1.1

Trofeo Mallorca 2007

9th edition

Palma de Mallorca - Palma de Mallorca 100 km

11 February 2007

Rider Team Time
1.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 1h57'08"
2.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
3.
Guennadi MIKHAILOV
Astana
4.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
5.
Enrico GASPAROTTO
Liquigas
6.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
7.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir
8.
Bernhard EISEL
T-Mobile Team
9.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Caisse d'Epargne
10.
Wouter WEYLANDT
Quick Step - Innergetic
11.
Tomas VAITKUS
Discovery Channel Pro Cycling Team
12.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Elite without contract
13.
Enrique MATA
Viña Magna - Cropu
14.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Relax - Gam
15.
Gregory RAST
Astana
16.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Karpin Galicia
17.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
18.
Erik ZABEL
Team Milram
19.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Orbea - Oreka S.D.A.
20.
Linas BALČIŪNAS
Agritubel
21.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
22.
Assan BAZAYEV
Astana
23.
Jesús DEL NERO MONTES
Saunier Duval - Prodir
24.
Koen DE KORT
Astana
25.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur
26.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team
27.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
28.
Denis KUDASHEV
Relax - Gam
29.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura - Spiuk
30.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
31.
Sergio ESCOBAR ROURE
Grupo Nicolas Mateos
32.
Fernando TORRES MARTIN
Extremadura - Spiuk
33.
Alexei MARKOV
Caisse d'Epargne
34.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
35.
Jorge FERRIO LUQUE
Andalucia - Cajasur
36.
José Adrián BONILLA
Fuerteventura - Canarias
37.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
38.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
39.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
40.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam
41.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Gam
42.
Andrey MIZOUROV
Astana
43.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi
44.
Maxim GOUROV
Astana
45.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
46.
Oscar GATTO
Gerolsteiner
47.
Alexey KOLESSOV
Astana
48.
Jesus TENDERO MARCOS
Viña Magna - Cropu
49.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Orbea - Oreka S.D.A.
50.
Joan LLANERAS ROSSELLÓ
Elite without contract
51.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
52.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
53.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
54.
Roberto BARRIENTOS
Orbea - Oreka S.D.A.
55.
Marcel SIEBERG
Team Milram
56.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
57.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team
58.
Iker MEZO ASKARGORTA
Orbea - Oreka S.D.A.
59.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir
60.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
61.
Martin MÜLLER
Team Milram
62.
Juan Carlos FERNANDEZ MORA
Extremadura - Spiuk
63.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
64.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Fuerteventura - Canarias
65.
David GARCÍA DAPENA
Karpin Galicia
66.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Fuerteventura - Canarias
67.
Gorka AMURIZA GUMUCIO
Grupo Nicolas Mateos
68.
Pedro ROMERO OCAMPO
Extremadura - Spiuk
69.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Fuerteventura - Canarias
70.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam
71.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Saunier Duval - Prodir
72.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
73.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
74.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur
75.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
76.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
77.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
78.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
79.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team
80.
Luis PEREZ ROMERO
Andalucia - Cajasur
81.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
82.
David MUÑOZ BAÑÓN
Fuerteventura - Canarias
83.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura - Spiuk
84.
Oleg CHUZHDA
Fuerteventura - Canarias
85.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
86.
Carlos TORRENT TARRES
Viña Magna - Cropu
87.
Gaizka LASA LARRAYA
Karpin Galicia
88.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
89.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Viña Magna - Cropu
90.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
91.
Gianni MEERSMAN
Discovery Channel Pro Cycling Team
92.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam
93.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
94.
Jose Antonio BANOS BALLESTER
Grupo Nicolas Mateos
95.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
96.
Miquel ALZAMORA
Elite without contract
97.
David ABAL DIEGO
Karpin Galicia
98.
Gerben LÖWIK
Rabobank
99.
Christian KNEES
Team Milram
100.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
101.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
102.
Ralf GRABSCH
Team Milram
103.
Juan Jose ABRIL MERINO
Viña Magna - Cropu
104.
Max VAN HEESWIJK
Rabobank
105.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Orbea - Oreka S.D.A.
106.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Agritubel
107.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Karpin Galicia
108.
Alberto RODRÍGUEZ OLIVER
Viña Magna - Cropu
109.
Johannes FRÖHLINGER
Gerolsteiner
110.
Thomas ZIEGLER
T-Mobile Team
111.
Stephen CUMMINGS
Discovery Channel Pro Cycling Team
112.
Ivan GILMARTIN HERNANGOMEZ
Viña Magna - Cropu
113.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
114.
Peter VAN PETEGEM
Quick Step - Innergetic
115.
David MARTÍN PERIBAÑEZ
Viña Magna - Cropu
116.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos
117.
Sebastian LANG
Gerolsteiner
118.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
119.
Iván MELERO COCO
Orbea - Oreka S.D.A.
120.
Igor ABAKOUMOV
Astana
121.
Servais KNAVEN
T-Mobile Team
122.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic
123.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic
124.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic
125.
Jesus RAMIREZ TORRES
Extremadura - Spiuk
126.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic
127.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
128.
David MILLAR
Saunier Duval - Prodir
129.
Filippo POZZATO
Liquigas
130.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
131.
Asier FERNANDEZ MATEOS
Orbea - Oreka S.D.A.
132.
Luis FERNANDEZ OLIVEIRA
Karpin Galicia
133.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team
134.
Eloy TERUEL ROVIRA
Grupo Nicolas Mateos
135.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team
136.
Pieter WEENING
Rabobank
137.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
138.
Isidro NOZAL VEGA
Karpin Galicia
139.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Extremadura - Spiuk
140.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Karpin Galicia
141.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
142.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur
143.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel
144.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Cajasur
145.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
146.
Jan HRUŠKA
Relax - Gam
147.
Rodrigo GARCIA RENA
Fuerteventura - Canarias
148.
Sebastian David MUNTANER JUANEDA
Elite without contract
149.
Miguel OCHOA GONZALEZ
Grupo Nicolas Mateos
150.
Javier MORENO BAZÁN
Extremadura - Spiuk
151.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
152.
Alessandro PRONI
Quick Step - Innergetic
153.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team
154.
Florent BRARD
Caisse d'Epargne
155.
Trent LOWE
Discovery Channel Pro Cycling Team
156.
Evgeniy SLADKOV
Astana
157.
Asier MAEZTU
Elite without contract
158.
André KORFF
T-Mobile Team
159.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Karpin Galicia
160.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur
161.
Vicente PEIRO MARQUENO
Grupo Nicolas Mateos
162.
Toni TAULER
Elite without contract
163.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam
164.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Fuerteventura - Canarias
165.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Agritubel
166.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Grupo Nicolas Mateos
167.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
168.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur
169.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
170.
Michael ALBASINI
Liquigas
171.
Remmert WIELINGA
Saunier Duval - Prodir
172.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner
173.
Unai URIBARRI
Euskaltel - Euskadi
174.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
175.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Karpin Galicia
176.
Inigo LAZKANO IRIONDO
Orbea - Oreka S.D.A.
177.
Joost POSTHUMA
Rabobank
178.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
179.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team
180.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
181.
Egoitz MURGOITIO
Grupo Nicolas Mateos
182.
Angel RODRIGUEZ GARCIA
Extremadura - Spiuk
183.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne
184.
Luis Roberto ALVAREZ MARTIN
Viña Magna - Cropu
185.
Jose Rafael MARTINEZ CASTILLO
Relax - Gam
186.
Kai REUS
Rabobank
187.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic
188.
Guido TRENTI
Liquigas
189.
William WALKER
Rabobank
190.
Tim KLINGER
Gerolsteiner
191.
Luca PAOLINI
Liquigas 24"
192.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 53"
193.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas 56"
194.
Aaron VILLEGAS TRAPAGA
Orbea - Oreka S.D.A. 01'03"
195.
Patrick CALCAGNI
Liquigas 02'16"
196.
Alfonso RODRIGUEZ GARCIA
Extremadura - Spiuk

Race information

Start, finish: Palma de Mallorca - Palma de Mallorca

Distance: 100 km

Date: 11 February 2007