2.HC

Bayern Rundfahrt 2007  |  General Classification    

11th edition

General Classification

30 May 2007 - 3 June 2007

Rider Team Time
1.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 17h39'18"
2.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team 00'09"
3.
Jens VOIGT
Team CSC 00'15"
4.
Fränk SCHLECK
Team CSC 00'25"
5.
Andreas KLÖDEN
Astana 00'30"
6.
Sebastian SIEDLER
Team Milram 00'38"
7.
Nicki SØRENSEN
Team CSC 00'51"
8.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 00'54"
9.
Peter VELITS
Team Wiesenhof Felt 00'57"
10.
Stuart O'GRADY
Team CSC 00'58"
11.
René WEISSINGER
Team Volksbank 01'00"
12.
Björn GLASNER
Team Regiostrom - Senges 01'01"
13.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Felt 01'06"
14.
Marcel SIEBERG
Team Milram 01'07"
15.
Erik ZABEL
Team Milram 01'10"
16.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
17.
Steffen WESEMANN
Team Wiesenhof Felt 01'13"
18.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon 01'23"
19.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team 01'32"
20.
Bart VANHEULE
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 01'36"
21.
Blazej JANIACZYK
Intel - Action 01'37"
22.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Regiostrom - Senges 01'38"
23.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Volksbank 01'39"
24.
Corey SWEET
Team Regiostrom - Senges 01'40"
25.
Christian MURRO
Tenax 01'53"
26.
Karsten KROON
Team CSC 01'54"
27.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon 01'55"
28.
Santo ANZÀ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 01'58"
29.
Björn PAPSTEIN
Team 3C - Gruppe Lamonta 02'02"
30.
Malte URBAN
Heinz von Heiden Focus 02'03"
31.
Jure GOLČER
Tenax 02'06"
32.
Elnathan HEIZMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta 02'08"
33.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 02'09"
34.
Renato SILVA
Benfica 02'10"
35.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica 02'12"
36.
Erik HOFFMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta 02'19"
37.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 02'20"
38.
Matthias KESSLER
Astana 02'21"
39.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Benfica
40.
Alexey KOLESSOV
Astana 02'25"
41.
Ralf GRABSCH
Team Milram
42.
Gerald CIOLEK
T-Mobile Team 02'28"
43.
Steven CAETHOVEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 02'37"
44.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica
45.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team Volksbank 02'38"
46.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica 02'39"
47.
Samuel PLOUHINEC
Agritubel 02'48"
48.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 02'49"
49.
Helder MIRANDA
Benfica
50.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 02'50"
51.
Thomas FREI
Astana 02'53"
52.
Maint BERKENBOSCH
Team Regiostrom - Senges
53.
Alessandro BERTUOLA
Tenax 02'57"
54.
Michael SCHÄR
Astana 03'01"
55.
David KOPP
Gerolsteiner 03'02"
56.
Florian STALDER
Team Volksbank 03'07"
57.
Wolfram WIESE
Team Regiostrom - Senges 03'08"
58.
Holger SIEVERS
Team 3C - Gruppe Lamonta 03'14"
59.
Benoît SALMON
Agritubel 03'17"
60.
Sven RENDERS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
61.
Enrico POITSCHKE
Team Milram 03'26"
62.
Tomáš KONEČNÝ
Elk Haus - Simplon 03'47"
63.
Harald MORSCHER
Team Volksbank
64.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action 03'50"
65.
Émilien-Benoît BERGÈS
Agritubel 03'51"
66.
Jörg LUDEWIG
Team Wiesenhof Felt 03'58"
67.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe Lamonta 04'06"
68.
Ján VALACH
Elk Haus - Simplon 04'10"
69.
Felix GNIOT
Heinz von Heiden Focus 04'18"
70.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team 04'20"
71.
Claudio CUCINOTTA
Tenax 04'24"
72.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 04'39"
73.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner 04'47"
74.
Sebastian SKIBA
Intel - Action 04'55"
75.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 05'03"
76.
Anders LUND
Team CSC 05'21"
77.
Konstantin SCHUBERT
Team Regiostrom - Senges 05'31"
78.
André KORFF
T-Mobile Team 05'35"
79.
Łukasz BODNAR
Intel - Action 05'38"
80.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 05'40"
81.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 05'55"
82.
Evgeniy SLADKOV
Astana 05'59"
83.
Denis ROBIN
Agritubel 06'07"
84.
Mattia TURRINA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 06'22"
85.
Philippe SCHNYDER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 06'25"
86.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 06'28"
87.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel 06'32"
88.
Niklas AXELSSON
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 07'02"
89.
Leonardo MOSER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 07'03"
90.
Honorio MACHADO PEREZ
Tenax 07'08"
91.
Giairo ERMETI
Tenax 07'11"
92.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon 07'31"
93.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Benfica 08'19"
94.
Robert RETSCHKE
Team Wiesenhof Felt 08'36"
95.
Christoph VON KLEINSORGEN
Heinz von Heiden Focus 08'47"
96.
Emiliano DONADELLO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 09'38"
97.
Olaf POLLACK
Team Wiesenhof Felt 10'00"
98.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Focus 10'22"
99.
Hans Jürgen JURETZEK
Team Regiostrom - Senges 10'42"
100.
Andre SCHULZE
Team Wiesenhof Felt 10'55"
101.
Martin HEBÍK
Heinz von Heiden Focus 11'20"
102.
Luca SABATINO
Tenax 11'23"
103.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram 11'30"
104.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta 11'32"
105.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner 11'41"
106.
Wolfgang MURER
Elk Haus - Simplon 12'21"
107.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe Lamonta 12'30"
108.
Linas BALČIŪNAS
Agritubel 12'50"
109.
Hans DEKKERS
Agritubel 13'03"
110.
Kenny LISABETH
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 13'15"
111.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner 14'22"
112.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon 14'47"
113.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Focus 15'41"