.
Henning BOMMEL
LKT Team Brandenburg
151.
Christopher JENNINGS
Burgos 2016 - Castilla y Leon
152.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea Continental
153.
Jakob FUGLSANG
Leopard Trek
154.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team
155.
Andy SCHLECK
Leopard Trek
156.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team RadioShack
157.
Noel MARTIN INFANTE
Orbea Continental
158.
Fränk SCHLECK
Leopard Trek
159.
Jan TRATNIK
Quick Step Cycling Team
160.
Sebastián MORA VEDRI
Elite without contract
161.
Oliver ZAUGG
Leopard Trek
162.
Craig LEWIS
HTC - Highroad
163.
Benjamin KING
Team RadioShack
164.
Vladimir KARPETS
Katusha Team
165.
David MUNTANER JUANEDA
Elite without contract
166.
Pablo BERNAL
Elite without contract
167.
Marcel WYSS
Geox - TMC
168.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
169.
Frederik WILLEMS
Omega Pharma - Lotto
170.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
171.
Giampaolo CHEULA
Geox - TMC
172.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team
173.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team
174.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team
175.
Steven COZZA
Team NetAPP 00'44"
176.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano 00'46"
177.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
178.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
179.
Christian VAN DE VELDE
Team Garmin - Cervélo 00'50"
180.
Stefan SCHÄFER
LKT Team Brandenburg 00'51"
181.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP
182.
Andreas DIETZIKER
Team NetAPP
183.
Martijn MAASKANT
Team Garmin - Cervélo 01'21"
184.
Tony MARTIN
HTC - Highroad 01'28"
185.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Orbea Continental 01'30"
186.
Adrian SAEZ
Orbea Continental
187.
Andy CAPPELLE
Quick Step Cycling Team

Race information

Start, finish: Son Servera - Cala Millor

Distance: 172.4 km

Date: 7 February 2011