1.1

Trofeo Mallorca 2006

8th edition

Palma - Palma 100 km

5 February 2006

Rider Team Time
1.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 2h09'17"
2.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems
3.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
4.
Javier BENITEZ POMARES
Grupo Nicolas Mateos
5.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
6.
Bram DE GROOT
Rabobank
7.
Henk VOGELS
Davitamon - Lotto
8.
Francesco CHICCHI
Quick Step - Innergetic
9.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic
10.
Luca PAOLINI
Liquigas
11.
Jesús DEL NERO MONTES
3 Molinos Resort
12.
Juan Jose ABRIL MERINO
Viña Magna - Cropu
13.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic
14.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
15.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
16.
Pablo URTASUN PÉREZ
Kaiku
17.
Pedro Luis MARICHALAR FERNÁNDEZ
Andalucia - Paul Versan
18.
Ángel EDO ALSINA
Andalucia - Paul Versan
19.
Lloyd MONDORY
Ag2r Prévoyance
20.
Oscar GRAU
Viña Magna - Cropu
21.
Sergio ESCOBAR ROURE
Grupo Nicolas Mateos
22.
Alberto BENITO GUERREIRO
3 Molinos Resort
23.
David NAVAS CHICA
Ag2r Prévoyance
24.
Thomas ZIEGLER
T-Mobile Team
25.
Charles DIONNE
Saunier Duval - Prodir
26.
David MUÑOZ BAÑÓN
Comunidad Valenciana
27.
Francisco CABELLO LUQUE
Andalucia - Paul Versan
28.
Eduard VORGANOV
Omnibike Dynamo Moscow
29.
Mario DE SARRAGA ORVIZ
Relax - Gam
30.
José Adrián BONILLA
Comunidad Valenciana
31.
Ivan TERENINE
Omnibike Dynamo Moscow
32.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Andalucia - Paul Versan
33.
Antonio COLÓM MAS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
34.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
35.
Jon BRU PASCAL
Kaiku
36.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir
37.
Martin MATA CABELLO
Grupo Nicolas Mateos
38.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
39.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
40.
Julio GARCIA BRAVO
3 Molinos Resort
41.
Fernando HERRERO GUTIERREZ
Grupo Nicolas Mateos
42.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir
43.
Toni TAULER
3 Molinos Resort
44.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
45.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team
46.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Comunidad Valenciana
47.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Viña Magna - Cropu
48.
Gerardo Luis FERNANDEZ
Viña Magna - Cropu
49.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
50.
Andrey KLYUEV
Omnibike Dynamo Moscow
51.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems
52.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam
53.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
54.
Carlos TORRENT TARRES
Viña Magna - Cropu
55.
Jorge AZANZA SOTO
Kaiku
56.
Carlos ZARATE FERNANDEZ
Saunier Duval - Prodir
57.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Comunidad Valenciana
58.
Vicente PEIRO MARQUENO
Comunidad Valenciana
59.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
60.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Viña Magna - Cropu
61.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas
62.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Paul Versan
63.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
64.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Kaiku
65.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance
66.
Nicola LODA
Liquigas
67.
Juan GOMIS LÓPEZ
Comunidad Valenciana
68.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Paul Versan
69.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
70.
Niels SCHEUNEMAN
Rabobank
71.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
72.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Comunidad Valenciana
73.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Kaiku
74.
Steve MORABITO
Phonak Hearing Systems
75.
Eloy TERUEL ROVIRA
3 Molinos Resort
76.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Comunidad Valenciana
77.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Paul Versan
78.
Jesus TENDERO MARCOS
Viña Magna - Cropu
79.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team
80.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
81.
Mathew HAYMAN
Rabobank
82.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
83.
Michael ALBASINI
Liquigas
84.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank
85.
Carlos CAPITAN
Viña Magna - Cropu
86.
Mario José BOX QUINTO
3 Molinos Resort
87.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Paul Versan
88.
Rodrigo GARCIA RENA
Kaiku
89.
Koos MOERENHOUT
Phonak Hearing Systems
90.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
Kaiku
91.
Jose Antonio BANOS BALLESTER
3 Molinos Resort
92.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems
93.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
94.
Denis VORONTSOV
Omnibike Dynamo Moscow
95.
Johan VAN SUMMEREN
Davitamon - Lotto
96.
Jean-Patrick NAZON
Ag2r Prévoyance
97.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
98.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Andalucia - Paul Versan
99.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
100.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
101.
Nick GATES
Davitamon - Lotto
102.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
103.
Yury TROFIMOV
Omnibike Dynamo Moscow
104.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
105.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
106.
Wouter WEYLANDT
Quick Step - Innergetic
107.
Javier MORENO BAZÁN
Grupo Nicolas Mateos
108.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana
109.
Isidro CERRATO LOPEZ
3 Molinos Resort
110.
Jesús BUENDIA ROMERO
3 Molinos Resort
111.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
112.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance
113.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Saunier Duval - Prodir
114.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
115.
Antonio OLMO MENACHO
Comunidad Valenciana
116.
Alexei MARKOV
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
117.
Victor Manuel GARCIA ESTEVEZ
Grupo Nicolas Mateos
118.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
119.
Sven MONTGOMERY
Gerolsteiner
120.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
121.
Ivan SELEDKOV
Omnibike Dynamo Moscow
122.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
123.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner
124.
Arkaitz DURÁN AROCA
Saunier Duval - Prodir
125.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
126.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
127.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems
128.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
129.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems
130.
Bert GRABSCH
Phonak Hearing Systems
131.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam
132.
Andy SCHLECK
Team CSC
133.
Marc WAUTERS
Rabobank
134.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
135.
Antonio BERASATEGUI SAEZ DE ZUAZOLA
Kaiku
136.
Joost POSTHUMA
Rabobank
137.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team
138.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
139.
Fränk SCHLECK
Team CSC
140.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
141.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Innergetic
142.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
143.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
144.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
145.
Victor HERNANDEZ BEATA
Grupo Nicolas Mateos
146.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Viña Magna - Cropu
147.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
148.
Juan Carlos FERNANDEZ MORA
Grupo Nicolas Mateos
149.
Samuel DUMOULIN
Ag2r Prévoyance
150.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam
151.
Jose Mario ALMAGRO VALERO
Relax - Gam
152.
Grischa NIERMANN
Rabobank
153.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
154.
Jan HRUŠKA
3 Molinos Resort
155.
Iñigo CUESTA
Team CSC
156.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
157.
Israel NÚÑEZ BATICÓN
Kaiku
158.
Koldo GIL PÉREZ
Saunier Duval - Prodir
159.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
160.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Kaiku
161.
Unai URIBARRI
Euskaltel - Euskadi
162.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team
163.
Andrea PERON
Team CSC
164.
Filippo POZZATO
Quick Step - Innergetic
165.
Jens VOIGT
Team CSC
166.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
167.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC
168.
Dario David CIONI
Liquigas
169.
Vladislav BORISOV
Omnibike Dynamo Moscow
170.
Wim VANSEVENANT
Davitamon - Lotto
171.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto
172.
Peter VAN PETEGEM
Davitamon - Lotto
173.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto
174.
David KOPP
Gerolsteiner
175.
Jose Rafael MARTINEZ CASTILLO
Relax - Gam
176.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas 00'26"
177.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step - Innergetic 00'34"
178.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems 00'55"
179.
Sascha URWEIDER
Phonak Hearing Systems
180.
Josep JUFRE POU
Davitamon - Lotto 01'10"

Race information

Start, finish: Palma - Palma

Distance: 100 km

Date: 5 February 2006