2.PT

Paris - Nice 2006  |  General classification    

64th edition

General classification

5 March 2006 - 12 March 2006

Rider Team Time
1.
Floyd LANDIS
Phonak Hearing Systems 31h54'41"
2.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital 09"
3.
Antonio COLÓM MAS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 01'05"
4.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 01'13"
5.
Fränk SCHLECK
Team CSC 01'22"
6.
José AZEVEDO
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'35"
7.
Erik DEKKER
Rabobank 01'38"
8.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole 01'39"
9.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'40"
10.
Chris HORNER
Davitamon - Lotto 01'43"
11.
Evgeni PETROV
Lampre - Fondital 03'16"
12.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 03'25"
13.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana - Würth Team 03'30"
14.
Joost POSTHUMA
Rabobank 03'51"
15.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone 03'56"
16.
Matteo CARRARA
Lampre - Fondital 04'00"
17.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 04'08"
18.
Cyril DESSEL
Ag2r Prévoyance 04'13"
19.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux 04'22"
20.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole 04'30"
21.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team 05'21"
22.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 05'46"
23.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Agritubel 05'50"
24.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana - Würth Team 07'00"
25.
Andrey KASHECHKIN
Astana - Würth Team 07'03"
26.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Astana - Würth Team 07'05"
27.
Hubert DUPONT
Ag2r Prévoyance 07'51"
28.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic 08'42"
29.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone 09'23"
30.
Johan VAN SUMMEREN
Davitamon - Lotto 09'49"
31.
Koos MOERENHOUT
Phonak Hearing Systems 09'59"
32.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir 10'20"
33.
Andriy GRIVKO
Team Milram 10'54"
34.
Yaroslav POPOVYCH
Discovery Channel Pro Cycling Team 11'12"
35.
Axel MERCKX
Phonak Hearing Systems 13'26"
36.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 14'00"
37.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana - Würth Team 14'33"
38.
Markus ZBERG
Gerolsteiner 14'36"
39.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir 14'57"
40.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step - Innergetic 14'58"
41.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team 15'04"
42.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 15'15"
43.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto 16'47"
44.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom 17'11"
45.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 20'52"
46.
Aitor PEREZ ARRIETA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 21'46"
47.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance 21'50"
48.
Rik VERBRUGGHE
Cofidis, Le Credit par Telephone 23'01"
49.
Didier ROUS
Bouygues Telecom 23'10"
50.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel 24'22"
51.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Euskaltel - Euskadi 25'03"
52.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 25'10"
53.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom 25'24"
54.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Innergetic 25'59"
55.
Gustav Erik LARSSON
Francaise des Jeux 27'15"
56.
Lilian JÉGOU
Francaise des Jeux 29'29"
57.
Eric LEBLACHER
Francaise des Jeux 29'30"
58.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems 30'13"
59.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole 30'18"
60.
Jens VOIGT
Team CSC
61.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone 30'57"
62.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank 31'12"
63.
Grischa NIERMANN
Rabobank 31'54"
64.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto 32'21"
65.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom 34'25"
66.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 34'53"
67.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner 36'18"
68.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 39'17"
69.
Matteo TOSATTO
Quick Step - Innergetic 39'52"
70.
Nick NUYENS
Quick Step - Innergetic 40'28"
71.
Bradley WIGGINS
Cofidis, Le Credit par Telephone 40'33"
72.
Christophe RINERO
Saunier Duval - Prodir
73.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 41'44"
74.
Francis MOUREY
Francaise des Jeux
75.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux 42'31"
76.
Thierry MARICHAL
Cofidis, Le Credit par Telephone 42'41"
77.
Tomas VAITKUS
Ag2r Prévoyance 43'27"
78.
Benoît JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team 43'38"
79.
Christophe LAURENT
Agritubel 44'03"
80.
Matej MUGERLI
Liquigas 44'18"
81.
Benoît SALMON
Agritubel 47'10"
82.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana - Würth Team 48'32"
83.
Samuel DUMOULIN
Ag2r Prévoyance 49'51"
84.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team 51'31"
85.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 52'47"
86.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir 52'58"
87.
Maarten DEN BAKKER
Team Milram 53'58"
88.
Enrico FRANZOI
Lampre - Fondital 54'31"
89.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi 54'53"
90.
Sebastian SIEDLER
Team Milram 55'30"
91.
Éric BERTHOU
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 55'35"
92.
Nicolas JALABERT
Phonak Hearing Systems 56'20"
93.
Nicolas CROSBIE
Agritubel 56'36"
94.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems 57'40"
95.
Andrea PERON
Team CSC 1h00'16"
96.
Renaud DION
Ag2r Prévoyance 1h07'57"
97.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi 1h10'28"
98.
Arkaitz DURAN AROCA
Saunier Duval - Prodir 1h10'44"