2.HC

Bayern Rundfahrt 2006  |  General Classification    

10th edition

General Classification

24 May 2006 - 28 May 2006

Rider Team Time
1.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Agritubel 18h52'29"
2.
Beat ZBERG
Gerolsteiner 00'09"
3.
Luke ROBERTS
Team CSC 00'19"
4.
Lars Ytting BAK
Team CSC 00'28"
5.
Eddy RATTI
Naturino - Sapore Di Mare 00'31"
6.
Brian VANDBORG
Team CSC 00'43"
7.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 00'56"
8.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner 01'05"
9.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team 01'07"
10.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team Vorarlberg 01'18"
11.
Massimo CODOL
Team Tenax Salmilano 01'29"
12.
Daniel BECKE
Team Milram 01'38"
13.
Hannes BLANK
Team Lamonta 01'41"
14.
Jakob Storm PIIL
Team CSC 01'46"
15.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Wiesenhof Akud 01'54"
16.
Mariusz WITECKI
Intel - Action 01'56"
17.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel 01'57"
18.
Robert RETSCHKE
Team Wiesenhof Akud
19.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action 02'00"
20.
Marcel SIEBERG
Team Wiesenhof Akud 02'02"
21.
Markus EICHLER
Team Regiostrom - Senges 02'03"
22.
Elnathan HEIZMANN
Team Regiostrom - Senges 02'05"
23.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Agritubel 02'07"
24.
Stefan COHNEN
Naturino - Sapore Di Mare 02'10"
25.
Maint BERKENBOSCH
Team Regiostrom - Senges 02'16"
26.
Erik ZABEL
Team Milram 02'32"
27.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 02'56"
28.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 03'05"
29.
Andreas MATZBACHER
Team Vorarlberg 04'13"
30.
Christoph GIRSCHWEILER
Team Vorarlberg 05'56"
31.
Benoît SALMON
Agritubel 06'10"
32.
Micula DE MATTEIS
Team Tenax Salmilano 06'50"
33.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 08'41"
34.
Giancarlo GINESTRI
Team Tenax Salmilano 08'45"
35.
Tomasz BROŻYNA
Intel - Action 12'41"
36.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 14'32"
37.
Steffen WEIGOLD
Team Lamonta 18'37"
38.
Jens MOURIS
Team Regiostrom - Senges 22'55"
39.
Ralf GRABSCH
Team Milram 23'33"
40.
Luigi SESTILI
Naturino - Sapore Di Mare 24'53"
41.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 25'40"
42.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 26'08"
43.
Sebastian SIEDLER
Team Milram 26'11"
44.
Andreas KLÖDEN
T-Mobile Team 26'18"
45.
Joshua Kane COLLINGWOOD
Team Regiostrom - Senges 27'03"
46.
Mauro GEROSA
Miche 27'25"
47.
Kurt HOVELYNCK
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 27'26"
48.
André KORFF
T-Mobile Team 27'37"
49.
Fabio SABATINI
Team Milram 28'01"
50.
Enrico POITSCHKE
Team Milram 28'05"
51.
Gerald CIOLEK
Team Wiesenhof Akud 28'23"
52.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg 28'29"
53.
David KOPP
Gerolsteiner 30'05"
54.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 30'51"
55.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 31'47"
56.
Sławomir KOHUT
Miche 32'37"
57.
Martin MAREŠ
Naturino - Sapore Di Mare 32'40"
58.
Jarosław ZARĘBSKI
Intel - Action 32'42"
59.
Bo HAMBURGER
Miche 33'26"
60.
Emanuele RIZZA
Naturino - Sapore Di Mare 34'41"
61.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche 34'47"
62.
Antonio QUADRANTI
Naturino - Sapore Di Mare 37'09"